Jak co roku, w listopadzie mężczyźni na całym świecie zapuszczają wąsy, by sprowokować do rozmowy o raku jąder i prostaty. W ten sposób pomysłodawcy akcji chcą uświadamiać, jak ważne są regularne badania i dbanie o swój stan zdrowia. W ramach polskiej kampanii Movember od 2 listopada do 2 grudnia w sześciu miastach zorganizowane zostaną darmowe badania USG jąder, a także – po raz pierwszy – badania poziomu PSA, czyli tzw. markera nowotworowego prostaty.
– Polskie obchody ruchu Movember są unikalne na skalę światową. Jako organizatorzy wyszliśmy poza cel edukacyjny i daliśmy mężczyznom możliwość udziału w bezpłatnych badaniach profilaktycznych USG. Jest to jednak rodzaj badania adresowany przede wszystkim do mężczyzn przed czterdziestką. W związku z tym, że zgłaszało się do nas również wielu panów po czterdziestym roku życia, postanowiliśmy zacząć realizować badania również dla nich – tłumaczy Jakub Kajdaniuk z Fundacji Kapitan Światełko. - Dzięki współpracy z firmą Diagnosis S.A. w tym roku na naszych spotkaniach będzie można również przebadać się pod kątem zmian w prostacie, poprzez szybkie badanie krwi, którego wyniki dostępne są w kilka minut - dodaje.
Według raportu Nationale-Nederlanden „Miej serce do zdrowia” chociaż 79 proc. mężczyzn jest przekonanych o skuteczności ogólnych działań profilaktycznych, to tylko co czwarty uważa, że sam powinien je wykonywać. - Od lat jesteśmy zaangażowani w promowanie profilaktyki zdrowotnej poprzez działania własne oraz współpracę z partnerami społecznymi. Zachęcamy do regularnych badań profilaktycznych i prowadzenia zdrowego stylu życia – mówi Marta Pokutycka-Mądrala, rzecznik prasowy Nationale-Nederlanden. – Zauważamy, że choć świadomość Polaków w tym zakresie rośnie, to jednak częściej wśród kobiet. Akcja Movember ma ośmielać mężczyzn do rozmów na temat swojego stanu zdrowia oraz regularnych badań – dodaje.
Badanie USG jąder jest bezbolesne i nieinwazyjne. Trwa jedynie pięć minut i pozwala zdiagnozować stan zdrowia jąder. Co ważne, diagnostyka jąder nie wymaga żadnego przygotowania, poza zachowaniem podstawowej higieny, nie pozostawia także żadnych śladów i uczucia dyskomfortu czy bólu. Natomiast badanie PSA – podobnie jak pomiar cukru we krwi – wymaga ukłucia w palec i pobrania kropli krwi w celu zrealizowania testu. Warto podkreślić, że badanie PSA nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania i – poza ukłuciem w palec – jest właściwie bezbolesne. Po wykonanych badaniach niemal natychmiast możemy wrócić do swoich codziennych zadań.
Na badania kontrolne realizowane w trakcie movemberowych wydarzeń nie trzeba się zapisywać. Wystarczy przyjść w piątek 2 listopada do Galerii Bronowice w godzinach 9.30-14 i zgłosić się do punktu Movember Polska. Wszystkie badania w kampanii realizowane są w formule „zapłać, ile zechcesz”.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Bezpieczne dziecko. To musisz wiedzieć