- Dane Krajowego Rejestru Nowotworów pokazują, że tylko w 2022 r. w województwie małopolskim nowotwór złośliwy rozpoznano u ponad 15,2 tys. osób – 7,4 tys. mężczyzn i 7,8 tys. kobiet. Nowotwory – obok chorób kardiologicznych - niezmiennie należą do najczęściej diagnozowanych schorzeń i niechlubnej czołówki tych, które powodują największą liczbę zgonów - tłumaczy Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że gdyby mieszkańcy naszego kontynentu przestrzegali 12 zasad Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, możliwe byłoby uniknięcie aż 50 proc. zgonów powodowanych przez nowotwory.
Podstawy antyrakowego dekalogu to m.in. unikanie dymu papierosowego, zdrowa dieta, aktywność fizyczna, regularne korzystanie z badań przesiewowych. Znakomicie sprawdzają się one także w profilaktyce innych chorób cywilizacyjnych – otyłości, cukrzycy, problemów z sercem.
- O wadze codziennych, małych wyborów, które mają duży wpływ na nasze zdrowie, regularnie przypominamy odwiedzającym nas Małopolanom. Ale z tą wiedzą chcemy docierać także do tych, którym do NFZ nie po drodze. W ubiegłym roku nasi doradcy wzięli udział w blisko 200 wydarzeniach profilaktycznych w całym województwie – w szpitalach, przychodniach, instytucjach publicznych, podczas pikników rodzinnych, spotkań seniorów – mówi Aleksandra Kwiecień.
Dodaje też: - Na ten rok mamy równie ambitne plany. Rozpoczynamy właśnie kolejną edycję cyklu Profilaktyka z NFZ w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. To okazja do rozmowy o zdrowym stylu życia i konkretnych narzędziach, jakie NFZ oferuje, by ułatwiać zdrowe zmiany.
Spotkania z doradcami NFZ w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie
Przy stanowisku małopolskiego NFZ każdy zainteresowany będzie mógł bezpłatnie wykonać analizę składu ciała. Daje ona odpowiedź na pytanie o masę ciała i zawartość w organizmie wody, tkanki tłuszczowej czy mięśniowej. Doradcy wytłumaczą, gdzie badać się w programach profilaktycznych finansowanych przez NFZ, pokażą jak jeść zdrowej z portalem Diety NFZ i więcej się ruszać z programem treningowym od NFZ 8 tygodni do zdrowia.
- Do rozmowy o profilaktyce szczególnie zapraszamy wnuki z babciami i dziadkami, którzy w tym tygodniu obchodzą swoje święto. Razem przekonamy ich, że super babcia i super dziadek dbają o zdrowie - tłumaczy Kwiecień.
Doradców małopolskiego NFZ będzie można spotkać w holu głównym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie (ul. Wielicka 265) w godz. 10-13.
Harmonogram dyżurów doradców małopolskiego NFZ w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie:
21 stycznia godz. 10-13;
11 lutego godz. 10-13;
25 marca godz. 10-13;
15 kwietnia godz. 10-13;
13 maja godz. 10-13;
3 czerwca godz. 10-13;
16 września godz. 10-13;
21 października godz. 10-13;
18 listopada godz. 10-13;
5 grudnia godz. 10-13.
W tym roku, oprócz spotkań w USD, pracownicy NFZ będą regularnie obecni także m.in. w krakowskiej siedzibie KRUS oraz Zespole Przychodni Specjalistycznych i Mościckim Centrum Medycznym w Tarnowie.
