Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Nowym Sączu. Policjanci kontrolują osoby objęte kwarantanną [ZDJĘCIA]

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Na terenie Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego w związku z zagrożeniem zarażenia koronawirusem na kwarantannie domowej przebywają 94 osoby (dane z 17 marca). Oznacza to, że nie mogą opuszczać wskazanego miejsca. Raz dziennie są oni kontrolowani przez umundurowanych funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. Jeśli złamią obowiązek mogą otrzymać karę grzywny w wysokości 5 tys. zł.

FLESZ - Koronawirus - jak długo wraca się do zdrowia po zakażeniu?

od 16 lat

Od 15 marca każdy kto wróci do Polski z zagranicy jest zobowiązany do poddania się obowiązkowej kwarantannie. Zostaje ona nałożona na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub na osoby, które mogą być zarażone koronawirusem. Nakłada ją w formie decyzji administracyjnej państwowy, powiatowy lub graniczny inspektor sanitarny. Kwarantanna trwa 14 dni, a osoba nią objęta nie może opuszczać miejsca, w którym ją przechodzi.

Z danych, przekazanych we wtorek (17 marca) przez prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla wynika, że w Nowym Sączu i na terenie powiatu nowosądeckiego objęte kwarantanną były 94 osoby. Umundurowani funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu raz na dobę sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną, faktycznie przebywają w określonym miejscu.

- Z uwagi na bezpieczeństwo własne i osób objętych kwarantanną, podczas sprawdzenia miejsca ich pobytu, funkcjonariusze nie mają z nimi bezpośredniego kontaktu. W praktyce wygląda to tak, że umundurowany policjant dzwoni do osoby objętej kwarantanną i w trakcie rozmowy podchodzi ona do okna, by można było stwierdzić, że jest na miejscu - mówi asp. Iwona Grzebyk-Dulak, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. - Sprawdzenie opiera się też na rozmowie bezpośredniej, prowadzonej z taką osobą ze znacznej odległości, np. z balkonu, co także umożliwia skontrolowanie miejsca w którym przebywa.

Ponadto policjanci zbierają informacje czy mieszkańcy Sądecczyzny nie potrzebują wsparcia lub pomocy. Następnie przekazują odpowiednim służbą prośby o konkretną pomoc we wskazanym miejscu.

- Podczas kwarantanny, osoba nią objęta powinna udzielać informacji o stanie swojego zdrowia Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Powinna również dbać, by o ile to możliwe, nie mieć kontaktu z innymi osobami, a jeżeli to niemożliwe, zachować względem nich bezpieczny odstęp wynoszący około 1-1,5 metra. Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi kara grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych - przestrzega rzeczniczka sądeckiej policji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska