Dane przedstawione w raporcie przygotowanym przez Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego KCMRM dotyczą okresu od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 roku.
Jako pierwszy na liście w całym kraju znajduje się SPZOZ Szpital Uniwersytecki w Krakowie, który działa przy ul. Jakubowskiego. Liczba pacjentów przywiezionych przez ZRM na SOR tej lecznicy sięgnęła 15 tys.
Szpital Uniwersytecki w Krakowie z wysokiego miejsca w rankingu wcale się nie cieszy: - To nie jest „zwycięstwo”, z którego jesteśmy szczęśliwi - podkreśla lecznica.
- Zdecydowanie przodujemy jeśli chodzi o ilość przyjęć w obrębie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, ponieważ trafiają do nas nie tylko - ujęci w zestawieniu -pacjenci przywożeni karetką, ale również transportowani przez Pogotowie Lotnicze oraz przywożeni transportem prywatnym – mówi Marcin Krzanowski, Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa.
Dodaje też: - Nie jest tajemnicą, że w skali tygodnia mamy pomiędzy 950 a 1000 osób zgłaszających się do SOR. W skali jednego dnia niejednokrotnie jest to 150-160 pacjentów.
Drugi z krakowskich szpitali, który uplasował się na 31 miejscu na liście, przyjął odpowiednio 9,5 tysiąca pacjentów. Jest o to 5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ z ul. Wrocławskiej.
Następnie na miejscu 49. - Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie sp. z o.o. - ok. 8,5 tys. pacjentów. Tuż za nim na miejscu 50. - Szpital Miejski Specjalistyczny im. G. Narutowicza z wynikiem blisko 8,4 tys. pacjentów.
Kolejne krakowskie szpitale to:
Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego SPZOZ w Krakowie - 6,8 tys. pacjentów
Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie - 4,3 tys. pacjentów
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie - 2,9 tys. pacjentów
SPZOZ MSWiA w Krakowie - 1,1 tys. pacjentów
Szpital Kliniczny im.dr. Józefa Babińskiego w Krakowie - 701 pacjentów
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie - 345 pacjentów
SPZOZ Szpital Uniwersytecki w Krakowie przy ul. Kopernika - 79 pacjentów
Te liczby przyprawiają o dreszcze
Krajowe Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego poinformowało też, że w 2024 roku do dyspozytorni medycznych w całej Polsce trafiło blisko 5,1 mln zgłoszeń: blisko 3,3 mln zostało przyjętych, ok. 1,8 mln nieprzyjętych.
Do jakich zdarzeń najczęściej wzywano karetki? Jak podaje KCMRM najczęściej wyjeżdżano do zdarzeń, do których doszło w domach - ok. 2,4 mln. Nieco ponad 520 tys. w miejscach publicznych, 152 tys. bez typu miejsca, 90 tys. w ruchu uliczno-drogowym, 68 tys. w pracy, 27,6 tys. w szkole i 7,6 tys. w rolnictwie.
Najwięcej pacjentów, którzy trafili pod opiekę ZRM to osoby powyżej 65 r.ż. W minionym roku było ich 1,6 mln.
