FLESZ - W marcu możliwe luzowanie obostrzeń. Coraz mniej zakażeń

24 marca 1794 roku na Rynku Głównym w Krakowie naczelnik Tadeusz Kościuszko złożył przysięgę: "Ja, Tadeusz Kościuszko, przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie jej dla obrony całości granic, odzyskania samowładności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę. Tak mi Panie Boże dopomóż i niewinna męka Syna Jego" co było jednoznaczne z przystąpieniem do powstania narodowego zwanego insurekcją kościuszkowską, którą uznaje się za ostatnią próbę ratowania Rzeczypospolitej przed kolejnym, trzecim już rozbiorem Polski.
W 228 rocznicę tamtych wydarzeń, w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym pod Kopcem Kościuszki otwarto wystawę pt. "Komitet Kopca Kościuszki 1820-2020". Wystawa poświęcona jest osobom związanym z Komitetem Kopca Kościuszki od roku 1820 aż do czasów współczesnych. Prezentuje osiągnięcia Prezesów i Członków Komitetu, czyli grona osób, które od początku budowy Kopca Kościuszki sprawowały nad nim opiekę konserwatorską oraz pielęgnowały pamięć o Tadeuszu Kościuszce.
W trakcie wernisażu obecny przewodniczący Komitetu prof. Mieczysław Rokosz przypomniał po krótce jego historię, która sięga listopada 1820 roku. Po wielu zawirowaniach w historii przekształcił się on w 1867 roku w istniejący po dziś dzień Komitet Kopca Kościuszki. Choć na przestrzeni lat zmieniali się ludzie i nazwy, ciągłość działań i jedność misji Komitetu pozostawała bez zmian.
A ponieważ 200 lecie Komitetu, łączy się z 200 rocznicą budowy Kopca Kościuszki nie można było nie wspomnieć również o żywym symbolu protestu przeciwko zaborom. Prof. Rokosz przypomniał historię budowy Kopca, a nawiązując do współczesności przypomniał, że na szczycie Kopca znajdziemy m.in. pamiątki związane z Solidarnością czy tekst orędzia do Bożego Miłosierdzia, autorstwa Jana Pawła II. Z okazji różnych świąt państwowych na nasyp przystrajają flagi Polski, USA, Francji czy tak jak teraz w związku z Wojną na Ukrainie, flaga naszego sąsiada.
Na zakończenie wernisażu prof. Mieczysław Rokosz wręczył osobom zasłużonym na rzecz Kopca Tadeusza Kościuszki medale i dyplomy.
Wystawę "Komitet Kopca Kościuszki 1820-2020 można oglądać do końca 2022 r. Dostępna jest w ramach biletu wstępu na Kopiec Kościuszki.
- Te osoby nie powinny pić mleka. Jeżeli masz te przypadłości, ogranicz picie mleka
- To są objawy nadmiaru soli w organizmie. Zobacz niebezpieczne skutki uboczne
- Co zużywa najwięcej prądu w domu? Pralka, ładowarka a może lodówka? Sprawdź!
- W Krakowie powstaje handlowe monstrum. Już widać zarys! [ZDJĘCIA Z DRONA]
- Kąpielisko na Zakrzówku zmieniło się całkowicie. Czy na lepsze?