https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Darmowa komunikacja podczas smogu

Piotr Rąpalski
Gdy poziom stężenia pyłu PM10 we wszystkich czterech stacjach monitorujących zanieczyszczenie powietrza w Krakowie przekroczy 150 mikrogramów na metr sześcienny lub w jednej stacji poziom 200 mikrogramów, kierowcy będą mogli za darmo jeździć autobusami i tramwajami
Gdy poziom stężenia pyłu PM10 we wszystkich czterech stacjach monitorujących zanieczyszczenie powietrza w Krakowie przekroczy 150 mikrogramów na metr sześcienny lub w jednej stacji poziom 200 mikrogramów, kierowcy będą mogli za darmo jeździć autobusami i tramwajami fot. Michał Gąciarz
Kierowcy będą mogli jeździć bez biletu tramwajami i autobusami przy wysokim poziomie smogu, aby spaliny z ich aut go nie potęgowały.

WIDEO: Smog w Krakowie

Autorka: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska

Uchwała o wprowadzaniu darmowej komunikacji miejskiej w przypadku dużego zanieczyszczenia powietrza w Krakowie weszła w życie 26 grudnia 2015 roku. Gdy poziom stężenia pyłu PM10 we wszystkich czterech stacjach monitorujących zanieczyszczenie powietrza w Krakowie przekroczy 150 mikrogramów na metr sześcienny lub w jednej stacji poziom 200 mikrogramów, kierowcy będą mogli za darmo jeździć autobusami i tramwajami.

Decyzja o wprowadzeniu darmowej komunikacji podejmowana będzie na podstawie wyliczeń średniej z pomiarów stacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a także pomocniczo w oparciu o prognozę Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Pod uwagę będą brane wyniki z danej doby ze stacji przy al. Krasińskiego, ulicy Bujaka (Kurdwanów), ul. Bulwarowej (Nowa Huta) oraz nowej stacji mobilnej przy ul. Dietla. Pomiary odczytane zostaną w godzinach 16-18.

Zebrane wyniki będą podstawą do publikacji komunikatu o bezpłatnej komunikacji przez całą następną dobę.

Informacje o tym, że kierowcy mogą jeździć bez biletu powinny pojawić się na urzędowych stronach internetowych, w mediach i na elektronicznych tablicach przystankowych.

Z bezpłatnych przejazdów będą mogły korzystać osoby posiadające ważny dowód rejestracyjny wydany na samochód osobowy, z aktualnym badaniem technicznym, bez względu na miejsce jego wydania. Osoba okazująca dowód rejestracyjny (pojazd może być także zarejestrowany na firmę) wraz z osobami towarzyszącymi - maksymalnie w liczbie zgodnej z wpisem określającym liczbę miejsc siedzących w samochodzie, będzie mogła korzystać z bezpłatnych przejazdów.

Uchwała mogła wejść w życie dwa tygodnie wcześniej, ale radni nie porozumieli się w tej sprawie z prezydentem Krakowa. Przegłosowano ją w końcu 16 grudnia, a w święta wojewoda zatwierdził nowy przepis.

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
polonista
Przeczytaj artykuł raz jeszcze i wysil swoje dwie szare komórki... Znajdziesz wtedy odpowiedź na pytanie gdzie szukać informacji o bezpłatnym transporcie miejskim dla posiadaczy dowodu rejestracyjnego.
g
gniewko_syn_ryba
20-letniego diesla... Szczena mu opadła... ;)))
E
Ed
Wprowadzić przymusowa roczna kontrole spalin w samochodach.To rozwiąże problem.W USA mamy więcej samochodów i właśnie ten system pracuje. powietrze jest czyste.
g
gdgdf
Brakuje jednej rzeczy: informacji, gdzie będą publikowane komunikaty dotyczące bezpłatnej komunikacji. Pomysł niewypał, mający na celu wywarcie wrażenia, że miasto robi cokolwiek w kierunku niwelacji smogu.
Kierowcy aut, którzy korzystają z nich z powodu mizernej jakości komunikacji miejskiej, mają wieczorem szukać po portalach informacji na temat tego, czy będą mogli pojechać następnego dnia bez kupowania biletów? Biorąc pod uwagę to, że spaliny samochodowe stanowią jedynie niewielką "cegiełkę" dokładaną do zanieczyszczenia krakowskiego powietrza, oraz to, że pewnie góra kilka procent kierowców skusi bezpłatny przejazd - NIC TO NIE ZMIENI.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska