Jak poinformował Łukasz Gaweł, zastępca dyrektora MNK, jest przygotowana wersja robocza raportu z konsultacji, wkrótce zostanie on udostępniony. - Wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich przygotowujemy wstępną koncepcję, która będzie służyła wypracowaniu programu funkcjonalno-użytkowego. Ma on być podstawą do projektowania nowej Cracovii i nowego Gmachu Głównego - mówił dyr. Łukasz Gaweł.
Konsultacje trwały od marca do czerwca. Ich celem było zapoznanie się z oczekiwaniami mieszkańców Krakowa co do funkcji dwóch ważnych budynków i terenu między nimi.
Pośród pomysłów na uporządkowanie tej przestrzeni jest m.in. propozycja sprowadzenia pod ziemię intensywnego tutaj ruchu samochodowego i tramwajowego. - Wiceprezydent Elżbieta Koterba zapewniła, że to rozwiązanie, choć kosztowne, według planów urbanistycznych tej części miasta jest możliwe - przypominają przedstawiciele Muzeum Narodowego.
Z uznaniem spotkały się również plany muzeum urządzenia w Cracovii Muzeum Architektury i Designu. Mieszkańcy widzieliby tu także np. sklepy oferujące polski i europejski design, bibliotekę, lokale „lunchowe”, niebanalnie zaaranżowane przestrzenie dla dzieci.
MNK jest właścicielem byłego hotelu Cracovia od końca zeszłego roku. Kupiło go od prywatnego inwestora, który chciał gmach wyburzyć i stawiać w jego miejsce galerię handlową, a następnie biurowce. Muzeum ma zgoła inne plany wobec modernistycznego budynku: stworzy tu swój nowy oddział.
Jeszcze w tym miesiącu będzie można zajrzeć do dawnego hotelu. Od 24 listopada będzie tam trwała wystawa „Odwilż 56 - Cracovia 65”, poświęcona dokonaniom architekta Witolda Cęckiewicza.
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie odcinek 27
Follow https://twitter.com/dziennipolski