https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków w 1944 roku oczami niemieckich fotografów

Redakcja Kraków
Burgstrasse. Taką nazwę miała w czasie niemieckiej okupacji obecna ulica Grodzka
Burgstrasse. Taką nazwę miała w czasie niemieckiej okupacji obecna ulica Grodzka reprodukcja Adam Wojnar
W czasach II Wojny Światowej Krakowem rządziła Trzecia Rzesza. Jak wyglądały ulice i place w latach 1939-1944? Jak wyglądało życie w mieście? Zobacz zdjęcia z niemieckiego albumu "Krakau" wydanego w 1944 roku.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Już wcześniej Komentatorzy zwrócili uwagę na rażące błędy np. w opisie zdjęcia 25, więc nie będę powtarzać, dodam, że na nim widać jeszcze dach piątego kościoła - pw. Św. Marcina (ewang-augsb.). Na zdjęciu 26 jest kościół pw. Przemienienia Pańskiego, w tle widać dach kościoła pw. Św. Anny, a z prawej strony fragment dachu kościoła pw. Św. Marka.

Autor nie rozpoznał na innych zdjęciach basenu miejskiego, klasztoru oo. kamedułów na Bielanach (i to dwa razy), kościoła pw. Św. Kazimierza, kościoła pw. Św. Trójcy Przenajświętszej. Na zdjęciu z kapliczką w Parku Krakowskim obok Pl. Inwalidów są kamienice, ale opisana jako przy Pl. Inwalidów jest na ul. Pomorskiej 2 (wówczas siedziby niemieckiej bezpieki i policji, główna katownia niemiecka w Krakowie).
D
Dan
12 zdjęcie to kościół św Krzyża a nie św. Ducha!!!
G
Gość
Na zdjęciu nr 25 w oddali widać kościół Bożego Ciała a nie św Katarzyny. Kościół św Katarzyny nie ma wieży (tylko sygnaturkę). Za kościołem Bożego Ciała widać wieżę kościoła św Józefa w Podgórzu.
G
Gość
Jeśli można to sugerowałbym poprawę dwóch podpisów bo zawierają błędy w tym jeden rażący błąd. Fotografia nr 4 to zakole Wisły, ale pod Norbertankami, a nie pod Wawelem. Wawel owszem jest widoczny ale w tle. Fotografia nr 38 to most oficjalnie noszący nazwę Krakusa, ale w Krakowie nazywany Trzecim mostem. Dzisiaj jest tam most Powstańców Śląskich, a nie kładka Bernatka. Kładka Bernatka jest w miejscu mostu Podgórskiego (cesarza Franciszka Józefa II). Ten błąd jest rażący.
G
Gość
Ten most na wisle tzw. 3 ci to jest usytuowanny w ciagu ul.starowislnej na zjezdzie , przebidowany 1972 roku ,kladka bernatka jest w miejscu drewnianego mostu, tak jest jak "sloiki" tworza historie poczytaj o tym miescie

I sie wypowiadaj, urzadzaja obecny uklad komunikacyjny miasta na czele z dawnym "zikitem"
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska