Miasto Kraków i mieszkańcy miasta pomagają powodzianom
Wysyłamy do Wrocławia 50 000 worków na piasek, wysokowydajne agregaty pompowe oraz zespół Wodociągi Miasta Krakowa do ich obsługi. Zapełniają się także miejskie magazyny. Mieszkańcy Krakowa mają wielkie serca! - informuje prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski
Małopolska wysyła ratowników, wojska obrony terytorialnej, grupy dronowe i specjalistyczne samochody do dotkniętych powodzą regionów Polski
50 żołnierzy z małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej skierowanych do Lądka-Zdroju. 2 wojskowe cysterny przerzucone z Małopolski na teren Kłodzka. Strażacka cysterna z JRG 1 Tarnów z wodą pitną w miejscowości Głuchołazy. 2 zespoły dronowe z Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych 6 i 7 z Krakowa udają się do Raciborza. 3 samochody ciężkie kontenerowe ze Szkoły Aspirantów PSP i JRG – 5 Kraków zaangażowane do transportu worków do KP PSP Kędzierzyn-Koźle. 20 kadetów ze Szkoły Aspirantów skierowanych do opolskiego. Wraz z nimi – m.in. kontener pompowy. Już na teren RZGW Gliwice pojechały dwie Grupy Wsparcia Technicznego z Zarządu Zlewni w Żywcu i Kielcach, a jutro pojedzie Grupa Wsparcia Technicznego z Krakowa. W blokach startowych małopolscy policjanci ze sprzętem, przygotowani do niesienia pomocy. 5 Wojskowy Szpital oddaje do dyspozycji karetkę z ratownikami - informuje wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
- Małopolska chce pomagać. Pomagają nasze służby. Widzimy, co się dzieje. Dolny Śląski i Opolszczyzna w głównej mierze wzięły na siebie ciężar tej klęski żywiołowej. Myślę, że wielu z nas pamięta pożar pod Kuźnią Raciborską z 1992 roku, kiedy to w akcję gaśniczą zaangażowani byli strażacy i druhowie z całego kraju, w tym grupa z Małopolski. Teraz odruch jest podobny – we wszystkich formacjach i instytucjach. Bo służba nie zna granic. Bo każdy chciałby w tak tragicznej sytuacji móc liczyć na wsparcie z innych województw – dodaje Krzysztof Jan Klęczar.
Górale ruszyli z pomocą dla powodzian
Zakopane wraz z innymi gminami powiatu tatrzańskiego zbiera produkty dla gminy Skoroszyce w pow. nyskim. – To gmina partnerska dla Białego Dunajca. Wójt Marcin Gandera skontaktował się z tamtejszymi samorządowcami, uzyskał informacje jaki są aktualne potrzeby. I teraz we wszystkich gminach powiatu tatrzańskiego prowadzimy zbiórkę dla mieszkańców tej gminy – mówi Łukasz Filipowicz, burmistrz Zakopanego.
Akcja RazemDlaWas w Krakowie. Mieszkańcy przynoszą masowo dary dla powodzian
Bardzo duży odzew krakowian na akcję pomocy dla ofiar powodzi 2024, organizowaną przez Telewizję Polską we współpracy z redakcjami regionalnymi Polska Press Grupy, w Krakowie – wraz z Dziennikiem Polskim i Gazetą Krakowską. W siedzibie TVP3 Kraków na Krzemionkach, w pomieszczeniu zaadaptowanym na magazyn, darów przybywa lawinowo. Pierwsza partia darów trafi Kamieńca Ząbkowickiego. Dary do siedziby TVP3 Kraków przy ul. Krzemionki 30 można przynosić codziennie w godz. 10-20.
Najbardziej potrzebne rzeczy to:
- woda pitna w butelkach
- suchy prowiant: produkty zamknięte, niepsujące się, które nie wymagają specjalnego przechowywania, z długim terminem ważności (konserwy, puszki, pasztety, dżemy, olej, mąka, cukier, kasza, makaron, ryż, płatki śniadaniowe, kawa, herbata)
- produkty żywnościowe dla dzieci (słoiczki, kaszki, mleko w proszku)
- środki czystości oraz higieny osobistej (płyny do mycia naczyń i powierzchni, proszki, kapsułki do prania, ścierki, tampony, podpaski, mydło, żele, szampony, mydło, pasta do zębów)
- karma dla zwierząt w hermetycznych opakowaniach
- latarki, baterie i powerbanki
- osuszacze, agregaty prądotwórcze
- łopaty, taczki, gumowce

Analiza sytuacji sanitarno-epidemiologicznej w związku z sytuacją powodziową
I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger wraz z przedstawicielami Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej odbyła dziś wideokonferencję z państwowymi powiatowymi inspektorami sanitarnymi.
Szczególna uwaga została poświęcona powiatowi oświęcimskiemu, gdzie w Małopolsce skala podtopień była największa.
Mamy na szczęście stabilną sytuację. Podtopienia były lokalne, co nie zmienia faktu, że trzeba wzmóc nadzór nad wodą pitną i zakładami przetwarzającymi wodę. Konieczne jest też zwrócenie uwagi na choćby owoce i warzywa z terenów, na których gromadziła się woda. Proszę Państwa o aktywne współdziałanie z samorządami i wspieranie mieszkańców. Monitoring wody po powodzi jest niezwykle ważny. Dziękuję za Państwa czujność i zaangażowanie – mówiła wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.
Szczególnie newralgicznym punktem był cmentarz w Brzeszczach. Podtopienia dotyczyły 1/3 powierzchni. Jak przekazał na wideokonferencji dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu Andrzej Stasiuk, w tamtym regionie nie ma ujęć wody. Nie ma zatem zagrożenia zdatności wody do spożycia. Nie ma też problemów z żywnością w sklepach.
- Jako służby sanitarne badamy jakość wody, aby określić, czy nadaje się ona do spożycia. Wczoraj zostały pobrane próbki na terenie powiatu oświęcimskiego oraz powiatu tarnowskiego. Te próbki będą również pobierane dzisiaj oraz w kolejnych dniach - podkreśla kierownik Oddziału Nadzoru Higieny Żywności, Żywienia i Procesów Nauczania WSSE w Krakowie Piotr Pokrzywa.
Podsumowanie sytuacji powodziowej w Małopolsce
Prawie 7 tys. zaangażowanych strażaków, ponad 1,7 tys. strażackich pojazdów w użyciu, niemal 1,3 tys. interwencji… W podwyższonej gotowości do działań cały garnizon małopolski Policji i sprzęt specjalistyczny. Wojskowe Zgrupowanie Zdaniowe z 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pomagających w działaniach w powiecie oświęcimskim kilkudziesięciu żołnierzy MBOT i 20 kadetów ze Szkoły Aspirantów PSP. 50 mln m3 wody zretencjonowanej przez RZGW w Krakowie w rejonie Górnej Zachodniej Wisły. Kulminacje fali na Kaskadzie Soły zredukowane o 70%, na Świnnej Porębie o 90%, na zbiorniku w Dobczycach o 96%.
To dane podsumowujące ostatnie dni z punktu widzenia małopolskich służb.
- Małopolska może powoli odetchnąć z ulgą. Sytuacja była poważna. Mieliśmy szczęście. Pogoda obeszła się z nami nieporównywalnie mniej brutalnie niż na Dolnym Śląsku czy Opolszczyźnie. Dziękuję wszystkim małopolskim służbom inspekcjom i strażom za tę pełną mobilizację w tak wielu aspektach. Trzymamy rękę na pulsie. Monitorujemy sytuację – na tym etapie głównie pod kątem udzielania pomocy samorządom i mieszkańcom, ale akcentujemy również czujność w kwestii bezpieczeństwa sanitarnego na obszarach objętych podtopieniami. Służby, inspekcje i straże to system naczyń połączonych. Widzieliśmy to w ostatnich dniach. Prognozy synoptyków, analizy i decyzje RZGW były częścią systemowych działań i zaangażowania strażaków, policji i wojska. W takich sytuacjach także ścisła współpraca administracji rządowej i samorządowej ma szczególne znaczenie. Solidaryzujemy się też z regionami, które tak bardzo ucierpiały. Ta solidarność będzie miało konkretne formy – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
16 września strażacy podjęli jeszcze blisko 90 interwencji. Od północy to już pojedyncze zdarzenia.
Rano awarie energetyczne dotyczyły 24 odbiorców.
Ok. godz. 9.30 stan alarmowy rano przekroczony był jeszcze na Wiśle na stacji Jawiszowice. Stan ostrzegawczy przekroczony był na stacji Pustynia (Wisła)
Uwaga na możliwe oszustwa w związku z sytuacją powodziową!
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa otrzymało informacje, że rozsyłane są fałszywe wiadomości SMS, które próbują podszywać się pod Alert RCB i zawierają podejrzane linki. Przypominamy, że prawdziwe Alerty RCB nie zawierają linków ani prośby o kliknięcie w odnośnik.
Aby upewnić się, że otrzymany Alert RCB jest autentyczny, możesz to zweryfikować poprzez:
- oficjalną stronę internetową RCB,
- profile RCB w mediach społecznościowych.
- Jeśli otrzymasz wiadomość, która wygląda jak Alert RCB, ale zawiera link lub budzi Twoje wątpliwości, prosimy, abyś nie klikał w odnośnik i nie odpowiadał na wiadomość.
Co zrobić, aby uniknąć oszustwa:
- wspierać tylko oficjalne zbiórki organizowane przez znane i zaufane organizacje,
- weryfikuj strony internetowe oraz profile społecznościowe, na których publikowane są apele o pomoc (upewnij się, czy organizatorzy udostępniają swój kontakt np. telefon, mail),
- uważaj na podejrzane wiadomości e-mail, SMS-y lub komunikaty w mediach społecznościowych.
Deszcz zniszczył nowy zbiornik retencyjny w Krakowie. Urzędnicy wyjaśniają
W czasie weekendowych ulew w Krakowie zbiornik przy ulicy Folwarcznej w Nowej Hucie, który powinien przyjmować nadmiar wody, by ochronić Nową Hutę przed podtopieniami rozpadł się. Oburzyło to mieszkańców i samego prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego, który zapowiedział wyjaśnienie sprawy. Instytucja odpowiedzialna za zbiornik, jednostka miejska Klimat Energia Gospodarka Wodna odpowiedziała nam jednak na pytania w tej sprawie. Jak się tłumaczy ze zniszczonego zbiornika, który kosztował miliony złotych? A dokładnie - 2 334 425 zł. Okazuje się, że już wcześniej zauważono, że coś ze zbiornikiem się dzieje niedobrego - CZYTAJ WIĘCEJ >>>.
Poziom Soły w Oświęcimiu opada
W mieście odwołano stan alarmowy. Nadal utrzymane jest pogotowie przeciwpowodziowe.
Województwa łączą siły
W odpowiedzi na katastrofalne powodzie, które dotknęły południowo-zachodnią Polskę, cztery województwa: podkarpackie, lubelskie, małopolskie oraz świętokrzyskie, złożyły wspólny wniosek do Związku Województw RP. Celem inicjatywy jest podjęcie skoordynowanych działań mających na celu przekazanie niezbędnej pomocy dla regionów, które poniosły ogromne straty w wyniku powodzi.
Przedstawiciele czterech województw spotkali się w poniedziałek w Warszawie, aby omówić pilne potrzeby i koordynację działań pomocowych. W dyskusji uczestniczyli: Łukasz Smółka - Marszałek Województwa Małopolskiego, Renata Janik - Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Władysław Ortyl - Marszałek Województwa Podkarpackiego i Piotr Breś - Wicemarszałek Województwa Lubelskiego.
Na spotkaniu podjęto decyzję o skierowaniu wspólnego wniosku do Związku Województw RP, podkreślając potrzebę solidarności z mieszkańcami regionów dotkniętych powodzią w tych trudnych chwilach. Województwa apelują o mobilizację dostępnych środków oraz wsparcie, które umożliwi szybkie oraz efektywne reagowanie na skutki katastrofy.
Celem naszej inicjatywy jest skuteczne przekazanie pomocy dla regionów, które poniosły ogromne straty w wyniku powodzi. Jedność i współpraca są teraz niezbędne, aby skutecznie przezwyciężyć ten kryzys. Razem możemy więcej - zaznacza marszałek Łukasz Smółka.
Gdzie zanieść dary dla powodzian
Trwa zbiórka darów dla powodzian. Miejski magazyn znajduje się w siedzibie straży miejskiej przy al. Jana Pawła II 188 (wjazd od ul. Śliwkowej). Otwarty jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–20.00.
Dary zbierane są również w siedzibach Ochotniczych Straży Pożarnych:
- OSP Przewóz, ul. Rączna 78
- OSP Kostrze, ul. Dąbrowa 1 (od wtorku, 17 września do piątku, 20 września, w godz. 17.00–20.00 i w sobotę, 21 września w godz. 10.00–16.00)
- OSP Wolica, ul. Drożyska 3C
- Ochotnicza Straż Pożarna w Krakowie – Kościelnikach, ul. Pysocice 7h
- OSP Wróżenice, ul. Wróżenicka 49
- OSP Zbydniowice, ul. Matematyków Krakowskich 102
- OSP Przylasek Rusiecki, ul. Rzepakowa 13a
Aktualizacja, godz. 8.05
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski odwołał dziś, 17 września pogotowie przeciwpowodziowe na obszarze miasta Krakowa. Stan Wisły w Krakowie w punkcie pomiarowym na Bielanach 17 września o godz. 7.00 wynosił 333 cm. Stan ostrzegawczy to 370 cm, alarmowy – 520 cm.
Aktualizacja, godz. 7.15
"Woda w Wiśle w Krakowie powoli opada. Na stacji na Bielanach to w tej chwili 333 cm, czyli poniżej stanu ostrzegawczego (370). Padać już nie powinno" - informują krakowscy urzędnicy.
Aktualizacja, godz. 6.45
Prognoza pogody dla Małopolski na wtorek, 17 września
Dobre wieści od IMGW - dzień bez deszczu: "W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane, na południu województwa miejscami duże i tam słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 20°C do 23°C, w rejonach podgórskich od 17°C do 20°C, wysoko w Beskidach od 10°C do 14°C, na szczytach Tatr około 7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i północno-wschodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, wschodni i północno-wschodni."
Na razie ma nowych ostrzeżeń hydrologicznych. Dla południowej części Małopolsk do godz. 11 obowiązują ostrzeżenia 2. stopnia przed wezbraniem rzek. Sytuacja powinna się uspokajać.
Pierwsze dary od krakowian. Magazyn powoli się zapełnia
- Zbieramy wodę, żywność i środki czystości. Magazyn przy al. Jana Pawła II 188 (wjazd od ul. Śliwkowej), czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–20.00 - informują urzędnicy miejscy.
Gmina Brzeszcze. Trwa heroiczna walka z wielką wodą
Strażacy pracują w poczcie czoła. Relacje mieszkańców, którzy przeżyli powódź przerażają. To była walka o zdrowie i życie.
Krakowscy radni PiS chcą, aby miasto Kraków przekazało 500 000 zł dla powodzian
"Przed chwilą złożyliśmy w imieniu klubu radnych PiS w Krakowie projekt uchwały, by Kraków ze swojego budżetu wsparł ludzi w zniszczonych przez wielką wodę miastach i wsiach. Pół miliona to oczywiście nie jest wystarczająca kwota, ale solidarne wsparcie z różnych stron pomoże poszkodowanym wrócić do domów" - poinformowali radni Michał Drewnicki i Włodzimierz Pietrus.
Kraków wspiera powodzian. Ruszają zbiórki darów i pieniędzy
Kraków uruchamia zbiórki dla powodzian z Dolnego Śląska, Śląska i Opolszczyzny. Zbiórka darów rozpocznie się jutro rano (17 września). Dodatkowo uruchomiona zostanie infolinia dla mieszkańców chcących pomóc oraz specjalne konto bankowe, na które można będzie wpłacać fundusze dla powodzian – zapowiedział w poniedziałek rano prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.
Mieszkańcy, którzy chcą się włączyć w zbiórkę, będą mogli przynosić wodę, żywność i środki czystości do magazynów w siedzibie straży miejskiej przy al. Jana Pawła II 188 (wjazd od ul. Śliwkowej). Magazyn będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–20.00.
W Urzędzie Miasta Krakowa została uruchomiona infolinia i adres e-mail dla osób, które chcą pomagać:
- infolinia: 885 303 129 (czynna od godz. 8.00 do 18.00)
- e-mail: [email protected]
Poziom wody w Wiśle. W Krakowie bez zmian
411 cm - to poziom Wisły wpływającej do Krakowa w Bielanach według pomiaru z godz. 10.20. I w porównaniu z poprzednim pomiarem jest to stan bez zmian. Według podanych w poniedziałek rano prognoz, najwyższy poziom Wisła w Krakowie podczas przechodzącej obecnie fali kulminacyjnej ma osiągnąć we wtorek i będzie to ok. 440 cm. Taki stan nie stanowi zagrożenia dla miasta, stan alarmowy wynosi 520 cm.
