https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. 10-miesięczne opóźnienie przebudowy ulicy Łokietka. Wreszcie wznowią tam prace. Mieszkańców czekają duże utrudnienia

Piotr Tymczak
Prace na ul. Łokietka mają zostać wznowione po prawie rocznej przerwie. Mieszkańców czekają duże utrudnienia.
Prace na ul. Łokietka mają zostać wznowione po prawie rocznej przerwie. Mieszkańców czekają duże utrudnienia. Anna Kaczmarz
Po prawie roku przerwy w poniedziałek, 20 września, wznowione mają zostać prace związane z przebudową ul. Łokietka - na odcinku od ul. Kaczorówka do ul. Gaik. Będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu. W związku z robotami budowlanymi mieszkańców czekają duże utrudnienia. Zgodnie z aneksem do umowy termin zakończenia zadania przesunięto aż o 10 miesięcy.

FLESZ - Najdłuższy tunel w Polsce gotowy

od 16 lat

Umowny termin zakończenia przebudowy ul. Łokietka - na odcinku od ul. Kaczorówka do ul. Gaik wyznaczono na 31 października 2021 r. Wiadomo jednak, że w obecnej sytuacji nie jest możliwe, by go utrzymać. Zgodnie z aneksem do umowy nowy termin zakończenia prac to 1 września 2022 roku.

- Jesteśmy w trakcie podpisywania aneksu. Z naszej strony dokument ten został podpisany, teraz czas na wykonawcę - informują w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa.

Trwa budowa linii tramwajowej z Krowodrzy Górki do Górki Narodowej. W rejonie Górki Narodowej powstaje tzw. wanna tramwajowa.

Kraków. Budują linię tramwajową do Górki Narodowej: księżyco...

Czy wykonawcy zostaną naliczone kary za opóźnienia? W ZDMK odpowiadają: - Jak w przypadku każdej inwestycji, po jej zakończeniu przeanalizujemy, czy jest podstawa do naliczenia kar.

Przypomnijmy, że przebudowa ul. Łokietka rozpoczęła się w październiku 2020 r. i po miesiącu roboty zostały wstrzymane. Teren został rozkopany i od miesięcy mieszkańcy muszą funkcjonować w trudnych warunkach - bez chodników i poboczy.

Radni komentowali, że taka realizacja inwestycji to skandal. Na początku roku w urzędzie wyjaśniali, że w związku z okresem zimowym i trudnymi warunkami atmosferycznymi prace zostały wstrzymane, ale ten czas będzie wykorzystany do wypracowania odpowiedniego rozwiązania co do organizacji ruchu, tak by można było wznowić roboty wiosną. Urzędnicy tłumaczyli, że przekrój ulicy jest zbyt wąski, aby jednocześnie mógł się odbywać ruch (szczególnie autobusów) i wykonywane były wykopy niezbędne do realizacji inwestycji. Głównym problemem w uzgodnieniu tymczasowej organizacji ruchu było uzgodnienie przejezdności remontowanej drogi dla autobusów.

Przyszła wiosna i prace nie zostały wznowione. Tym razem w urzędzie wyjaśniono, że podczas realizacji inwestycji wykonawca zgłosił brak technicznej możliwości wykonywania robót budowlanych w technologii rozkopowej przy utrzymaniu ruchu wahadłowego. W urzędzie tłumaczono też, że wykonawca inwestycji zwrócił się z wnioskiem o wykonanie robót dodatkowych, w związku z tym wznowienie prac będzie możliwe po oszacowaniu ich kosztów i podpisaniu aneksu do umowy.

Obecnie ZDMK podaje, że koszt całości inwestycji wyniesie ponad 11 mln zł. Roboty dodatkowe wyceniono na ok. 916 tys. zł (np. budowa peronów przystankowych, utworzenie tymczasowej pętli przy ul. Starego Wiarusa, remont pętli przy ul Gaik, obniżenie dwóch studni teletechnicznych).

W związku z pracami na ul. Łokietka jej fragment od ul. Kaczorówka do ul. Gaik zostanie zamknięty dla ruchu. Ciąg dla pieszych zostanie utrzymany.

Pojazdy będą kierowane na objazdy:

  • dla pojazdów do 3,5 t ulicami: Łokietka, Opolską, Conrada, Jasnogórską, Gaik;
  • dla pojazdów powyżej 3,5 t oraz do 16 t – drogą krajową 94;
  • dla autobusów komunikacji miejskiej ulicami: Starego Wiarusa, Pękowicką i dalej ulicami w gminie Zielonki: Słoneczną, Lawendową, Na Popielówkę, Zięby, aż do ul. Na Zielonki.

- W czasie zamknięcia wykonawca będzie realizował prace związane z kanalizacją deszczową, sanitarną, przebuduje zjazdy, skrzyżowania, wybuduje chodniki, przebuduje sieć oświetlenia ulicznego i inne sieci uzbrojenia terenu - wyliczają w ZDMK.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

L
Leon
Zgadza się. Kumulacja remontów to jakaś masakra! Z drugiej zaś strony większą masakrą było to czym te 100 tys ludzi, jeździło do tej pory. Dziurawe, wąskie, nieprzepustowe drogi zablokowane przez ruch tranzytowy. Wszystkie Północne inwestycja jak rozbudowa 29 Listopada, północna Obwodnica Trasa Wolbromska to jakieś światełko w tunelu. Wydaje mi się, że na drogach w Północnym Krakowie będzie dużo lepiej .Tylko musimy poczekać.
G
Gość
Super, dołóżmy jeszcze koło Opolskiej z 5 remontów i 10 objazdów, a co tam że ludzie stoją w korkach i nigdzie nie można się dostać. A najlepiej zamknijmy północ Krakowa na rok, 100 tyś. ludzi może w końcu jeździć rowerem lub chodzić na nogach.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska