Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Do końca roku pod Kopcem Kościuszki będzie można podziwiać wystawę "Komitet Kopca Kościuszki 1820-2020"

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Adam Wojnar / polska press
W rocznicę wybuchu Insurekcji Kościuszkowskiej, w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym pod Kopcem Kościuszki odbył się wernisaż wystawy czasowej "Komitet Kopca Kościuszki 1820-2020". Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów 200-lecia Kopca Kościuszki, które odbywają się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

FLESZ - W marcu możliwe luzowanie obostrzeń. Coraz mniej zakażeń

od 16 lat

24 marca 1794 roku na Rynku Głównym w Krakowie naczelnik Tadeusz Kościuszko złożył przysięgę: "Ja, Tadeusz Kościuszko, przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie jej dla obrony całości granic, odzyskania samowładności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę. Tak mi Panie Boże dopomóż i niewinna męka Syna Jego" co było jednoznaczne z przystąpieniem do powstania narodowego zwanego insurekcją kościuszkowską, którą uznaje się za ostatnią próbę ratowania Rzeczypospolitej przed kolejnym, trzecim już rozbiorem Polski.

W 228 rocznicę tamtych wydarzeń, w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym pod Kopcem Kościuszki otwarto wystawę pt. "Komitet Kopca Kościuszki 1820-2020". Wystawa poświęcona jest osobom związanym z Komitetem Kopca Kościuszki od roku 1820 aż do czasów współczesnych. Prezentuje osiągnięcia Prezesów i Członków Komitetu, czyli grona osób, które od początku budowy Kopca Kościuszki sprawowały nad nim opiekę konserwatorską oraz pielęgnowały pamięć o Tadeuszu Kościuszce.

W trakcie wernisażu obecny przewodniczący Komitetu prof. Mieczysław Rokosz przypomniał po krótce jego historię, która sięga listopada 1820 roku. Po wielu zawirowaniach w historii przekształcił się on w 1867 roku w istniejący po dziś dzień Komitet Kopca Kościuszki. Choć na przestrzeni lat zmieniali się ludzie i nazwy, ciągłość działań i jedność misji Komitetu pozostawała bez zmian.

A ponieważ 200 lecie Komitetu, łączy się z 200 rocznicą budowy Kopca Kościuszki nie można było nie wspomnieć również o żywym symbolu protestu przeciwko zaborom. Prof. Rokosz przypomniał historię budowy Kopca, a nawiązując do współczesności przypomniał, że na szczycie Kopca znajdziemy m.in. pamiątki związane z Solidarnością czy tekst orędzia do Bożego Miłosierdzia, autorstwa Jana Pawła II. Z okazji różnych świąt państwowych na nasyp przystrajają flagi Polski, USA, Francji czy tak jak teraz w związku z Wojną na Ukrainie, flaga naszego sąsiada.

Na zakończenie wernisażu prof. Mieczysław Rokosz wręczył osobom zasłużonym na rzecz Kopca Tadeusza Kościuszki medale i dyplomy.

Wystawę "Komitet Kopca Kościuszki 1820-2020 można oglądać do końca 2022 r. Dostępna jest w ramach biletu wstępu na Kopiec Kościuszki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska