FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
W Małopolsce w ciągu ostatnich dni liczba pacjentów z COVID-19 wymagających hospitalizacji systematycznie spada. Z najnowszych danych urzędu wojewódzkiego wynika, że na 3021 przygotowanych dla zakażonych miejsc, zajętych jest 1440 z nich. Jeśli chodzi o respiratory to z dostępnych 311 urządzeń, wolnych pozostaje 140 z nich.
Dlatego też od wtorku 1 grudnia wojewoda małopolski Łukasz Kmita podjął decyzję o "odmrożeniu" około 700 łóżek szpitalnych, które do tej pory były przygotowane dla pacjentów z SARS-CoV-2.
I tak np. w szpitalu w Szpitalu Powiatowym im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem liczbę łóżek covidowych zmniejszono o 30, dzięki czemu lecznica będzie mogła zacząć przyjmować pacjentów na wszystkich oddziałach zabiegowych oraz na części internistyczno-kardiologicznej. Ponownie wykonywane będą mogły być także zabiegi chirurgiczne, urologiczne czy ortopedyczne.
Pula łóżek dla pacjentów niezakażonych wirusem SARS-CoV-2 została także odblokowana w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Dzięki redukcji liczby łóżek dedykowanych pacjentom z COVID-19 z 346 do 282, zwiększona została między innymi liczba łóżek internistycznych, paliatywnych i gastroenterologicznych. Pozwoli to m.in. na zapewnienie opieki nad pacjentami wymagającymi leczenia po przebytej chorobie COVID-19.
Znaczące zmniejszenie liczby łóżek „covidowych” - w tym przypadku o 40 - nastąpiło także w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu.
Miejsca dla pacjentów cierpiących na inne schorzenia zwolniono także w szpitalach wojewódzkich m.in. w szpitalu im. św. Łukasza w Tarnowie oraz im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu, w którym dodatkowo nastąpiła likwidacja łóżek „covidowych” przeznaczonych dla pacjentów psychiatrycznych. Od wtorku oddział ten przyjmuje wyłącznie pacjentów niezakażonych.
Gdyby jednak sytuacja z pandemią koronawirusa się pogorszyła, małopolskie lecznice zostały zobowiązane do ponownego zwiększenia miejsc dla zakażonych pacjentów.
Szpitala w EXPO na razie nie będzie
Wiadomo także, że planowane na 7 grudnia uruchomienie szpitala tymczasowego w hali EXPO w Krakowie nie odbędzie się. Placówka została przygotowana i wyposażona w niezbędny sprzęt, ale wbrew wcześniejszym zapewnieniom, nie będzie przyjmowała pacjentów.
Na podstawie analiz dotyczących obecnej sytuacji epidemicznej, podjęliśmy wspólną decyzję, aby szpital tymczasowy przy ul. Galicyjskiej w Krakowie stał się „szpitalem pasywnym”. Oznacza to, że w szpitalu tymczasowym na tę chwilę nie będziemy umieszczać pacjentów z koronawirusem. Miejsca dla pacjentów są bowiem zabezpieczone w odpowiedniej ilości we wszystkich małopolskich szpitalach - wyjaśnił wojewoda Łukasz Kmita.
Obecna strategia województwa jest taka, aby skupić się na zagospodarowaniu już otwartego krakowskiego szpitala tymczasowego przy ul. Kopernika w CUMRiK-u. Na tę chwilę w tej placówce zajętych jest około 30 miejsc.
W środę rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 855 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 w kraju zmarło 89 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami - 520 osób. Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce wynosi aż 1 013 747. Z kolei w ciągu ostatniej doby w województwie małopolskim przybyło 823 nowych zakażeń SARS-CoV-2. Zmarło 42 osoby. Tym samym liczba zgonów spowodowanych COVID-19 w Małopolsce wzrosła do 2056.
