https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. 80. rocznica bohaterskiej śmierci Józefy Machay-Mikowej - bojowniczki o polskość Orawy

Marcin Banasik
ze zbiorów Gminnego Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej
13 i 14 października 2022 r. na terenie kościoła i klasztoru norbertanek w Krakowie oraz na cmentarzu Salwatorskim odbędą się uroczystości związane z 80. rocznicą bohaterskiej śmierci Józefy Machay-Mikowej. Działaczka społeczna i bojowniczka o polskość Orawy została aresztowana przez Niemców w maju 1941 r. Więziona była m.in. na Montelupich i w zakopiańskiej siedzibie gestapo „Palace”, mimo tortur, nikogo nie wydała. Wycieńczona zmarła 14 października 1942 r.

Zakaz handlu w niedzielę. Solidarność chce zaostrzenia przepisów

od 16 lat

W piątek 14 października 2022 r. (godz. 11) odbędzie się uroczysta msza święta w krakowskim kościele św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela na Salwatorze. Po nabożeństwie u norbertanek zebrani przejdą na cmentarz Salwatorski. Przy grobie Józefy Machay-Mikowej odczytany zostanie Apel Poległych. Na koniec delegacje złożą kwiaty. Uroczystości organizuje samorząd Lipnicy Wielkiej na Orawie. IPN będzie reprezentował zastępca dyrektora krakowskiego oddziału dr Michał Wenklar.

W tym roku w Wielki Piątek Telewizja Polska pokazała film dokumentalny o bohaterskiej Józefinie Machay - Mikowej ps. Ryś, która odegrała istotna rolę walce o niepodległość Orawy i Polski.

Józefa z Machayów- Mikowa to nie tylko symbol, ale kobieta z krwi i kości. Aktywistka społeczna wrażliwa na biedę i wykluczenie, niezłomna działaczka niepodległościowa. Jednocześnie dowcipna i krytyczna, zadziorna, która w czasie wojny stała się twardą żołnierką, konspiratorką i doskonałym przywódcą obdarzonym autorytetem i szacunkiem podwładnych.

Mikowa w czasie wojny była jednym z dowódców Tajnej Organizacji Wojskowej na terenie Krakowa i okolic. Organizowała szlaki przerzutowe i kurierskie wiodące przez Słowację na Węgry. Została aresztowana wraz z mężem Emilem przez gestapo. Nie poddała się mimo tortur. Została zamordowana 14 października 1942 roku, po wielomiesięcznych, strasznych przesłuchaniach i mękach w Krakowie i Zakopanem. Nikogo nie wydała. Wybaczyła swoim oprawcom i osobie, która ją wydała.

Na Orawie Józefina uznawana jest za bohaterkę, nazywana jest wręcz Męczennicą Orawy. Niestety, poza Orawą nie jest zbyt znana.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska