https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Willa Schindlera na Zabłociu zmienia się w nowoczesny kompleks. Czy komuś się to podoba czy nie...

Piotr Rąpalski
Google Maps, materiały inwestora, Wojciech Matusik
Zabytkowa Willa Schindlera na Zabłociu przy ul. Romanowicza zyskuje zupełnie nowe oblicze. Wcześniej był to bardziej krakowski, bijący historią budynek. Teraz zmienia się w nowy, odświeżony obiekt. Zapewne bardziej pasujący do Zabłocia, które przed dekadę zabudowało się nowoczesną mieszkaniówką i biurowcami. Jednym projekt się spodoba, inni powiedzą, że to kolejny cios w dawną architekturę Krakowa. Willa zyskała właśnie dach, a obok powstaje biurowiec, który ma stworzyć z nią mały kompleks.

Nowy budynek na Zabłociu

Dawna Willa wraz z budowanym biurowcem zamieni się w restaurację z ogrodem i oczywiście biura. W ręce prywatne Willa Schindlera trafiła na początku lat 90. XX wieku. Na sprzedaż została wystawiona ponad 15 lat temu, w roku 2010. Pojawiały się wtedy pomysły, aby willę kupiło miasto i stworzyło tam muzeum. Z powodu braku pieniędzy, tak się jednak nie stało. Willa była wtedy wyceniana na 6 mln zł.

Co teraz zrobi z nią inwestor? Na jego stronie internetowej czytamy:

"Zgodnie z udzieloną decyzją o pozwoleniu na budowę powstanie sześciokondygnacyjny budynek. Na kondygnacji -I utworzony zostanie parking z miejscami postojowymi do dyspozycji najemców oraz pomieszczenia techniczne niezbędne do obsługi budynku.

Na kondygnacji parteru znajdować się będzie dolna część dwupoziomowej restauracji, pomieszczenia kuchenne oraz niezależne wejścia: osobne do restauracji i osobne do części biurowej z holem recepcyjnym.

Na kondygnacji II znajdziemy górny poziom restauracji lub lokal biurowy. Dzięki zastosowanej elastyczności rozwiązań najemca restauracji może mieć do dyspozycji 128 lub 273 m².

Kondygnacje od III do V przeznaczone zostaną w całości na pomieszczenia biurowe typu open space pozwalające na wydzielenie powierzchni od 18 do 143 m².

Ściany budynku dobudowywanego wykonane zostanę technologią żelbetowe i murowane i zostaną wykończone ścianami osłonowymi, elewacyjnymi płytami typu Trespa. Stropodach płaski zielony.

Autorem dokumentacji projektowej jest pracownia STANDart Architekci z siedzibą w Krakowie."

Willa Oskara Schindlera w Krakowie

Willa Schindlera jest budynkiem wpisanym do ewidencji zabytków. Jego przeznaczenie ma pozostać niezmienione, czyli będzie pełnić funkcję mieszkalną. Willa została wzniesiona w 1898 roku i do czasów powojennych pełniła funkcję administracyjno-mieszkalną. Początkowo jako część Fabryki Siatek, Mebli, Konstrukcji Żelaznych i Wyrobów Ornamentalnych Kutych Józefa Goreckiego, a w późniejszym okresie jako zaplecze biurowe kompleksu fabryki DEF - Deutsche Emailwarenfabrik, której właścicielem był Oskar Schindler. Po II wojnie światowej fabryka została upaństwowiona.

O samej inwestycji więcej pisaliśmy tutaj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska