Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orawa. Powstał film o Królowej Orawy - Józefie Mikowej. W piątek wyświetli go telewizja

Aurelia Lupa
Józefa Mikowa
Józefa Mikowa Archiwum Lipnicy Wielkiej
W Lipnicy Wielkiej na Orawie mają co świętować. Telewizja Polska pokaże film dokumentalny o bohaterskiej Józefinie Machay - Mikowej ps. Ryś, która odegrała istotna rolę walce o niepodległość Orawy i Polski. Projekcja obrazu „Kobieta Ryś” już Wielki Piątek na kanale TVP Historia.

Twórcą dokumentu "Kobieta Ryś" jest Wojciech Kursa - reżyser, który jest też także autorem zdjęć. Z kolei scenarzystka Agata Puścikowska jako narratorka wraz z zaproszonymi gośćmi, przemierza miejsca związane z Mikową. Wspólnie poszukują Józefiny i jej historii. W filmie wystąpił m.in abp Grzegorz Ryś, który nie ukrywa swojej fascynacji postacią. - Jestem absolutnie przekonany, że ta kobieta była święta” – mówi o Józefie Mikowej bp Grzegorz Ryś w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego".

W filmie biorą też udział historycy, regionaliści i mieszkańcy Orawy. Wspomnienia o Mikowej czytają Małgorzata Ostrowska - Królikowska i Dariusz Kowalski. W tle obrazu są przepiękne krajobrazy orawskie oraz muzyka Emila Miki, męża Józefy.

Józefa z Machayów- Mikowa to nie tylko symbol, ale kobieta z krwi i kości. Aktywistka społeczna wrażliwa na biedę i wykluczenie, niezłomna działaczka niepodległościowa. Jednocześnie dowcipna i krytyczna, zadziorna, która w czasie wojny stała się twardą żołnierką, konspiratorką i doskonałym przywódcą obdarzonym autorytetem i szacunkiem podwładnych.

Mikowa w czasie wojny była jednym z dowódców Tajnej Organizacji Wojskowej na terenie Krakowa i okolic. Organizowała szlaki przerzutowe i kurierskie wiodące przez Słowację na Węgry. Została aresztowana wraz z mężem Emilem przez gestapo. Nie poddała się mimo tortur. Została zamordowana 14 października 1942 roku, po wielomiesięcznych, strasznych przesłuchaniach i mękach w Krakowie i Zakopanem. Nikogo nie wydała. Wybaczyła swoim oprawcom i osobie, która ją wydała.

Na Orawie Józefina uznawana jest za bohaterkę, nazywana jest wręcz Męczennicą Orawy. Niestety, poza Orawą nie jest zbyt znana.

Premiera telewizyjna filmu o Józefie odbędzie się w Wielki Piątek 15 kwietnia o 19.5 na kanale TVP Historia, powtórka we wtorek 26 kwietnia o godzinie 11.05 również na kanale TVP Historia.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska