FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
Konferencję zorganizowano w hurtowni farmaceutycznej Urtica i Pharmalink - grupa Pelion S.A. w Łodzi.
- Szczepionki będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
Premier przekazał również, jak będzie wyglądał proces szczepień:
Rejestracja online przez internet dla tych, którzy będą sobie tego życzyli, a dla tych, którzy nie chcą się taką metodą posłużyć, będzie również możliwość zgłoszenia metodami tradycyjnymi - powiedział. Jak dodał, drugim krokiem będzie zgłoszenie do punktu szczepień, a trzecim szczepienie. - I punkt czwarty - po 21 dniach powtórzenie szczepienia - dodał.
Zapewniał, że Polska podpisała odpowiednie umowy, gwarantujące nam dostawę 45 mln dawek.
Kiedy ruszą szczepienia?
Moment rozpoczęcia szczepień w Polsce zależy od decyzji Europejskiej Agencji Lekowej.
Jak przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski: - EMA wyznaczyła już termin posiedzenia pierwszego posiedzenia, kiedy będzie podejmowana decyzja o dopuszczenia szczepionki firmy Pfizer. Ten dzień to 29 grudnia. Być może to będzie dzień kiedy ta szczepionka zostanie dopuszczona do użytku na rynku europejskim - mówił Niedzielski.
Za szczepionkę będzie odpowiedzialny Sasin? Internet zalała ...
Kto zostanie zaszczepiony w pierwszej kolejności?
Z kolei Morawiecki wyjaśnił, że w pierwszej kolejności będą szczepione osoby z czterech grup społecznych.
- W pierwszej kolejności szczepienia będą dostępne dla wszystkich służb medycznych będących na pierwszej linii frontu, mieszkańców DPS i ZOL-ów, osób starszych powyżej 60 roku życia, a także dla służb pracujących przy COVID takich jak policja czy straż miejska - mówił Morawiecki.
Zgodnie z zapowiedziami rządzących w pierwszym etapie zaszczepionych może zostać między 6,5-7 mln Polaków.
Gdzie szczepienia?
Punkty szczepień to przede wszystkim POZ, pozostałe miejsca opieki medycznej, mobilne punkty szczepień oraz szpitale rezerwowe, które zaczęliśmy budować w październiku. Dziś wiemy, że być może te szpitale rezerwowe pozostaną rezerwowe na dłużej. W ten sposób dodatkowo się przydadzą - poinformował Morawiecki.
Minister Zdrowia wyjaśniał, że szczepienia przeciw COVID-19 to "jeden z największych procesów logistycznych, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich dziesięcioleciach".
Dodał, że najważniejszą informacją jest fakt, iż rozpoczynają się nabory na zespoły szczepieniowe. Szczegóły w tej sprawie ma przedstawić w piątek. Akcja informacyjna o szczepieniach ma ruszyć w grudniu.
Z kolei szef KPRM Michał Dworczyk doprecyzował, że w proces szczepień będzie zaangażowanych wiele instytucji i firm.
- Chcemy, żeby szczepienie było dostępne w każdej gminie. Chcemy, żeby to odbywało się w sposób prosty - przekazał.
Brytyjczycy będą się szczepić pierwsi
Przypomnijmy, Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła 2 grudnia do użycia opracowaną przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionkę przeciw koronawirusowi. Szczepionkę zatwierdzono w Wielkiej Brytanii w zaledwie 11 dni. Dla zapewnienia ochrony potrzeba dwóch dawek.
Wielka Brytania zawarła umowę na zakup 40 mln dawek tej szczepionki i ma nadzieję na otrzymanie jeszcze przed końcem roku pierwszych 10 mln dawek.
