– Centrum Medycyny Humanitarnej powstało na fundamencie projektów prospołecznych, realizowanych w UJ CM od 2018 roku. Skupiały się one na działalności na terenach Afryki Wschodniej, w takich krajach jak Kenia, Tanzania, Rwanda czy Uganda, ale także w Polsce – wyjaśnia dr hab. Bartłomiej Guzik, prof. UJ z Kliniki Kardiologii Interwencyjnej Wydziału Lekarskiego UJ CM, pełnomocnik prorektora CM ds. pomocy humanitarnej.
Na bazie realizowanych działań, od 2022 roku UJ CM podjęła współpracę z kilkoma uniwersytetami w Tanzanii i Rwandzie, której celem jest podejmowanie wspólnych projektów naukowych czy szkoleniowych.
Czym będzie zajmowało się Centrum Medycyny Humanitarnej?
- Do zadań Centrum Medycyny Humanitarnej (Center for the Humanitarian Medicine) należeć będzie m.in. organizowanie, prowadzenie i rozwój badań naukowych i działalności dydaktycznej w zakresie nauk medycznych, nauk farmaceutycznych oraz nauk o zdrowiu w obszarze terapii chorób cywilizacyjnych i chorób zakaźnych oraz koordynacja działań w przypadku wystąpienia kryzysu humanitarnego - wylicz UJ CM.
Dodatkowo Centrum będzie podejmować współpracę w ramach wymiany akademickiej z krajami rozwijającymi się, a także uczestniczyć w kształceniu kadr medycznych.
- Do zadań tej nowej, międzywydziałowej jednostki będzie także należeć budowanie potencjału kadrowego dla działań humanitarnych i medycyny pola walki, organizacja – we współpracy m.in. ze szpitalami uniwersyteckimi – wyjazdów szkoleniowo-leczniczych, ze szczególnym uwzględnieniem krajów rozwijających się. CMH będzie też prowadzić działalność ekspercką i doradczą w zakresie tematyki związanej z problemami medycyny humanitarnej i kryzysów humanitarnych -wyjaśnia UJ CM.
Czym będzie zajmowała się druga jednostka?
Z kolei do zadań Interdyscyplinarnego Centrum Danych o Zdrowiu (Interdisciplinary Health Data Center) będzie należało tworzenie zaawansowanych rozwiązań wspierających lekarzy i pacjentów w procesach diagnostycznych i terapeutycznych z wykorzystaniem analiz Big Data i sztucznej inteligencji przy zastosowaniu koncepcji digital twin.
Jak tłumaczy UJ CM: - Wykorzystując potencjał międzynarodowych interdyscyplinarnych zespołów z dziedzin takich jak medycyna, epidemiologia, genetyka, socjologia, etyka, matematyka, bioinformatyka i nauka o danych, nowe centrum będzie realizować projekty służące podnoszeniu jakości opieki zdrowotnej, rozwijaniu nowych narzędzi wspierających decyzje kliniczne oraz realizacji działań przynoszących wymierne korzyści dla zdrowia publicznego.
– Powstanie Interdyscyplinarnego Centrum Danych o Zdrowiu stanowi ważny dodatkowy krok w wykorzystaniu niezwykle istotnego potencjału naukowego i zasobów Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, jednocześnie przyczyniając się do pogłębiania wiedzy naukowej w dziedzinie zdrowia i innowacyjnych technologii medycznych – mówi dr Roman Topór-Mądry z Katedry Epidemiologii i Badań Populacyjnych Instytutu Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu.
Wśród pierwszych zadań planowanych przez nowe centrum, jak wspomina dr Topór-Mądry, jest prowadzenie kształcenia z zakresu health data science, integracji i analizy danych zdrowotnych pochodzących z różnych źródeł, jak również tworzenie modelowego rozwiązania wdrażania rozporządzeń European Health Data Space i AI Act.
