Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kosmiczne porozumienie lotniska i AGH

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Łazik
Łazik fot. materiały prasowe
Władze krakowskiego lotniska i Akademii Górniczo-Hutniczej podpisali porozumienie o współpracy z Kołem Naukowym AGH Space Systems. Zawarta umowa z Kraków Airport pozwoli studentom AGH w Krakowie na rozwój projektu łazika planetarnego Kalman.

Umowa między lotniskiem i uczelnią ma pozwolić studentom AGH na rozwój projektu łazika planetarnego Kalman m.in. poprzez zakup specjalistycznego sprzętu. W ramach współpracy z portem studenci podzielą się swoją wiedzą w Centrum Edukacji Lotniczej w Kraków Airport. Technologia łazika planetarnego Kalman umożliwia przede wszystkim dotarcie  do miejsc, które są niebezpieczne dla człowieka.

- Cieszymy się, że dzięki wsparciu Kraków Airport będą rozwijane innowacyjne pomysły, takie jak projekt łazika kosmicznego. Technologie zastosowane w tego typu robotach mogą sprawdzić się także w pojazdach autonomicznych, czy w sytuacjach, w których życie człowieka mogłoby zostać narażone na niebezpieczeństwo – mówił Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport.

AGH Space Systems to interdyscyplinarny zespół konstrukcyjny AGH w Krakowie, specjalizujący się w technologiach przemysłu kosmicznego. Działają od 2014 r., budują rakiety, łaziki marsjańskie oraz przeprowadzają misje balonów stratosferycznych.

- Z satysfakcją obserwujemy rozwój zespołu AGH Space Systems. Członkowie koła naukowego wielokrotnie pokazali, że tworzą nie tylko bardzo prężną organizację, ale również zaawansowane technologie z sektora kosmicznego. Ich działania świadczą o tym, że są bardzo dobrymi organizatorami i skutecznie budują relacje z otoczeniem naukowym i biznesem.

Najlepszym tego przykładem jest współpraca z Kraków Airport. Cieszymy się, że projekty edukacyjne są w kręgu zainteresowania tak ważnych instytucji w naszym regionie. Jestem przekonana, że podpisane dziś porozumienie zaowocuje kolejnym cennym doświadczeniem dla studentów naszej uczelni – zaznacza prof. Anna Siwik, Prorektor ds. Studenckich AGH.

Technologia łazika planetarnego Kalman umożliwia przede wszystkim dotarcie  do miejsc, które są niebezpieczne dla człowieka np. podczas rozbrajania ładunków wybuchowych. Łazik został dostosowany do poruszania się w trudnym terenie. Kalman posiada również specjalne wiertło, które poza przewierceniem gruntu pozwala pobrać jego próbki w celu jej późniejszej analizy.

Rozwój edukacji stanowi jeden z celów zawartych w strategii społecznej odpowiedzialności Kraków Airport w obszarze zaangażowania społecznego portu.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska