Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Bezpłatne spotkanie z reumatologiem w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Dietla

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Spotkanie odbędzie się w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Dietla przy al. Focha 33
Spotkanie odbędzie się w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Dietla przy al. Focha 33 Andrzej Banas
W środę 26 września w krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Dietla odbędzie się bezpłatne spotkanie dla pacjentów poświęcone chorobom reumatycznym.

Spotkanie jest organizowane w ramach obchodów Światowego Dnia Reumatyzmu. Seminarium, które poprowadzi reumatolog dr n. med. Piotr Krawiec ze Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla będzie poświęcone spondyloartropatiom zapalnym.

- Spondyloartropatie zapalne, do których m.in. zaliczamy łuszczycowe zapalenie stawów i zesztywniające zapalenie stawów, to wzajemnie powiązana grupa chorób reumatycznych, charakteryzująca się wspólnymi objawami klinicznymi i podobieństwem uwarunkowań genetycznych. W zależności od obszaru, w którym pojawiają się zmiany wyróżniamy dwie postacie choroby: osiową i obwodową. Postać osiowa charakteryzuje się dolegliwościami ze strony kręgosłupa, a obwodowa niesymetrycznym zapaleniem stawów kończyn dolnych, stawów krzyżowo-biodrowych, ścięgien oraz palców – wyjaśnia dr Krawiec. - Wbrew błędnym opiniom, najczęściej ujawniają się u osób młodych, w sile wieku, gdy ci zaczynają realizować plany o rodzinie, karierze zawodowej, pasji, gdy nie mają czasu na chorowanie. ZZSK rozpoczyna się z reguły około 20 – 30 roku życia. Ale zdarzają się także nietypowe okresy początku zachorowania np. przed 18 r. ż, czy po 40 r.ż. Szczyt występowania ŁZS przypada między 35 a 45 rokiem życia - dodaje doktor Krawiec.

Początkowo pacjenci bagatelizują objawy, leczą się na własną rękę, uśmierzając ból ogólnodostępnymi lekami. Decyzja o udaniu się do lekarza pojawia się wówczas, gdy ból staje się nie do zniesienia lub gdy choroba staje się widoczna, utrudniając im codzienne funkcjonowanie. Od momentu wystąpienia pierwszych objawów ZZSK do postawienia prawidłowej diagnozy mija średnio od 5 do 10 lat.

Niewiele lepiej wygląda kwestia łuszczycowego zapalenia stawów. W początkowym stadium łuszczycowego zapalenia stawów, objawy dermatologiczne i reumatyczne bardzo rzadko idą w parze, co znaczenie utrudnia proces postawienia prawidłowej diagnozy. Sięgające nawet kilku lat opóźnienia skazujące pacjentów na ból i niepełnosprawność do końca życia to zdaniem Moniki Zientek, prezes Stowarzyszenia 3majmy się razem, efekt nie tylko złej organizacji opieki zdrowotnej w Polsce (długie terminy oczekiwania na wizytę u lekarzy specjalistów), ale również braku wiedzy pacjentów i lekarzy POZ na temat objawów choroby zapalnej stawów.

- Nie potrafiąc zinterpretować prawidłowo objawów łuszczycowego zapalenia stawów, pacjent odwiedza ortopedów, chirurgów czy fizjoterapeutów, zamiast od razu udać się do reumatologa – podkreśla Monika Zientek. - To znacznie wydłuża czas do postawienia prawidłowej diagnozy, skazując pacjenta na postęp choroby i w konsekwencji na niepełnosprawność. Musimy edukować nie tylko samych pacjentów, ale również lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej zarówno w temacie objawów spondyloartropatii zapalnych jak i możliwości leczenia. Chory ma prawo otrzymać od swojego lekarza wszystkie wskazówki dotyczące zalecanych terapii, postępu leczenia, przydatnych kontaktów. Spotkanie z ekspertem będzie dobrą okazją by taką wiedzę otrzymać - dodaje.

Spotkanie z dr. Piotrem Krawcem odbędzie się w środę 26 września o godz. 18 w sali konferencyjnej Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla w Krakowie (al. Focha 33). Wstęp wolny.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Emerytury dla matek - kto będzie je dostawał?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kraków. Bezpłatne spotkanie z reumatologiem w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Dietla - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska