https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: Dorożki z tachografami na Rynku Głównym?

K. Sakowski, M. Paluch
Straż miejska gruntownie skontroluje pracę dorożek na Rynku Głównym w Krakowie
Straż miejska gruntownie skontroluje pracę dorożek na Rynku Głównym w Krakowie Wojciech Matusik
Prokuratorzy zaczęli intensywne śledztwo w sprawie poniedziałkowego wypadku dorożki na Rynku Głównym w Krakowie.

Przejeżdżające obok kościoła św. Wojciecha konie zachwiały się i runęły na dwie dziewczynki siedzące na pobliskim murku. Obie trafiły do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu.

- Ich stan jest już bardzo dobry - zapewnia Magdalena Oberc, rzecznik placówki.

Piotr Kosmaty z Prokuratury Okręgowej mówi, że znane są już pierwsze ustalenia śledztwa. Z relacji przesłuchanych świadków wynika, że jedno ze zwierząt zasłabło.

- Dlatego osunęło się na dziewczynki - wyjaśnia rzecznik prokuratury.

Prof. Adam Okólski z Uniwersytetu Rolniczego przyznaje, że zbyt długie przebywanie zwierząt na słońcu mogło spowodować u nich zawroty głowy. - Taki scenariusz jest bardzo możliwy - mówi specjalista.
Nie ma co kryć, że dorożkarskie konie stoją na Rynku po 10-12 godzin dziennie.

- Zaczynam pracę około godziny 10.00, a do domu wracam nieraz po godzinie 20 - przyznaje Tadeusz Barczak, doświadczony woźnica. - Ale to co się mówi, że męczymy zwierzęta, nie dajemy im wody, nie karmimy, to bzdury wyssane z palca - przekonuje. - Wypadki przecież się zdarzają wszędzie, a konie są dla nas bardzo ważne, bo przecież dzięki nim zarabiamy na chleb - wpada mu w słowo siedząca obok na koźle młoda dziewczyna.

Po pierwszym wypadku na Rynku Głównym w Krakowie z 10 lipca, kiedy to wystraszone wystrzałem petardy konie zdemolowały kawiarniany ogródek i poturbowały cztery osoby, urzędnicy zaczęli zastanawiać się nad wprowadzeniem dodatkowych środków bezpieczeństwa.
- Poniedziałkowa tragedia tylko potwierdza, że natychmiast coś zmienić trzeba, by więcej się to nie powtórzyło - mówi prof. Andrzej Oklejak, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. prawnych.

- Może należałoby zmienić miejsce postoju dorożek, a może dokładnie weryfikować oświadczenia dorożkarzy dotyczące psychiki i wyszkolenia koni - proponuje.

Najpier jednak Urząd Miasta czeka na wyniki przeprowadzanej kontroli.

- Jest ona wykonywana pod kątem tego, czy właściciele dorożek wywiązują się z obowiązków, jakie nakłada na nich umowa podpisana z gminą - mówi Filip Szatanik, kierownik biura prasowego UMK. W umowach zawieranych z miastem dorożkarze zobowiązują się m.in. do wykupienia ubezpieczenia OC, jeżdżenia tylko stępem oraz do niewyjeżdżania na Rynek, gdy temperatura przekroczy 30 stopni ciepła. Co ciekawe, z umów wynika, że nie trzeba mieć żadnych uprawnień do kierownia dorożką.

- I to się powinno natychmiast zmienić - nie ma żadnych wątpliwości Jakub Bator, radny PiS, który zapowiada, że zajmie się dorożkami.

- W obecnej sytuacji trzeba się poważnie zastanowić, czy nie należałoby z powrotem wprowadzić karty woźnicy i coś na kształt tachografów - śmiało proponuje.

Dorożkarze uważają, że to zły pomysł, który niewiele zmieni w całej sprawie.
- I gdzie ja miałbym taki tachograf zamontować ? - wzrusza ramionami Barczak. - To już lepiej zmienić miejsce postoju na mniej nasłonecznione - dodaje.

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

F
Fabiolka
Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o ........ Co to mafia nie usatysfakcjonowana, czy urzędasy ?
j
jhkjh
Zdjąć te dorożki z rynku - przecież tu jest za ciasno jeszcze na konie, tym bardziej ze powożą tak że moga cie w każdej chwili rozjechać. Rynek jest dla pieszych a nie dla pojazdów i to pojazdy powinny uważać na pieszych a nie odwrotnie
s
s.
Co pomoże tachograf? Konie i tak 90% czasu stoją pod Sukiennicami (w słońcu).
Natomiast żeby byle kto nie powoził, tylko osoby, które potrafią - to popieram.
s
słoń trąbalski
Kolejny powód dla urzędasów aby zgarnąć forsę.

Wybrane dla Ciebie

Problem z elektrycznymi rowerami. Radni nie przegłosowali rezolucji w tej sprawie

Problem z elektrycznymi rowerami. Radni nie przegłosowali rezolucji w tej sprawie

Luka VAT w Polsce mniejsza niż w 2023 roku. Raport pokazuje dużą zmianę

Luka VAT w Polsce mniejsza niż w 2023 roku. Raport pokazuje dużą zmianę

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska