Władze ArcelorMittal Poland po środowych protestach pracowników poinformowały wczoraj o odroczeniu tymczasowego wstrzymania pracy wielkiego pieca i stalowni w Krakowie, które pierwotnie było planowane na wrzesień.
„Chcemy ponownie ocenić całą sytuację” - czytamy w oświadczeniu ArcelorMittal przesłanym do redakcji.
O zamiarze wyłączenia wielkiego pieca w Krakowie związki zawodowe zostały poinformowane 6 maja. Jeśli zarządzenie weszłoby w życie, to wielki piec - dający prace ponad tysiącu osób - zostałby wygaszony już we wrześniu.
„Solidarność” zadowolona z decyzji spółki
Z decyzji tymczasowo odraczającej wygaszanie pieca cieszy się Władysław Kielian, szef „Solidarności” w krakowskim zakładzie ArcelorMittal Poland. - Teraz mamy pewność, że przez jakiś czas będzie spokój i żaden z naszych pracowników nie zostanie bez pracy - mówi Kielian.
Szef „Solidarności” dodaje, że teraz trzeba zrobić wszystko, aby decyzja o dalszej pracy wielkiego pieca przedłużyła się na lata.
- Przede wszystkim trzeba obniżyć koszty wytwarzania stali, bez zwalniania pracowników, tak aby produkcja była opłacalna - dodaje Kielian.
Monika Olech z biura prasowego ArcelorMittal Poland podkreśla, że nawet jeśli dojdzie w przyszłości do wstrzymanie pracy części surowcowej, będzie to rozwiązanie tylko tymczasowe. - Żaden z naszych pracowników w związku z tym postojem nie straci pracy. Zależy nam na obecności w Polsce i chcemy kontynuować produkcję stali nad Wisłą - mówi Monika Olech.
W związku z decyzją z 6 maja odnośnie wygaszania pieca, w środę w Dąbrowie Górniczej, gdzie znajduje się główna siedziba Arcelor Mittal Poland, odbył się protest około tysiąca hutników, głównie z krakowskiego oddziału spółki.
ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego; w jej skład wchodzi pięć hut - w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu na Starym Kontynencie.
Całe hutnictwo boryka się z problemami
Od momentu prywatyzacji ArcelorMittal Poland zainwestował w polskie huty ponad 7 mld zł, z czego ponad 3 mld w samym Krakowie.
„Nadal borykamy się z wysokimi cenami surowców, rosnącymi kosztami uprawnień do emisji CO2 i niewystarczającymi środkami ochrony europejskiego rynku, co bezpośrednio przekłada się na ogromny wzrost importu z krajów trzecich. Wszystkie te czynniki występują przy globalnej nadwyżce zdolności produkcyjnych w hutnictwie, która obecnie wynosi ponad 400 mln ton” - zaznaczyli przedstawiciele koncernu.
Ą
- Pol'and'Rock Festival tuż-tuż. A tak wyglądały kiedyś Przystanki Woodstock!
- Tak wyglądał Kraków u schyłku II wojny światowej [GALERIA]
- Tak wyglądają porodówki w naszych szpitalach. Zobacz zdjęcia
- Nie jedz tego! Te produkty zostały wycofane przez GIS
- Jak odpoczywają piłkarze Wisły? [PRYWATNE ZDJĘCIA]
- Jak Trasa Łagiewnicka zmieni Kraków? Zobacz jej wizualizacje
WIDEO: ZAKAZ WSTĘPU
