- Chodzi o uznanie tej kompozycji urbanistycznej za coś szczególnego, co zasługuje na ochronę - mówi małopolska konserwator Monika Bogdanowska. Byłby to wpis obszarowy - wpis układu urbanistycznego z jego wielkościami, charakterem itd.
Do rejestru trafiłyby całe Aleje. Powstały one w okresie międzywojennym jako monumentalne założenie urbanistyczne.
- Tutejsza architektura jest monumentalna, Aleje były projektowane jako reprezentacyjny miejski bulwar - mówi Monika Bogdanowska. - I warto by było przywrócić im charakter reprezentacyjnego miejskiego bulwaru, zamiast - jak się mówi - ścieku komunikacyjnego.
Przy Alejach Trzech Wieszczów znajdują się budynki wzniesione w okresie międzywojennym - w tym wybitne obiekty, jak modernistyczny Dom Profesorów UJ - jak też współczesne, np. Jubilat. Aleje leżą w strefie buforowej dla obszaru wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, więc jest to już obszar chroniony, ale po wpisie do rejestru zyskałby dodatkowy status.
- Dobrze byłoby, aby wpis do rejestru był m.in. impulsem do tego, by wyczyścić budynki wzdłuż Alej. Bo stoją tu znakomite obiekty architektury międzywojennej, ale są nieprawdopodobnie brudne - podkreśla Bogdanowska.
Wpis do rejestru nie blokowałby ewentualnej realizacji pomysłu budowy trasy tramwaju biegnącej Alejami. Wymagałaby ona natomiast uzgodnień konserwatorskich.
Kraków. Tramwaj na Alejach Trzech Wieszczów uwzględniony w p...
- Zdjęcia Krakowa przed II wojną światową. Tak wyglądało życie codzienne mieszkańców
- Ohydztwa, które kazali nam jeść w dzieciństwie. Pamiętacie?
- Szkieletor zmieni się nie do poznania [ZDJĘCIA]
- Imponująca budowa zakopianki, wkrótce nią pojedziemy!
- W te miejsca polecisz z Krakowa za mniej niż 100 zł
- Kolejki do lekarzy. Tyle poczekasz na wizytę, badanie i operacje w Małopolsce
