MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Dwaj naukowcy UJ Collegium Medicum wyróżnieni w konkursie Supertalenty w Medycynie 2024

Małgorzata Mrowiec
Opracowanie:
www.uj.edu.pl
Dr hab. Bartłomiej Matejko, prof. UJ oraz dr hab. Paweł T. Matusik, prof. UJ znaleźli się w pierwszej dziesiątce lekarzy i naukowców wyróżnionych w konkursie Supertalenty w Medycynie - pochwaliła się krakowska uczelnia. Ideą tego konkursu jest docenianie liderów młodego pokolenia, którzy dzięki swojej wiedzy, zaangażowaniu i pasji zmieniają na lepsze polską medycynę.

Organizowany przez "Puls Medycyny" od 2012 roku konkurs Supertalenty w Medycynie skierowany jest do młodych - do 39. roku życia - lekarzy oraz absolwentów kierunków pokrewnych (np. farmacja), którzy cieszą się autorytetem w swoim środowisku zawodowym i wśród pacjentów, a także mają udokumentowane osiągnięcia zawodowe, naukowe lub organizacyjne

Jury konkursu ocenia kandydatów w trzech kategoriach:

  • osiągnięcia naukowe (m.in. granty, stypendia, publikacje, nagrody);
  • zaangażowanie w działalność w przestrzeni publicznej (m.in. charytatywną, związkową, w stowarzyszeniach);
  • perspektywy dalszego rozwoju i szanse na wpływy w polskiej medycynie i ochronie zdrowia w najbliższych latach.

Jak informuje Uniwersytet Jagielloński, działalność naukowo-dydaktyczna dra hab. Bartłomieja Matejki łączy interdyscyplinarną wiedzę oraz technologię medyczną i wykorzystuje ją w diabetologii. Na co dzień naukowiec zajmuje się przygotowaniem i opracowaniem danych z glukometrów czy osobistych pomp insulinowych stosowanych przez pacjentów, koordynowaniem toczących się badań klinicznych, a w ostatnich latach również wykonywaniem zdjęć z oceną dna oka.

Dr hab. Bartłomiej Matejko jest jedynym inżynierem biomedycznym wśród grona laureatów w tej edycji konkursu.

- Wyróżnienie to ogromna motywacja do dalszej pracy w prowadzonych badaniach, tym bardziej, że poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki - mówi badacz.

Dr hab. Paweł T. Matusik to z kolei specjalista kardiologii w Klinice Elektrokardiologii Instytutu Kardiologii UJ CM. Na co dzień pracuje także w Klinice Kardiologii Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

W lipcu 2021 roku został laureatem prestiżowej nagrody Bayés ECG Award przyznanej przez Międzynarodowe Towarzystwo Elektrokardiologii (The International Society of Electrocardiology) za wybitne osiągnięcia w dziedzinie elektrokardiologii. Rok później otrzymał nagrodę Prezesa Rady Ministrów w kategorii: wysoko ocenione osiągnięcia naukowe, będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego.

W 2023 roku - jako pierwszy kardiolog z Polski - ukończył szkolenie DAS-CAM. Diploma of Advanced Studies in Cardiac Arrhythmia Management (DAS-CAM) to międzynarodowy program szkolący przyszłych liderów arytmologii, będący wspólną inicjatywą Maastricht University Medical Centerw Holandii, European Heart Academy (EHA) oraz European Heart Rhythm Association (EHRA). Jest także uczestnikiem the Harvard Harvard Medical School’s Polish Clinical Scholars Research Training Program, realizowanego przez Harvard Harvard Medical School Postgraduate Medical Education. W swojej pracy klinicznej i naukowej koncentruje się na istotnych schorzeniach układu sercowo-naczyniowego, zwłaszcza w zakresie elektrokardiologii oraz optymalizacji postępowania z pacjentami z chorobami rzadkimi.

Dr hab. Bartłomiej Matejko i dr hab. Paweł T. Matusik to już kolejni przedstawiciele UJ Collegium Medicum nagrodzeni w tym prestiżowym konkursie. W poprzednich latach wśród wyróżnionych znaleźli się m.in.: dr hab. Iwona Tomaszewska, prof. Mateusz Hołda czy prof. Michał Pędziwiatr.

Zakaz handlu w niedziele. Klienci będą zdezorientowani?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Dwaj naukowcy UJ Collegium Medicum wyróżnieni w konkursie Supertalenty w Medycynie 2024 - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska