Willa Oskara Schindlera
Willa Schindlera jest budynkiem wpisanym do ewidencji zabytków. Jego przeznaczenie ma pozostać niezmienione, czyli będzie pełnić funkcję mieszkalną. Willa została wzniesiona w 1898 roku i do czasów powojennych pełniła funkcję administracyjno-mieszkalną. Początkowo jako część Fabryki Siatek, Mebli, Konstrukcji Żelaznych i Wyrobów Ornamentalnych Kutych Józefa Goreckiego, a w późniejszym okresie jako zaplecze biurowe kompleksu fabryki DEF - Deutsche Emailwarenfabrik, której właścicielem był Oskar Schindler. Po II wojnie światowej fabryka została upaństwowiona. Zrewitalizowany dom Oskara Schindlera ma nadal pełnić funkcję mieszkalną.
Dawna willa w ręce prywatne trafiła na początku lat 90. XX wieku. Na sprzedaż została wystawiona ponad 10 lat temu, w roku 2010. Pojawiały się wtedy pomysły, aby willę kupiło miasto i stworzyło tam muzeum. Z powodu braku pieniędzy, tak się jednak nie stało. Willa była wtedy wyceniana na 6 mln zł.
Inwestor o projekcie
Na stronie internetowej inwestora czytamy: "Pomiędzy gmachem willi, a nowo projektowanym budynkiem biurowym wytworzy się zielona strefa atrium docelowo przeznaczona na przestrzeń ogrodu restauracyjnego. Na parterze oraz pierwszym piętrze biurowca przewidziano miejsce pod działalność gastronomiczną, a przeznaczeniem pozostałych kondygnacji będą powierzchnie biurowe.
Dla pełnego komfortu najemców powstanie parking podziemny z miejscami postojowymi. Dostęp do kondygnacji biurowych zostanie zapewniony poprzez niezależne wejście z akcesem do recepcji oraz windy. Nowa część inwestycji ma nawiązywać charakterem do najbliższego otoczenia i odwoływać się do industrialnej tożsamości Zabłocia.
Całość projektu zostanie zrealizowana zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków przy jednoczesnym zastosowaniu aktualnych wymogów dotyczących warunków technicznych. Gwarantuje to utrzymanie najwyższych standardów, zarówno pod względem użytych materiałów, rozwiązań technicznych, jak i jakości wykonania."
Na kondygnacji -1 utworzony zostanie parking z miejscami postojowymi do dyspozycji najemców oraz pomieszczenia techniczne niezbędne do obsługi budynku.
Na kondygnacji parteru znajdować się będzie dolna część dwupoziomowej restauracji, pomieszczenia kuchenne oraz niezależne wejścia: osobne do restauracji i osobne do części biurowej z holem recepcyjnym.
Na kondygnacji II znajdziemy górny poziom restauracji lub lokal biurowy. Dzięki zastosowanej elastyczności rozwiązań najemca restauracji może mieć do dyspozycji 128 lub 273 m².
Kondygnacje od III do V przeznaczone zostaną w całości na pomieszczenia biurowe typu open space pozwalające na wydzielenie powierzchni od 18 do 143 m².
Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza
