https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Krakowie. Drastyczny spadek przestępczości i wypadków drogowych w mieście

Marcin Banasik
Krakowscy policjanci od 16 do 22 marca odnotowali łącznie 81 przypadków popełnienia przestępstw na terenie miasta. W tym samym okresie w ubiegłym roku liczba ta wynosiła 324. Okazuje się, że tak drastyczny spadek przestępczości w mieście spowodowany jest strachem przed koronawirusem.

Kliknij w "zobacz galerię" i sprawdź szczegółowe dane:

FLESZ - Koronawirus. Część sklepów zamknięta

Od 15 marca mamy zamknięte granice kraju, a władze centralne i samorządowe apelują do mieszkańcy wszystkich miast i mniejszych miejscowości o pozostawanie w domach . Od tego czasu nasze życie zmieniło się diametralnie. Okazuje się, ze zmiana trybu przełożyła się niemal na wszystkie aspekty życia, w tym działalność przestępczą, która została poważnie ograniczona.
- Przestępcy to też ludzie i też boją się zarażenia groźnym wirusem. Dlatego, tymczasowo mogli zrezygnować ze swojej profesji – mówi Krzysztof Liedel, ekspert od bezpieczeństwa z Collegium Civitas.

Z policyjnych statystyk wynika, że w ubiegłym roku w połowie marca na krakowskich ulicach doszło do pięciu pobić. W tym roku w tym samym czasie nie odnotowano nawet jednej bójki. Mocno spadła też liczba odnotowanych kradzieży – w 2019 r. miejscy mundurowi naliczyli 83 przypadki kradzieży, a w czasie, kiedy niemal wszyscy przebywają w domach liczba ta spadła do 15. Mniej jest też aktów wandalizmu – ich liczba spadła z 31 do 9.
- Wytłumaczenie jest proste, nie ma bójek bo nie ma ludzi na ulicach. Z kolei kradzieże są bardzo rzadkie, bo wszyscy siedzą w domach, przez co - chcąc nie chcąc - pilnują dobytku – wyjaśnia Krzysztof Liedel.

Nie we wszystkich rodzajach przestępstw odnotowano jednak spadek. W ubiegłym roku od 16 do 22 marca w Krakowie doszło do 19 włamań, a w tym roku do 20.
- Złodzieje wiedzą, że część sklepów, magazynów i innych miejsc, gdzie są cenne rzeczy jest zamknięta. To prawdopodobnie tam część przestępców widzi łatwy łup – mówi ekspert od spraw bezpieczeństwa.

Krzysztof Liedel ostrzega jednak, że jeśli sytuacja z zagrożeniem zarażenia koronawirusem nie zmieni się w ciągu kilku tygodni, to osoby utrzymujące się z kradzieży czy rozbojów z pewnością przeorganizują swoje działania.
- W niedługim czasie może nastąpić wzrost oszustw takich jak już są zauważane np. internetowa sprzedaż środków, które rzekomo mają właściwości wirusobójcze lub chodzenie złodziei od drzwi do drzwi z oferta rzekomej dezynfekcji domów – dodaje Krzysztof Liedel.

O ostrożność apelują również władze Krakowa. - Przestrzegamy przed osobami, które podając się za pracowników Urzędu Miasta Krakowa, jednostek miejskich albo wolontariuszy współpracujących z miastem, wchodzą do mieszkań – mówi Dariusz Nowak, z krakowskiego magistratu.
Szczególnie narażone na działania oszustów i złodziei są osoby starsze, samotne. Przypominamy, że wszelkie formy pomocy, które w obecnej sytuacji oferuje miasto, m.in. dowóz żywności i leków, zakupy dla seniorów, porady psychologiczne, udzielane są tylko i wyłącznie po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym lub mailowym. Żaden pracownik Urzędu Miasta Krakowa lub zweryfikowany przez miasto wolontariusz nie kontaktuje się pierwszy.
- Pamiętajmy, że przestępcy, wykorzystując obawę i niepewność związaną z epidemią, chcą wyłudzić pieniądze lub wprowadzić dezinformację, zasypując sieć oraz media fałszywymi informacjami, czyli fake newsami – mówi Sebastian Gleń z małopolskiej policji.

W związku z licznymi apelami, żeby pozostać w domu, a pracę, jeżeli to możliwe, wykonywać zdalnie, na krakowskich ulicach jeździ o wiele mniej aut niż dotychczas. W związku z tym zmniejszyła się tez liczba wypadków i kolizji.

W ubiegłym roku od 16 do 22 marca w mieście doszło do 16 wypadków. W tym roku odnotowano dwa wypadki. W 2019 r. jeden zakończył się śmiercią jednego z uczestników. W tym samym okresie w tym roku nie odnotowano zgonów. Zmalała też liczba rannych z 18 do 2. Puste drogi sprawiły, że rzadko dochodzi również do kolizji drogowych. Rok temu było ich 177, a teraz 73.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 19

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Paweł

Martwię się o zdrowie Tuska. Kaszlał i miał podwyższoną temperaturę. Siedzi w domu w Brukseli i mu nawet testu nie zrobili - skandal. On musi żyć. Tylko ona może uratować nas i całą Europę.

W TVP nie chcą podać jak on dzisiaj czuje się, tylko pokazują Kidawę jak nawołuje do kupna "inspiratorów".

G
Gość
25 marca, 15:28, Czytelnik:

Kiedy majchrowskie dziady przywrócą normalną komunikację?

Ludzie jeżdżą autobusami wg sobotniego rozkładu na glonojada.

W 2077r pisowski dziadu

G
Gość
25 marca, 13:56, Gość:

zobaczcie jak Polacy w sytuacji kryzysowej zaczynają zarabiać w domu przez internet na stronie http://zarabianiezdalne.pl

wystarczy laptop lub telefon, mają dniówki na poziomie 100zł do 700zł dziennie, praca dla każdego od 18lat, zostało jeszcze kilkanaście miejsc

Wal się [wulgaryzm]

C
Czytelnik

Kiedy majchrowskie dziady przywrócą normalną komunikację?

Ludzie jeżdżą autobusami wg sobotniego rozkładu na glonojada.

G
Gość

Nie można w takim przypadku używać słowa "drastyczny". Jeśli spadła liczba przestępstw i wypadków to nie nie ma co nad tym rozpaczać. To przynajmniej jedna pozytywna strona koronawirusowej zarazy

G
Gość
25 marca, 5:21, Ehh:

Na bank to wina Seniorów, którzy normalnie się dają we znaki Policji, a teraz siedzą w domach.

Ubywatele raczej w piwnicach i norach.

G
Gość
25 marca, 5:43, Gość:

NAWET SMOGU NIE MA W CAŁEJ PL.

Ale cug pozostal.

G
Gość
25 marca, 6:23, Pegasus:

Mi sie wydaje ze glupoty pisza kradna na potege tylko malo kto to zglasza

Tak bylo jakies 7 lat temu.

G
Gość

Pomogły apele policji żeby powstrzymywać się od przestępstw do odwołania :)

C
Czytelnik

Skąd to zdjęcie szpaleru policjantów z tarczami? Kiedy je wykonano?

Czy jutro niemieckie szmatławce odpala fake newsy o pisowskim wojsku na ulicach strzelającym do ludzi?

P
Pegasus

Mi sie wydaje ze glupoty pisza kradna na potege tylko malo kto to zglasza

Z
Z PIS
25 marca, 11:34, Zaraza sie szerzy:

Dajcie ludziom maseczki i płyny do dezynfekcji!

SKĄD WEZMĄ JAK NIE MA. ALE JESTEŚMY PRZYGOTOWANI JAK BY CO :)

G
Gość

NAWET SMOGU NIE MA W CAŁEJ PL.

Z
Zaraza sie szerzy

Dajcie ludziom maseczki i płyny do dezynfekcji!

E
Ehh

Na bank to wina Seniorów, którzy normalnie się dają we znaki Policji, a teraz siedzą w domach.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska