Nowy budynek na Zabłociu
Dawna Willa wraz z budowanym biurowcem zamieni się w restaurację z ogrodem i oczywiście biura. W ręce prywatne Willa Schindlera trafiła na początku lat 90. XX wieku. Na sprzedaż została wystawiona ponad 15 lat temu, w roku 2010. Pojawiały się wtedy pomysły, aby willę kupiło miasto i stworzyło tam muzeum. Z powodu braku pieniędzy, tak się jednak nie stało. Willa była wtedy wyceniana na 6 mln zł.
Co teraz zrobi z nią inwestor? Na jego stronie internetowej czytamy:
"Zgodnie z udzieloną decyzją o pozwoleniu na budowę powstanie sześciokondygnacyjny budynek. Na kondygnacji -I utworzony zostanie parking z miejscami postojowymi do dyspozycji najemców oraz pomieszczenia techniczne niezbędne do obsługi budynku.
Na kondygnacji parteru znajdować się będzie dolna część dwupoziomowej restauracji, pomieszczenia kuchenne oraz niezależne wejścia: osobne do restauracji i osobne do części biurowej z holem recepcyjnym.
Na kondygnacji II znajdziemy górny poziom restauracji lub lokal biurowy. Dzięki zastosowanej elastyczności rozwiązań najemca restauracji może mieć do dyspozycji 128 lub 273 m².
Kondygnacje od III do V przeznaczone zostaną w całości na pomieszczenia biurowe typu open space pozwalające na wydzielenie powierzchni od 18 do 143 m².
Ściany budynku dobudowywanego wykonane zostanę technologią żelbetowe i murowane i zostaną wykończone ścianami osłonowymi, elewacyjnymi płytami typu Trespa. Stropodach płaski zielony.
Autorem dokumentacji projektowej jest pracownia STANDart Architekci z siedzibą w Krakowie."
Willa Oskara Schindlera w Krakowie
Willa Schindlera jest budynkiem wpisanym do ewidencji zabytków. Jego przeznaczenie ma pozostać niezmienione, czyli będzie pełnić funkcję mieszkalną. Willa została wzniesiona w 1898 roku i do czasów powojennych pełniła funkcję administracyjno-mieszkalną. Początkowo jako część Fabryki Siatek, Mebli, Konstrukcji Żelaznych i Wyrobów Ornamentalnych Kutych Józefa Goreckiego, a w późniejszym okresie jako zaplecze biurowe kompleksu fabryki DEF - Deutsche Emailwarenfabrik, której właścicielem był Oskar Schindler. Po II wojnie światowej fabryka została upaństwowiona.
O samej inwestycji więcej pisaliśmy tutaj:
