Granice planu miejscowego obejmują obszar ograniczony ulicami: Monte Cassino, Konopnickiej, Barską, Dworską oraz Kapelanka. Cały obszar zajmuje 25 ha.
Ze względu na swoje śródmiejskie położenie, w bliskiej odległości od Wawelu, Starego Miasta i Kazimierza, "tereny te wymagają starannego kształtowania nowej zabudowy, o wysokiej jakości układu urbanistycznego" - czytamy w urzędowym ogłoszeniu o przystąpieniu do sporządzania planu.
Według urbanistów to jedna z najbardziej prestiżowych i najbardziej dynamicznie zmieniających się lokalizacji w mieście. Znajduje się naprzeciwko Wawelu, na trasie przejazdu z Zakopanego do Warszawy. Mogłoby być wizytówką miasta, ale teraz przypomina bardziej przedmieścia ze swoimi podniszczonymi budynkami. Jak przekonują władze, powinna dominować tutaj zabudowa wielkomiejska.
Zdaniem Grzegorza Stawowego, przewodniczącego Komisji Planowania Przestrzennego Rady Miasta, Centrum Kongresowe powinno zostać otoczone przez luksusowe hotele, biura, ale nie apartamentowce. Jego zdaniem przy ulicy Konopnickiej, od strony mostu Grunwaldzkiego, mogłyby zostać wybudowane wieżowce, liczące nawet 10 pięter. To jednak wzbudza kontrowersje.
Centrum Kongresowe ma być gotowe w 2014 roku. Koszt tej inwestycji to 317 milionów złotych. W centrum znajdzie się sala audytoryjna na ponad 2 tysiące miejsc, duża sala teatralna na 600 miejsc, sala kameralna na 300 miejsc, parking podziemny.
Przeczytaj cały artykuł "Luksusowa dzielnica hoteli naprzeciwko Wawelu?" na stronie "Dziennika Polskiego".
