Grzywna za wychodzenie z domu podczas kwarantanny. To nie żarty!
Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek, 20 marca 2020 r., o wprowadzeniu w całym kraju stanu epidemii. Działa od piątku. Wraz z jej wprowadzeniem nałożono na obywateli szereg obowiązków. Zwiększyły się też wymiary kar za nieprzestrzeganie zasad.
Premier Mateusz Morawiecki tłumaczył 20 marca:
W ciągu kilku dni spodziewamy się nawet 10 tys. zachorowań. Najbliższe 2 – 3 tygodnie muszą być tygodniami pełnej społecznej dyscypliny. W ten sposób chronimy jedni drugich i taka społeczna izolacja bardzo pomaga.
Jedną z najważniejszych zmian wprowadzonych w piątek, 20 marca 2020, jest zaostrzenie zasad kwarantanny – łamiącym grozi m.in. grzywna.
Kwarantanna musi być przestrzegana. W przeciwnym razie słono zapłacisz
Ignorowanie kwarantanny może skończyć się wyjątkowo przykro. Grzywna od piątku za złamanie kwarantanny wzrosła z 5 tys. zł do 30 tys. zł.
Osoby przebywające na kwarantannie są codziennie odwiedzane przez funkcjonariuszy policji. Ponadto rząd wprowadził inne sposoby na sprawdzenie, czy poddany kwarantannie stosuje się do jej zasad.
Kwarantannie domowej są poddani m.in. Polacy, którzy wrócili z zagranicy. Muszą oni przebywać przez 14 dni w budynku, którego adres wskazali odpowiednim służbom.
Premier Mateusz Morawiecki tłumaczył:
To bardzo ważne, bo ceną za złamanie kwarantanny może być czyjeś zdrowie i życie, więc musimy to traktować bardzo poważnie. Myślenie, że „mnie to nie dotyczy” jest nam obce. Nie jest właściwe, a może być niebezpieczne.
Polacy niebędący poddani kwarantannie także powinni ograniczać przebywanie poza domem. Jeśli nie jest to absolutnie konieczne, zostań w domu – w ten sposób przyczynisz się do zahamowania pandemii.
Objawy koronawirusa. Jeśli zauważyłeś u siebie te objawy, zostań w domu i powiadom odpowiednie służby
Objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2:
- gorączka,
- kaszel (zwykle suchy),
- uczucie zmęczenia,
- duszności, problemy z oddychaniem,
- odkrztuszanie plwociny,
- utrzymujący się ucisk w klatce piersiowej,
- niedotlenienie (może objawiać się sinymi ustami lub twarzą).
Niekiedy zakażeniu towarzyszą także dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunka. Czasami podczas zakażenia pojawia się także ból głowy, ból gardła lub krwioplucie.
- Jak wybrać skuteczny żel antybakteryjny? Przepis na domowy żel i płyn do dezynfekcji
- Jak nadrobić zaległości szkolne? Ucz dziecko przez zabawę: przydatne aplikacje
- Pracujesz zdalnie? Pamiętaj o tym
- Zostań w domu! Gdzie oglądać koncerty i spektakle online?
- Opieka nad zwierzętami w czasie koronawirusa
- Jak odbyć kwarantannę? Za nieprzestrzeganie zasad grozi kara
