FLESZ - Niebezpieczne antybiotyki

"Zagajniki to niewielkie obszary zadrzewień przemyślane w taki sposób, aby wykorzystywać naturalne procesy występujące w o wiele większych kompleksach leśnych" - tak pokrótce opisują nowe tereny zielone urzędnicy z Zarządu Zieleni Miejskiej.
Wspólnie z uczniami pobliskich szkół sadzili niemal 350 szt. drzew i krzewów takich jak buki, lipy, wiązy, dęby, jawory i tarninę. Młode drzewa wspierają się wzajemnie, ocieniając glebę i chronić ją przed wysychaniem. Opadające liście są stopniowo rozkładane i na powierzchni gleby tworzy się żyzna ściółka. To idealne miejsce warunki dla rozwoju leśnego runa. Z czasem wzmaga się również konkurencja pomiędzy drzewami. W jej wyniku część z nich z czasem ustępuje miejsca swoim sąsiadom. Stopniowo tworzy się charakterystyczna dla lasu, piętrowa budowa. Powstający w ten sposób ekosystem zapewnia idealne miejsce do życia dla ogromnej liczby organizmów.
"Miejskie zagajniki przyczynią się do zwiększenia bioróżnorodności, wyzwolą naturalne lasotwórcze procesy – tworzy się ściółka, pojawiają się rośliny runa leśnego, zatrzymuje się więcej wody, poprawia się gleba, tworzy się korzystny dla człowieka mikroklimat. Miejskie zagajniki będą też pełniły ważną rolę edukacyjną związaną z ważnymi funkcjami lasu" - zapowiada ZZM.
Zagajników ma być więcej, w przyszłym roku.
- Czy pamiętasz te potrawy z PRL-u? Zupa „nic” i inne słodkie wspomnienia z dzieciństwa
- 12 świadczeń i benefitów, o które warto zawalczyć, jeśli masz dziecko
- Friz kupił dom za 7 milionów złotych w Krakowie! Zobaczcie wnętrza [ZDJĘCIA]
- Oto 6 prostych sposobów, by nie marnować jedzenia i kupować taniej
- Tyle zapłacisz za Abonament RTV 2022 - stawki. Zobacz, jakie będą opłaty
- Trasa Łagiewnicka: prace w tunelach i na drogach. Wielkie zmiany na Zakopiańskiej