Organizowany przez "Puls Medycyny" od 2012 roku konkurs Supertalenty w Medycynie skierowany jest do młodych - do 39. roku życia - lekarzy oraz absolwentów kierunków pokrewnych (np. farmacja), którzy cieszą się autorytetem w swoim środowisku zawodowym i wśród pacjentów, a także mają udokumentowane osiągnięcia zawodowe, naukowe lub organizacyjne
Jury konkursu ocenia kandydatów w trzech kategoriach:
- osiągnięcia naukowe (m.in. granty, stypendia, publikacje, nagrody);
- zaangażowanie w działalność w przestrzeni publicznej (m.in. charytatywną, związkową, w stowarzyszeniach);
- perspektywy dalszego rozwoju i szanse na wpływy w polskiej medycynie i ochronie zdrowia w najbliższych latach.
Jak informuje Uniwersytet Jagielloński, działalność naukowo-dydaktyczna dra hab. Bartłomieja Matejki łączy interdyscyplinarną wiedzę oraz technologię medyczną i wykorzystuje ją w diabetologii. Na co dzień naukowiec zajmuje się przygotowaniem i opracowaniem danych z glukometrów czy osobistych pomp insulinowych stosowanych przez pacjentów, koordynowaniem toczących się badań klinicznych, a w ostatnich latach również wykonywaniem zdjęć z oceną dna oka.
Dr hab. Bartłomiej Matejko jest jedynym inżynierem biomedycznym wśród grona laureatów w tej edycji konkursu.
- Wyróżnienie to ogromna motywacja do dalszej pracy w prowadzonych badaniach, tym bardziej, że poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki - mówi badacz.
Dr hab. Paweł T. Matusik to z kolei specjalista kardiologii w Klinice Elektrokardiologii Instytutu Kardiologii UJ CM. Na co dzień pracuje także w Klinice Kardiologii Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
W lipcu 2021 roku został laureatem prestiżowej nagrody Bayés ECG Award przyznanej przez Międzynarodowe Towarzystwo Elektrokardiologii (The International Society of Electrocardiology) za wybitne osiągnięcia w dziedzinie elektrokardiologii. Rok później otrzymał nagrodę Prezesa Rady Ministrów w kategorii: wysoko ocenione osiągnięcia naukowe, będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego.
W 2023 roku - jako pierwszy kardiolog z Polski - ukończył szkolenie DAS-CAM. Diploma of Advanced Studies in Cardiac Arrhythmia Management (DAS-CAM) to międzynarodowy program szkolący przyszłych liderów arytmologii, będący wspólną inicjatywą Maastricht University Medical Centerw Holandii, European Heart Academy (EHA) oraz European Heart Rhythm Association (EHRA). Jest także uczestnikiem the Harvard Harvard Medical School’s Polish Clinical Scholars Research Training Program, realizowanego przez Harvard Harvard Medical School Postgraduate Medical Education. W swojej pracy klinicznej i naukowej koncentruje się na istotnych schorzeniach układu sercowo-naczyniowego, zwłaszcza w zakresie elektrokardiologii oraz optymalizacji postępowania z pacjentami z chorobami rzadkimi.
Dr hab. Bartłomiej Matejko i dr hab. Paweł T. Matusik to już kolejni przedstawiciele UJ Collegium Medicum nagrodzeni w tym prestiżowym konkursie. W poprzednich latach wśród wyróżnionych znaleźli się m.in.: dr hab. Iwona Tomaszewska, prof. Mateusz Hołda czy prof. Michał Pędziwiatr.
Zakaz handlu w niedziele. Klienci będą zdezorientowani?