W Jawiszowicach (pow. oświęcimski) poziom Wisły zaczął spadać, według ostatniego pomiaru wynosi 684 cm - co jest przekroczeniem stanu alarmowego o 54 cm. Stan ostrzegawczy utrzymuje się w Czernichowie - 665 cm, w tym miejscu stan alarmowy to 840 cm.

Miliarder z Krakowa organizuje pomoc dla powodzian
Rafał Brzoska, właściciel InPostu, uruchamia flotę samochodów swojej firmy, by pomogła dostarczać materiały i produkty potrzebne powodzianom. "Uruchomimy również dedykowany bezpłatny serwis dostaw gotowych paczek pomocowych dla wszystkich, którzy takie paczki będą chcieli wysłać do potrzebujących" - dodaje, a równocześnie organizuje zbiórkę pieniędzy wśród przedsiębiorców.
Jak pod Krakowem walczyli, by ich nie zalało
Pompowanie wody dzień i noc. Jedni strażacy kończyli zmianę zmęczeni i przemoczeni, a drudzy zaczynali - i tak bez ustanku, kilkadziesiąt godzin. Tak wyglądała akcja powodziowa w gminie Liszki. Ludzie pomagali, jak mogli. Jeden z mieszkańców kupił rosół dla pracujących, kolejne posiłki przywiózł członek zarządu powiatu, a lokalny zakład gastronomiczny przywiózł pizzę.
Zbiorniki retencyjne w Małopolsce. Stan na poniedziałek
Sytuacja na zbiornikach retencyjnych w Małopolsce jest stabilna i na bieżąco monitorowana. Zbiorniki posiadają pojemności powodziowe większe niż wymagane w instrukcjach gospodarowania wodą na obiektach, z wyjątkiem ZW Świnna Poręba i ZW Dobczyce, których pojemność powodziowa wynosi na obu zbiornikach po 97 procent - informują w poniedziałek 16 października Wody Polskie.
"Na ZW Świnna Poręba utrzymywany jest odpływ na poziomie 20 m3/s, a na ZW Dobczyce utrzymywany jest odpływ na poziomie 8.4 m3/s" - czytamy w porannym komunikacie. - "Została odtworzona pełna wymagana pojemność powodziowa Kaskady Soły, na zbiornikach Tresna i Porąbka".
Obserwowane są spadki dopływów do zbiorników Kaskady Soły, Świnnej Poręby i Dobczyc.
Interwencje policji w Oświęcimiu. Ludzie wchodzili do wezbranych rzek
Oświęcimscy policjanci otrzymali trzy zgłoszenia o młodych ludziach, którzy niebezpiecznie zachowywali się nad brzegami wezbranej Soły i Wisły – podała rzecznik oświęcimskiej policji asp. szt. Małgorzata Jurecka.
Rzecznik powiedziała, że w niedzielę po południu mieszkanka Oświęcimia poinformowała funkcjonariuszy o kilku nastolatkach, którzy weszli po pas do Soły w rejonie bulwarów miejskich. Kolejne zgłoszenie mówiło o osobach, które podeszły zbyt blisko progu wodnego na Wiśle w Dworach. Trzecie – o osobach, które nielegalnie weszły na teren nadbrzeżny należący do elektrowni wodnej w Oświęcimiu.
Na zgłoszenia reagowali policjanci. „Być może dzięki tym informacjom udało się uniknąć tragedii, a przy tym uniknęliśmy wszczęcia akcji poszukiwawczej w chwili, gdy służby udzielają pomocy osobom poszkodowanym w powodzi” – powiedziała Jurecka.
Policjanci apelują o rozsądek.
„Nie zbliżajcie się do rzek, które mają przekroczone stany alarmowe. Przebywając na stromym brzegu, można się pośliznąć i zsunąć do rzeki. Brzeg może zostać również podmyty, więc kiedy się oberwie, można wpaść do rwącego nurtu rzeki” – przypomniała rzecznik. (PAP)
Alarmy i pogotowia przeciwpowodziowe w Małopolsce
Alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w Brzeszczach i Oświęcimiu - informuje w poniedziałek przed południem Biuro Prasowe Wojewody Małopolskiego. Stan pogotowia przeciwpowodziowego utrzymuje się w Krakowie, podkrakowskich gminach Czernichów, Igołomia-Wawrzeńczyce, Liszki i Skawina, powiecie nowotarskim, mieście Nowy Targ, gminie Szaflary, w Czarnym Dunajcu.
Fala kulminacyjna dotarła do Krakowa. Według prognoz hydrologicznych jutro na stacji Kraków-Bielany woda powinna osiągnąć poziom ok. 440 cm, czyli przekroczyć stan ostrzegawczy, ale nie osiągnąć stanu alarmowego.
Spytkowice. Wstrzymano kursowanie promu na Wiśle
Z powodu deszczów i wysokiego poziomu Wisły do odwołania przestał kursować prom Drogowiec w rejonie Spytkowic – podało w poniedziałek rano starostwo w Wadowicach, do którego należy jednostka.
Przeprawa, która łączy powiaty wadowicki i chrzanowski, o kilkadziesiąt kilometrów skraca drogę między miejscowościami po obu stronach rzeki.
W poniedziałek poziom Wisły w tym rejonie mieścił się w strefie stanów wysokich. Na pobliskim wodowskazie w Smolicach wynosił 417 cm. Stan ostrzegawczy w tym miejscu to 450 cm.
Prom kursuje w ciągu drogi powiatowej między Spytkowicami Przewozem w powiecie wadowickim i Porębą Żegoty w powiecie chrzanowskim. Gdy nie funkcjonuje, mieszkańcy okolicy muszą korzystać z objazdów. (PAP)
Kraków. Pomoc dla powodzian z Dolnego Śląska i Opolszczyzny
W Krakowie w związku z działaniami przeciwpowodziowymi były do tej pory 122 interwencje, wydano około 5000 worków z piaskiem - poinformował w poniedziałek o godz. 9 prezydent miasta Aleksander Miszalski.
Dziś zostanie uruchomiona zbiórka dla powodzian z południowo-zachodniej Polski. W tym momencie potrzebne są przede wszystkim woda butelkowana i karma dla zwierząt. Zbiórka prowadzona będzie w magazynie MPEC przy ul. Jana Pawła II 188.
Prezydent Miszalski zapowiedział, że Rada Miasta Krakowa podejmie uchwałę o pomocy finansowej dla powodzian z regionów Polski, w których woda poczyniła największe zniszczenia. Miasto jest w niełatwej sytuacji finansowej, ale chce pomóc.
Dodał: - Dziś wieczór miasto uruchomi konto dla powodzian z Nysy, Kłodzka, Głuchołaz i innych miast, które ucierpiały. Uruchomiona zostanie też infolinia o możliwościach pomocy dla powodzian.
Przybywa wody w potokach na Podhalu
Od nocy znów pada deszcz, a poziomy wody w potokach ponownie zaczynają rosnąć. W Ludźmierzu na rzece Wielki Rogoźnik poziom wynosi 201 cm. Stan alarmowy w tym miejscu to 280 cm.
Wisła. W Jawiszowicach opada, w Krakowie poziom nieznacznie się podnosi
693 cm - tyle wynosił o godz. 6.30 poziom wody w Wiśle zmierzony w Jawiszowicach, stan alarmowy był w tym momencie przekroczony o 63 cm.
W Jawiszowicach poziom rzeki ma już opadać, wzrosty natomiast notowane są w dalszym biegu Wisły. W Czernichowie o 6.30 Wisła osiągnęła 666 cm (poziom alarmowy w tym miejscu to 840 cm), a na Bielanach w Krakowie 403 cm (alarmowy to 520). W obu miejscach przekroczony jest stan ostrzegawczy.

Strażacy. Bohaterowie ostatnich dni
W działania na terenach, gdzie żywioł szaleje najmocniej, zaangażowały się służby z całej Polski. W poniedziałek rano z Niepołomic wyruszyła na Dolny Śląsk 36-osobowa grupa strażaków z jednostek OSP z powiatu wielickiego.
"Punktualnie o godzinie 7.00 strażacy z naszej jednostki OSP wraz z kilkoma jednostkami z gminy w sile 36 osób i 6 pojazdów wyruszyli do partnerskiego miasta Jawor koło Wrocławia, aby pomagać i wesprzeć mieszkańców w działaniach powodziowych.
W działania zaangażowane zostały jednostki z OSP: Niepołomice, Staniątki, Zagórze, Wola Batorska, Podłęże, Wola Zabierzowska, Zakrzów, Podgrabie".
Brzeszcze. Most na Wiśle znów otwarty
Tuż przed godz. 8.00 został przywrócony ruch na moście na DW 933 Góra-Brzeszcze - poinformował w poniedziałek starosta pszczyński.
Most, z uwagi na wysoki stan wody oraz zapowiadane kolejne opady deszczu, był zamknięty od godz. 19 w niedzielę.
Które drogi pozostają w okolicy zamknięte? Fakty Oświęcim przekazują informacje od Małgorzaty Jureckiej, oficer prasowej KPP w Oświęcimiu: - Nadal nieprzejezdne pozostają: ulica Łęcka (DW 949) w Jawiszowicach oraz ulica Wypoczynkowa w Skidziniu.
Kraków. Woda stoi na bulwarach pod Wawelem
Woda z Wisły przelała się na krakowskie bulwary, na ścieżkę pieszo-rowerową, w niedzielę. W poniedziałek rano zalany pozostaje Bulwar Rodła, częściowo Bulwar Czerwieński. Służby odgrodziły barierami teren, na którym stoi woda, brak tam możliwości przejścia, przejazdu rowerem.
Kulminacyjna fala przeszła przez miasto wczoraj, w poniedziałek rano poziom Wisły na punkcie pomiarowym w Bielanach wynosił 394 cm, sporo poniżej poziomu alarmowego (520 cm). "Mimo że zalane zostały ścieżki pod Wawelem, to ten poziom rzeki nie zagraża miastu" - informują miejskie służby.
Kraków. Zbiornik retencyjny w Nowej Hucie... rozpadł się od deszczu?
Zbiornik retencyjny przy ulicy Folwarcznej w Krakowie, który miał chronić Nową Hutę przed potopieniami, w czasie weekendowych ulew... rozpadł się. Popękała ażurowa konstrukcja, osunęły się brzegi.
Zachodnia Małopolska walczy z wodą
W Małopolsce zdecydowanie najmocniej skutki nawalnych deszczów odczuł powiat oświęcimski. Tam strażacy od soboty do niedzieli rana interweniowali 350 razy. Najgorzej sytuacja wygląda w gminie Brzeszcze, gdzie woda wystąpiła z koryt rzek i zalała całe połacie terenu. Konieczna była ewakuacja mieszkańców.
Sytuacja meteorologiczna. Poniedziałek 16 września
Komunikat IMGW-PIB - termin opracowania: 15.09.2024 godz. 21:00
W dzień na zachodzie, południu i miejscami w centrum kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na pozostałym obszarze małe i umiarkowane. Na zachodzie, południu i miejscami w centrum przelotne opady deszczu, w górach lokalnie możliwe burze. Prognozowana wysokość opadów na południu około 10 mm, w Sudetach do 15 mm, a w Karpatach do 25 mm. Temperatura maksymalna na południu i nad morzem od 18°C do 22°C, na pozostałym obszarze od 22°C do 25°C, w rejonach podgórskich od 15°C do 18°C, na Podhalu około 14°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, na wybrzeżu okresami umiarkowany i dość silny, w porywach do 55 km/h, na zachodzie północny i północno-wschodni, na pozostałym obszarze północno-wschodni i wschodni. Wiatr w porywach w Sudetach do 80 km/h, w Tatrach do 70 km/h. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 70 km/h.
Prognozowana sytuacja meteorologiczna
16.09.2024 19:30 - 19:30 17.09.2024 (Poniedziałek/Wtorek)
W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko na południu i zachodzie umiarkowane i duże i tam przelotne opady deszczu, w Tatrach możliwe burze. W Karpatach suma opadów do 15 mm. Lokalne mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od 11°C do 14°C, na wybrzeżu lokalnie do 15°C, na obszarach podgórskich od 8°C do 11°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu i Przedgórzu Sudeckim chwilami porywisty, północno-wschodni i wschodni. Wysoko w górach wiatr w porywach do 80 km/h. W czasie burz wiatr porywisty.
W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko w górach okresami duże i tam przelotne opady deszczu, w Tatrach możliwe burze. W Karpatach suma opadów do 10 mm. Rano lokalnie mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od 22°C do 25°C, na wybrzeżu około 20°C, na obszarach podgórskich od 17°C do 21°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, północno-wschodni i wschodni. Wysoko w Sudetach wiatr w porywach do 80 km/h, w Tatrach do 65 km/h.