https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Fontanna Kryształ: jest z konkursu i ma zostać

Małgorzata Mrowiec
Nie ma widoków na pożegnanie z „Kryształem”
Nie ma widoków na pożegnanie z „Kryształem” Adam Wojnar
W opinii wielu krakowian szklana fontanna powinna zniknąć z Rynku. O przywrócenie poprzedniej, autorstwa prof. Zina, upomniał się radny Aleksander Miszalski

Szklana fontanna budzi kontrowersje od czasu, kiedy pojawiła się na Rynku, czyli od siedmiu lat. Ponad miesiąc temu - o czym pisaliśmy- znów rozpaliła emocje: gorącą dyskusję wywołał w internecie wpis i zdjęcie wodotrysku, które zamieścił jeden z miłośników historii Krakowa, Leszek Grabowski. Pojawił się wtedy postulat, by przywrócić wcześniejszą fontannę prof. Zina. Z kolei dwa tygodnie temu radny Aleksander Miszalski w interpelacji zwrócił się do prezydenta Krakowa z prośbą o przeanalizowanie takiej możliwości. Odpowiedź? Powrotu dawnej fontanny nie będzie.

Przypomnijmy: projekt fontanny „Kryształ” zwyciężył w konkursie w 2008 r. Przetarg na budowę wygrała - z ceną ponad 3 mln zł - firma z Leszna. „Kryształ” zastąpił fontannę projektu prof. Wiktora Zina, która została zdemontowana przy okazji przebudowy Rynku Głównego. Jej szklana następczyni krytykowana jest za - jak ocenia wielu krakowian - nieudolne naśladowanie piramidy z paryskiego Luwru, niemal chałupnicze wykonanie, zastosowane siermiężne rozwiązania. Mieszkańcy wytykają też, że jest tandetna, a do tego stale brudna.

Również radny Miszalski w złożonej interpelacji wyliczał, że jej kształt oraz wykonanie nie pasuje do zabytkowego obszaru Rynku; że wodotrysk sprawia problemy ze względu na przecieki do wnętrza podziemnego muzeum, wymaga licznych i kosztownych napraw. „Zwracam się do Pana z prośbą o przeanalizowanie możliwości przywrócenia fontanny zaprojektowanej przez prof. Zina w miejsce istniejącej piramidy, która powoduje liczne kłopoty z utrzymaniem oraz razi gust swoją kiczowatością” - napisał Miszalski do prezydenta. Poprosił o informację, kiedy byłaby możliwość zdemontowania fontanny „Kryształ” bez konieczności zwracania europejskich funduszy.

- W sprawie przywrócenia fontanny prof. Zina podjęliśmy już pięć lat temu uchwałę jako Rada Dzielnicy I. Wtedy dostaliśmy odpowiedź odmowną, a jednym z argumentów było to, że „Kryształ” powstał w ramach projektu unijnego i demontaż tej fontanny oznaczałby utratę tych pieniędzy - wyjaśnia.

Do kwestii finansowej w udzielonej właśnie odpowiedzi prezydent Majchrowski w ogóle się nie odniósł. Przypomina natomiast, że projekt fontanny został wybrany w konkursie, w którym oceniającymi byli m.in. ówczesny plastyk miasta i miejski konserwator zabytków. Doceniono wtedy m.in., że symbolika kryształu jako drogocennego klejnotu podkreśla rangę i wyjątkowość miejsca. Szklana forma umieszczona w otworze płyty placu miała też umożliwić wzajemne powiązanie przestrzeni Rynku z tą pod nim.

Co do przecieków, radny otrzymał odpowiedź, że naprawy wymaga strop płyty Rynku. Taki remont jest planowany. Nie przewiduje się jednak przy tej okazji zmiany fontanny.

Z kolei fontanna prof. Zina zostanie zainstalowana w parku Jerzmanowskich.

- „Kryształ” jest po prostu brzydki. Jestem zawiedziony, że po tylu latach urzędnicy upierają się, iż Rynek to dobre miejsce dla niego. Rzadko spotykam kogoś z mieszkańców, kto by miał podobną opinię - mówi Miszalski. Będzie proponował kolejną uchwałę Rady Dzielnicy w tej sprawie, zamierza też ponownie zapytać w interpelacji o kwestię środków unijnych.

Krowoderska.pl - zabudowa Krowodrzy - odc. 1

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
krk
koncepcja szklane fontanny mi się bardzo podoba, ale to konkretne rozwiązanie jest tragiczne... na siłę usprawiedliwiane rzekomym nawiązywaniem do kryształu itp. Jaki to kryształ każdy widzi (wg mnie nijaki). Samo wykonanie też jest fatalne i siermiężne (jak to trafnie określono w artykule).
Warto zastanowić się na na inną "przezroczystą" (szklaną) fontanną, nawet jakimś nowoczesnym, geometrycznym (niekoniecznie kanciastym) wzornictwie
s
sikornik
Tandetne spojenia na krawędziach, jakieś podpórki pod szybami - to raczej ogrodniczy inspekt czy inna szklarnia.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska