Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Capgemini, największy pracodawca w stolicy Małopolski, zmieni siedzibę. Stawia na pracę hybrydową, a ta wymaga całkiem innych biur

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Globalna firma Capgemini, z polską siedzibą w biurowcach w Prądniku Czerwonym w Krakowie, przeniesie się wczesną wiosną 2023 roku do nowego kompleksu biurowego – Fabryczna Office Park, przy Alei Pokoju 18 w dzielnicy Grzegórzki.
Globalna firma Capgemini, z polską siedzibą w biurowcach w Prądniku Czerwonym w Krakowie, przeniesie się wczesną wiosną 2023 roku do nowego kompleksu biurowego – Fabryczna Office Park, przy Alei Pokoju 18 w dzielnicy Grzegórzki. Capgemini
Globalna firma Capgemini, z polską siedzibą w biurowcach w Prądniku Czerwonym w Krakowie, przeniesie się wczesną wiosną 2023 roku do nowego kompleksu biurowego – Fabryczna Office Park, przy Alei Pokoju 18 w dzielnicy Grzegórzki. Francuski potentat, będący największym pracodawcą z siedzibą w Krakowie, działa pod Wawelem od 1996 roku i zajmował dotąd dwa biurowce: w Quattro Business Park (Al. Bora-Komorowskiego 25A) i Rondo Business Park (ul. Lublańska 38). Przeprowadzkę do nowych przestrzeni tłumaczy nowymi oczekiwaniami i potrzebami pracowników: zdecydowana większość z nich preferuje pracę hybrydową, co wymaga zmiany funkcji biur. Będą one w najbliższych latach pełnić rolę miejsca kreatywnych spotkań, inspirującego, sprzyjającego bezpośrednim interakcjom. Wymaga to całkiem innego projektowania wnętrz: powstanie więcej przestrzeni współdzielonych, wspierających integrację – „ważną z perspektywy budowania zespołów – z jednoczesną możliwością pracy w ciszy i odosobnieniu w dowolnym momencie”.

Capgemini, istniejąca od przeszło półwiecza potężna globalna korporacja z siedzibą w Paryżu, świadcząca usługi biznesowe i konsultingowe, zatrudnia na świecie ponad 200 tys. osób. W naszym ostatnim zestawieniu największych pracodawców z siedzibą w Krakowie firma znalazła się na samym szczycie: w skali Polski zatrudnia ponad 11 tys. pracowników, z czego w samym Krakowie - 4,6 tys., głównie wysokiej klasy specjalistów.

Capgemini Kraków: pracownicy mają inne oczekiwania, pracodawca musi je spełnić

„Nasi pracownicy to w 16 proc. przedstawiciele pokolenia X, a 84 proc. przedstawiciele pokolenia Y, w tym 53 proc. kobiet i 47 proc. mężczyzn. Średnia wieku naszych pracowników to 32 lata. Porozumiewamy się głównie po angielsku i po polsku, świadczymy usługi w 30 innych językach, a najbardziej popularne spośród pozostałych języków to niemiecki, francuski i hiszpański” – czytamy na stronie potentata, który a pandemii – podobnie jak wszystkie krakowskie korporacje – wprowadził błyskawicznie i z dużym sukcesem system pracy zdalnej. Od wiosny 2022, czyli ustąpienia ostatniej fali koronawirusa, pracownicy Capgemini wracają jednak do biur. Wiadomo przy tym, że nie będzie to powrót do stanu sprzed zarazy, a to dlatego, że dwa lata doświadczeń z pracą w domu całkowicie odmieniły oczekiwania i potrzeby zatrudnionych. Z uwagi na znaczny deficyt specjalistów, każdy pracodawca musi się z oczekiwaniami pracowników liczyć. Większość organizacji stara się więc opracować nowy system pracy – i niemal bez wyjątków jest to system pracy hybrydowej, w różnych odmianach i wariantach.

