WIDEO: Smog w Krakowie
Autorka: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska
Uchwała o wprowadzaniu darmowej komunikacji miejskiej w przypadku dużego zanieczyszczenia powietrza w Krakowie weszła w życie 26 grudnia 2015 roku. Gdy poziom stężenia pyłu PM10 we wszystkich czterech stacjach monitorujących zanieczyszczenie powietrza w Krakowie przekroczy 150 mikrogramów na metr sześcienny lub w jednej stacji poziom 200 mikrogramów, kierowcy będą mogli za darmo jeździć autobusami i tramwajami.
Decyzja o wprowadzeniu darmowej komunikacji podejmowana będzie na podstawie wyliczeń średniej z pomiarów stacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a także pomocniczo w oparciu o prognozę Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Pod uwagę będą brane wyniki z danej doby ze stacji przy al. Krasińskiego, ulicy Bujaka (Kurdwanów), ul. Bulwarowej (Nowa Huta) oraz nowej stacji mobilnej przy ul. Dietla. Pomiary odczytane zostaną w godzinach 16-18.
Zebrane wyniki będą podstawą do publikacji komunikatu o bezpłatnej komunikacji przez całą następną dobę.
Informacje o tym, że kierowcy mogą jeździć bez biletu powinny pojawić się na urzędowych stronach internetowych, w mediach i na elektronicznych tablicach przystankowych.
Z bezpłatnych przejazdów będą mogły korzystać osoby posiadające ważny dowód rejestracyjny wydany na samochód osobowy, z aktualnym badaniem technicznym, bez względu na miejsce jego wydania. Osoba okazująca dowód rejestracyjny (pojazd może być także zarejestrowany na firmę) wraz z osobami towarzyszącymi - maksymalnie w liczbie zgodnej z wpisem określającym liczbę miejsc siedzących w samochodzie, będzie mogła korzystać z bezpłatnych przejazdów.
Uchwała mogła wejść w życie dwa tygodnie wcześniej, ale radni nie porozumieli się w tej sprawie z prezydentem Krakowa. Przegłosowano ją w końcu 16 grudnia, a w święta wojewoda zatwierdził nowy przepis.