Przewidywana wartość inwestycji to 6 mln złotych. - W tym momencie zabezpieczone środki na zadanie to 5 mln zł z dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład oraz 1 mln zł ze środków własnych gminy - informuje Aleksandra Mikolaszek z ZZM.
Projekt parku Tetmajera zakłada stworzenie miejsca wypoczynku i relaksu dla mieszkańców Bronowic Małych oraz zabezpieczenie terenów zielonych w odpowiedzi na rozrastająca się zabudowę mieszkaniową. Będzie to park linearny (podobnie jak Młynówki Królewskiej), który powstanie wzdłuż ul. Tetmajera, a ważnym jego punktem będzie zbiornik wodny Pasternik.
Park składa się z trzech kompozycyjnie spójnych części: pierwsza, ciągnąca się wzdłuż ul. Tetmajera, rozpoczyna się w centrum Bronowic Małych, w miejscu parkingu, a w jej skład wchodzą kolejne pojedyncze działki należące do miasta - aż do schronu amunicyjnego "Bronowice". Kolejna część zlokalizowana jest na terenie leśnym w miejscu dawnej pasieki.
Na terenie parkingu przewidziano wymianę istniejących zestawów piknikowych, które są w złym stanie technicznym - na nowe, przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Park będzie wyposażony w ławki, ławko-huśtawkę, urządzenia zabawowe dla dzieci, kosze na śmieci. W projekcie jest też wolnostojąca altana.
Wzdłuż ulicy Tetmajera na kolejnych odcinkach planowany jest płotek Bronowicki, niski ozdobny płot o drewnianych szczeblinach malowanych w kolorze białym, ze zdobieniami w kolorze niebieskim, wzorowanymi na modelu tradycyjnej chałupy bronowickiej. Planowane są rozległe rabaty z wykorzystaniem roślinności charakterystycznej dla obszarów wiejskich (malwa, ślaz dziki, dzwonek, piwonia, rudbekia, złocień, ostróżka, liliowiec).
W pobliżu kładki prowadzącej do kościoła pw. św. Antoniego z Padwy wprowadzona zostanie zieleń. W pobliżu domu nr 45, zaplanowano huśtawkę z siedziskiem typu „bocianie gniazdo” oraz dwoma siedziskami typowymi. A ostatni fragment parku, w pobliżu kończącej się zabudowy mieszkaniowej, zaplanowano jako strefę aktywności. Znajdą się w niej urządzenia do rekreacji i ćwiczeń oraz stół do tenisa.
Na terenie dawnej pasieki zaplanowano miejsce z drewnianymi obiektami małej architektury służące edukacji. Zaplanowano tutaj tablice edukacyjne o tematyce związanej ze zwierzętami żyjącymi w lesie, sekretami roślin, rozróżnieniem gatunków ptaków, oraz z opisem tradycyjnych chałup bronowickich. "Projekt zakłada powstanie naturalistycznego labiryntu z wykorzystaniem zieleni jako ścian labiryntu. Zaplanowano tutaj także: figury imitujące chatę bronowicką o konstrukcji drewnianej wzorowane na tradycyjnej chałupie bronowickiej" - czytamy w materiałach przetargowych.
Jeśli chodzi o ścieżki parkowe i placyki, projekt przewiduje tu nawierzchnie m.in.: tłuczniową, z płyt piaskowca, ze zrębków drewnianych, z plastrów drewna czy drewnianą kładkę. Będzie to też kolejny park w Krakowie, w którym pojawią się tzw. podwieszane ścieżki. - Przy ul. Tetmajera nie ma chodnika i aby zapewnić mieszkańcom bezpieczne przejście w oddaleniu od drogi, zaproponowano atrakcyjną ścieżkę między drzewami. W celu zminimalizowania prac koniecznych do realizacji w obrębie korzeni, zdecydowano się na podwieszaną ścieżkę, której wykonanie nie wymaga korytowania na całej jej długości i tym samym stanowi bezpieczniejsze rozwiązanie dla otaczających drzew - tłumaczy Aleksandra Mikolaszek.
- Ten obiekt całkowicie zmienił centrum Krakowa! Budowa zaczęła się 20 lat temu!
- Greckie plaże i chorwackie wody na wyciągnięcie ręki. Wakacje 30 minut od Krakowa!
- Spektakularne zdjęcia lotnicze dwóch odcinków zakopianki! Są postępy
- Horoskop na wrzesień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Niezwykła wieś z Małopolski znów jest gwiazdą internetu
Brak snu wpływa na empatię i hojność