„Jasne staje się, że przejście na model wyłącznie pracy zdalnej nie jest rozwiązaniem idealnym. Bezpośredni kontakt w środowisku zawodowym wciąż jest niezwykle ważny i prognozuje się, że będzie to czynnik, który wpłynie na kierunki rozwoju efektywnych i elastycznych biur przyszłości. Widząc ten trend, krakowski oddział Capgemini Polska rozwija hybrydowe środowisko pracy i przenosi się do nowej powierzchni biurowej” – informuje międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield, która pośredniczyła w pozyskaniu nowych powierzchni. W kompleksie Fabryczna Office Park Capgemini zajmie ponad 13,5 tys. mkw. powierzchni biurowej „w nowoczesnym biurze, stworzonym na miarę naszych czasów. Pierwsze zespoły zostaną relokowane na przełomie I i II kwartału 2023 roku.” Nowe biuro krakowskiego oddziału ma być zaprojektowane „we współpracy z architektami z całego świata, tak aby zapewniło jak największy komfort pracy”.

- Konsolidacja krakowskich biur pozwoli nam na bliższą i przyjemniejszą współpracę w całej firmie. Współdzielone przestrzenie sprzyjać będą integracji zespołowej, tak ważnej w czasach, kiedy dużą część obowiązków wykonujemy zdalnie

– tłumaczy Ewa Gołębiewska, przewodnicząca zarządu, wiceprezes i dyrektor HR w Capgemini Polska. Dodaje, że nowe centrum biurowe będzie mieścić się w ekologicznym kompleksie, pełnym udogodnień, takich jak m.in. różnorodne stanowiska pracy z ergonomicznym wyposażeniem (np. 100 proc. elektrycznych biurek), atrakcyjne otoczenie, oznaczające nie tylko dostępność sklepów, restauracji czy centrów fitness w samym kompleksie, ale także bliskość centrum Krakowa i innych ważnych punktów na mapie miasta.

Blisko centrum Krakowa, dojazd tramwaje, hotel, restauracje i… muzeum wódki

Duże znaczenie przy wyborze miejsca miała lokalizacja: można tu dotrzeć korzystając z komunikacji miejskiej – w okolicy znajduje się 8 linii tramwajowych i 4 linie autobusowe. Dodatkowo budynek przystosowany jest do potrzeb osób podróżujących samochodami, motocyklami i rowerami – posiada wiele miejsc parkingowych, 100 punktów ładowania samochodów elektrycznych oraz alternatywny parking w pobliżu. Kompleks biurowy ma być oparty na zasadach zrównoważonego rozwoju, dostarczać najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne.

Atrakcją dla pracowników maja być też takie udogodnienia, jak czterogwiazdkowy hotel Mercure Kraków Fabryczna City, Gastro Miasto Fabryczna 13 z licznymi konceptami gastronomicznymi, centrum sportowe z pełnowymiarowym basenem, nowocześnie wyposażoną siłownią i fitnessem, grotą solną i saunami, duży sklep spożywczy, przedszkole, placówka bankowa, kantyna i wiele innych. W niedalekiej przyszłości dołączyć ma centrum konferencyjne, paczkomat i… muzeum wódki,.

- Tworzymy swojego rodzaju samowystarczalne „miasto w mieście”, które odpowie na większość, jak nie wszystkie potrzeby najemców i ich pracowników

– mówi Stanisław Łukasik, właściciel Grupy INTER-BUD. Przyznaje, że Capgemini było pierwszą firmą, która zgłosiła się do Inter-Budu jeszcze w czasach pandemii z pomysłem na nową przestrzeń i jakość biura.

Przenosiny krakowskiego oddziału Capgemini mają być mocnym dowodem na odejście tej firmy „od tradycyjnego modelu środowiska pracy do nowego elastycznego modelu wysokowydajnego”.

- Wierzymy, że nowe przestrzenie zapewnią komfort pracy poprzez m.in. utrzymywanie niskiego poziomu hałasu, optymalnego dostępu do światła dziennego dla każdego użytkownika budynku, czy nadanie możliwości indywidualnego sterowania klimatyzacją, co wydaje się błahe, lecz w rzeczywistości jest bardzo często podejmowanym przez pracowników tematem. Nie mniej ważnym czynnikiem wpływającym na komfort pracowników jest wyjątkowo bogata oferta atrakcji dostępnych w bezpośrednim otoczeniu

– mówi Michał Galimski z Cushman & Wakefield.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska