https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Budują bloki przy słupach wysokiego napięcia. To już nie problem...

Piotr Rąpalski
Lasówka
Lasówka Rafał Zawiślak
Dwa lata temu, gdy pisaliśmy o blokach powstających wokół słupa wysokiego napięcia w Czyżynach, wzbudziło to sensację w mieście. Dziś taka praktyka jest powielana przez deweloperów, bo inwestycje wciskają wszędzie gdzie się da. Trzeba zachować minimalną wymaganą przepisami odległość od słupa, zdrowego rozsądku już niekoniecznie.

Bank Światowy alarmuje: ryzyko głodu na świecie jest nadal wysokie

od 16 lat

"Dwa nowe bloki w Czyżynach, przy ulicy Włodarczyka i Stella-Sawickiego, są już ukończone. To, co rzuca się w oczy, to wielki słup sieci wysokiego napięcia, który znajduje się pomiędzy dwoma budynkami. Okoliczni mieszkańcy żartują, że na drutach będzie można powiesić pranie" - tak pisaliśmy na początku roku 2020.

Teraz, po dwóch latach, jeden z mieszkańców zauważa jednak, i pisze o tym na Facebooku, że to nie odosobniony przypadek:
"Na naszych oczach w Krakowie powstała i rozrasta się nowa „świecka tradycja” deweloperska czyli budowy bloków mieszkalnych przy liniach wysokiego napięcia. Jeszcze do niedawna nikt nie pomyślałby o budowie bloków na działkach przez które przebiega linia wysokiego napięcia. Ale nie w Krakowie i nie dzisiaj. Bo w tym mieście występuje coraz większy deficyt działek inwestycyjnych a budować cały czas coś trzeba, no bo i klienci do tej pory kupowali w zasadzie wszystko co powstawało. Tak więc projektanci ruszyli do pracy, urzędnicy wydali niezbędne zgody i tak oto mamy, między innymi takie perełki" - pisze internauta pan Rafał Zawiślak i wymienia kilka miejsc.

Pojechaliśmy tam z aparatem - efekt widać w galerii. Pan Rafał udostępnił nam też zdjęcia z drona.

  • os. Dywizjonu 303 nr 20 i 20A.
  • osiedle Viva Piast przy ul. Powstańców
  • Przy ul. Nowohuckiej jest ciekawy przykład budynku, gdzie przez całą długość ściany frontowej przebiega linia wysokiego napięcia.
  • Na łąkach przy ul. Lasówka powstaje Botanika osiedle Lasówka
Wideo

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Praktyczny
Mieszkając tak blisko sieci WN ma się sposobność do „ściągnięcia” prądu w ilości, która już nadaje się do celów użytkowych: https://www.youtube.com/watch?v=ZyfXvFicp8M

Tak więc można sobie za darmo podładowywać telefony, czy zasilać 24/7 jakieś niezbyt prądożerne urządzenia, typu radio, tablet, żarówka LED itd.
O
Ot i uczciwość, słowność
„Osiedle Botanika na końcu ulicy Tomickiego w Nowej Hucie to jedna z nowszych inwestycji mieszkaniowych. Mieszkańcy wprowadzili się do dwóch bloków, na ukończeniu jest trzeci. Teraz okazuje się, że zamiast trzech, będą cztery. Deweloper, wbrew wcześniejszym zapewnieniom, chce postawić kolejny budynek. Na obecnym parkingu. Mieszkańcy są w szoku.”

To ten sam pan buduje (Janusz R.) — wpiszcie dowolne zdanie z zacytowanego fragmentu w Google, jeśli chcecie więcej informacji.
A
A w Polsce?
„#Holandia: Rada ds. Zdrowia ostrzega – mieszkanie w pobliżu linii wysokiego napięcia podnosi ryzyko białaczki u dzieci

Białaczka dotyka w Holandii około 135 dzieci rocznie. Jeden przypadek na dwa lata ma prawdopodobnie związek z działaniem pola elektromagnetycznego wokół naziemnych linii elektrycznych, ostrzega holenderska Rada ds. Zdrowia w najnowszym raporcie. Uważajcie, gdzie mieszkacie lub kupujecie dom!

Według ustaleń raportu, jest wysoce prawdopodobne, że ryzyko, iż dzieci żyjące w bliskim sąsiedztwie linii energetycznych zachorują na białaczkę jest 2,5-krotnie wyższe w porównaniu do dzieci, które nie są narażone na działanie pola elektromagnetycznego.

Silne przesłanki

– Nie może tu być mowy o przypadku. Białaczka dotyka w Holandii około 135 dzieci rocznie. Jeden przypadek na dwa lata ma prawdopodobnie związek z działaniem pola wokół naziemnych linii elektrycznych – mówi dla telewizji publicznej NOS Eert Schoten, rzecznik Rady ds. Zdrowia.

Inne rodzaje raka

W raporcie analizowano odległość domu od trakcji wysokiego napięcia i natężenie pola elektromagnetycznego także pod kątem dwóch innych schorzeń – dziecięcych guzów mózgu i chłoniaków.

W przypadku nowotworów mózgu stwierdzono podwyższone ryzyko (1,5 raza), w przypadku chłoniaków – Rada nie dopatruje się takiej zależności.

Obecnie rząd holenderski, w ramach tzw. polityki odległościowej, zaleca budowanie domów jak najdalej od linii wysokiego napięcia. Jeśli natomiast w pobliżu istniejącego już domu zostanie poprowadzona taka trakcja, to państwo może wykupić tę nieruchomość, a jej właściciel otrzyma rekompensatę pozwalająca na osiedlenie się w innym miejscu.

Rada ds. Zdrowia zaleca, ażeby rząd rozszerzył politykę odległościową, obejmując nią także inne źródła pól magnetycznych, jak stacje transformatorowe i kable biegnące pod ziemią.

Promieniowanie elektromagnetyczne jest bowiem w stanie przenikać przez glebę, nie zatrzymują go także materiały budowlane. Domy mieszkalne budować trzeba jak najdalej również od tych kabli i urządzeń.

Co robić?

Kierujcie się sentencją „przezorny zawsze ubezpieczony”. Kupując dom lub mieszkanie, zwracajcie zatem baczną uwagę na otoczenie.

Sprawdźcie, czy w bliskim sąsiedztwie wybranej nieruchomości nie przebiega linia wysokiego napięcia, kable podziemne, nie ma stacji transformatorowych. Te elementy krajowej sieci elektrycznej nie są obojętne dla zdrowia waszego i waszych dzieci. Im od nich dalej, tym lepiej.”
R
Racjonalny
Moim zdaniem sprawa jest prosta: ta "minimalna odległość" powinna być chociaż taka, aby słup WN -- gdyby się przewrócił -- nie miał szans dotknąć ściany budynku.

Czy tak jest w tym przypadku? Bez żadnych pomiarów widać, że nie.
:D
Zamiast „lasówki” będą jacyś frajerzy mieli „wysokonapięciówkę”.
J
Janusz Janas
Sprawa jest prosta: są określone w przepisach prawnych minimalne odległości od linii przesyłowych wysokiego i średniego napięcia. Nie przypuszczam, aby deweloperzy ośmielili się naruszać te przepisy (chociaż w Krakowie Pana Majchrowskiego wszytko jest możliwe). Za naruszenie powyższych przepisów grożą wykonawcy wysokie kary, ale - także przynajmniej teoretycznie) można wykwaterować lokatorów samowolki budowlanej) !
Z
Zbigniew Rusek
Wywalić deweloperów z Krakowa na zbity pysk i zakazać budowy blokowisk i biurowców w Krakowie!!! Miasto jest zabetonowane, rpzeludnione i najwyższy czas postawić tamę napływowi ludności z innych miejscowości kraju i z zagranicy!!! Ludność napływowa - wynocha z Krakowa!!! Biurowce - wywalić z Krakowa!!! Kraków staje się miastem, z którym życie jest już przykre (przeludnienie miasta).
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska