Defibrylatory AED w pierwszej kolejności zostaną zamontowane w krakowskich placówkach MOW NFZ. Pierwsze urządzenie pojawiło się już w budynku przy ul. Batorego, gdzie na co dzień zgłasza się najwięcej osób zainteresowanych m.in. wydaniem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. W najbliższych dniach sprzęt ratujący życie pojawi się również w krakowskich siedzibach NFZ przy ul. Ciemnej, ul. Józefa, ul. Racławickiej oraz ul. Ogłęczyzny oraz w delegaturze funduszu w Nowym Targu.
Defibrylatory AED mają podnieść poziom bezpieczeństwa klientów odwiedzających placówki MOW NFZ i jego pracowników. Tego typu urządzenie analizuje rytm pracy serca pacjenta i na tej podstawie decyduje, czy konieczne jest przeprowadzenie defibrylacji. Jeśli chory tego wymaga, sprzęt za pomocą elektrod kieruje do serca impuls elektryczny i pomaga przywrócić prawidłowo tempo jego pracy. W przypadku osób, u których doszło do zaburzenia pracy serca i krążenia, szybkie użycie defibrylatora w znaczącym stopniu zwiększa prawdopodobieństwo przeżycia i daje szansę na skuteczna pomoc jeszcze przed interwencją ratowników.

AED jest urządzeniem automatycznym, które z powodzeniem może być używane przez osoby bez wykształcenia medycznego. – Pracownicy każdego z budynków, gdzie zostaną zamontowane defibrylatory, zostali już przeszkoleni z ich obsługi. Planujemy również kolejne kursy, aby jak najwięcej osób potrafiło udzielić pomocy potrzebującym – mówi Aleksandra Kwiecień, rzecznik prasowy Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Defibrylatory będą ogólnodostępne w godzinach pracy poszczególnych placówek NFZ. Informacja o tym, że w razie potrzeby można skorzystać z ich pomocy, zostanie umieszczona także na zewnątrz budynków i na ogólnopolskiej mapie AED.
WIDEO: Jak pomóc osobie, która straciła przytomność?
Autor: Dzień Dobry TVN, x-news
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
