Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Małopolsce. "Odmrażanie" szpitali jednoimiennych. Decyzja w sprawie Krakowa ma zapaść na dniach

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Zgodnie z zapowiedzią Ministra Zdrowia od poniedziałku szpitale jednoimienne powinny stopniowo wracać do swojej działalności sprzed epidemii. Odnośnie Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie nie ma jeszcze oficjalnej decyzji.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

W sumie w całej Polsce na szpitale jednoimienne w połowie marca wyznaczono 22 placówki.

- Łączna liczba dostępnych łóżek w tych szpitalach to 7424. Zajęte w tej chwili są 1094 łóżka. Liczba respiratorów w tych szpitalach to 884, w tej chwili zajęte są 73" – mówił w tym tygodniu na jednej z konferencji prasowych wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska.

Pierwszymi szpitalami covidowymi, które przestaną pełnić funkcję zakaźnych od 1 czerwca będą lecznice w Łomży i Białymstoku (woj. podlaskie). Od tego dnia placówki zaczną przyjmować wszystkich pacjentów, a nie tylko tych z podejrzeniem lub potwierdzeniem zachorowania na COVID-19. Jest jednak jeden warunek, nadal muszą pozostawać w gotowości do nagłego przyjęcia większej liczby zakażonych osób.

W Małopolsce na szpital jednoimienny został wyznaczony Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Na razie jednak nie wiadomo, czy tę lecznicę w najbliższych dniach, również obejmie zapowiadane przez rząd „odmrożenie”.

- Informacje (red. o decyzjach w sprawie Szpitala Uniwersyteckiego) przekażemy na początku przyszłego tygodnia - poinformowało nas biuro prasowe wojewody małopolskiego. Dokładnego terminu jednak nie podano.

W SU w razie potrzeby może być hospitalizowanych blisko tysiąc pacjentów. W piątek zgodnie z informacjami przekazanymi przez krakowski sanepid przebywało w nim 42 chorych zakażonych koronawirusem.

Przypomnijmy, od 18 maja w SU wznowione zostały przyjęcia w większości przyklinicznych poradni. W ubiegłym tygodniu władze placówki podjęły również decyzję, aby pięć z dziesięciu oddziałów, które przekształcono w dedykowane do przyjmowania pacjentów z koronawirusem, przywrócić do ich pierwotnego charakteru. Chodzi o oddział: neurologii, otolaryngologii, chirurgi szczękowo-twarzowej, toksykologii i ginekologii onkologicznej.

Koronawirus w Małopolsce

Aktualnie w naszym regionie zakażenie koronawirusem stwierdzono u 1199 osób. Małopolska zajmuje szóste miejsce pod względem liczby osób zakażonych SARS-CoV-2 na tle innych województw. Sytuacja wciąż najgorzej wygląda na Śląsku. Wczoraj badania laboratoryjne nie potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 9 osób: 7 kobiet i 2 mężczyzn, w wieku od 25 do 84 lat, z powiatu suskiego (7 osób) oraz wielickiego i gorlickiego (po jednej osobie). Trzy z tych osób są hospitalizowane, pozostałe przebywają w izolacji.

Krakowski sanepid przekazał w piątek informacje o kolejnych 22 ozdrowieńcach. W tej grupie jest osiem kobiet i 14 mężczyzn w wieku od 5 do 78 lat. W sumie walkę z wirusem wygrało w Małopolsce 849 osób. Nie zmieniła się z kolei liczba zgonów. Z powodu COVID-19 zmarło 40 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska