MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Liczą dni bez dorożek na krakowskim Rynku. "Konie nie pracują ponad siły"

oprac. Jolanta Białek
Dorożki na Rynku Głównym w Krakowie to jeden z symboli miasta. Temat budzi jednak wiele kontrowersji, szczególnie w lecie, kiedy termometry wskazują wysokie temperatury. Dla jednych ze względów humanitarnych postój koni w upale powinien być całkowicie zakazany, dla innych wystarczające jest stosowanie pewnych zasad, które uchronią zwierzęta przed słońcem. Miasto podsumowało pod tym względem dwa letnie miesiące – czerwiec i lipiec. - W tym okresie postój dla dorożek na Rynku Głównym w związku z upałami był zamknięty łącznie przez 22 dni – informują krakowscy urzędnicy.

Jak podaje Urząd Miasta Krakowa, umowy z dorożkarzami zawierają zapisy dotyczące ochrony koni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, jest tam m.in. zakaz korzystania z postoju na Rynku Głównym w godzinach 13-17, gdy temperatura przekracza 28 stopni C.

- Decyzje miasta o zamknięciu postoju dorożek na Rynku Głównym są ściśle powiązane z komunikatami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Kiedy ostrzeżenia lub prognozy wskazują na wysokie temperatury, postój jest zamykany. W ostatnich dwóch miesiącach postój dla dorożek na Rynku w związku z upałami był zamknięty łącznie przez 22 dni. Przez dziewięć dni w czerwcu (9 czerwca, 18–19 czerwca, 21 czerwca, 26–30 czerwca) oraz przez 13 dni w lipcu (6 lipca, 9–16 lipca, 21–22 lipca oraz 27–28 lipca), każdorazowo w godz. 9.30–19.30 – wyliczają urzędnicy.

Magistrat zapewnia, że Kraków „od lat podejmuje działania mające na celu zapewnienie odpowiednich warunków pracy dla koni dorożkarskich na Rynku Głównym, a umowy cywilno-prawne zawierane z dorożkarzami regulują nie tylko zasady wjazdu, przejazdu i postoju dorożek, ale także właściwe warunki pracy zwierząt”.

- Z wyników badań przeprowadzanych przez specjalistów z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie jednoznacznie wynika, że konie dorożkarskie na Rynku Głównym nie pracują ponad siły, a wszystkie badane parametry mieszczą się w normie (nawet podczas pracy w wysokich temperaturach). Analizy obejmowały badania hematologiczne (krwi), biochemiczne, pulsometryczne oraz pomiary temperatury przy użyciu kamery termowizyjnej – informują urzędnicy.

Fale upałów nad Polską. Jak się chronić?

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska