Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Fort w Bronowicach sprzedany. Kupił go Uniwersytet Pedagogiczny, urządzi tam m.in. centrum konferencyjne

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Uniwersytet Pedagogiczny i Agencja Mienia Wojskowego podpisały w poniedziałek (13.09) akt notarialny potwierdzający sprzedaż działek z zabytkowym fortem nr 7 przy ul. Rydla w Krakowie. Nieruchomość została sprzedana przez AMW za kwotę 15,9 mln złotych w trybie bezprzetargowym z udzieleniem bonifikaty. Ponad 6,5 ha terenu uczelnia chce wykorzystać na rozbudowę swojego zaplecza dydaktycznego, co ma pozwolić na jej rozwój i poszerzenie oferty edukacyjnej. W ramach planowanej rewitalizacji fortu oraz zagospodarowania terenów zielonych na tym obszarze mają powstać m.in strzelnica, Centrum Konferencyjno-Naukowe z częścią hotelową i restauracyjną, laboratoria czy przychodnia psychologiczna.

FLESZ - Rynek pracy odporny na pandemię

od 16 lat

- Długo szukaliśmy takiego nabywcy, który, po pierwsze, zachowa historyczną wartość tego miejsca, a po drugie, rozwinie tutaj działalność pożyteczną, która będzie służyła ogółowi - mówi Agnieszka Bolesta, prezes Agencji Mienia Wojskowego. Jak stwierdziła, dla AMW ważny jest m.in. fakt, że teren fortu nr 7 zostanie wykorzystany w sposób, który "pozwoli zachować jego zabytkowy charakter, stworzyć przestrzeń otwartą dla studentów i mieszkańców Krakowa, a co najistotniejsze - będzie służył celom edukacyjnym wzmacniającym obronność i bezpieczeństwo państwa".

Przypomnijmy, że AMW od dłuższego czasu szukało kupca na tę szczególną nieruchomość, urządzało kolejne przetargi. W połowie tego roku Agencja proponowała zakup poaustriackiego fortu wraz z gruntami o powierzchni ok. 6,7 hektara z cena wywoławczą 27,8 mln złotych. Ponawiane przetargi jednak nie przyniosły efektu, nie zgłaszali się na nie chętni.

Jak przekazuje AMW, teraz ponad 6,5 ha gruntu, liczne budynki oraz zabytkowy fort "Za Rzeką" w Bronowicach znalazły nowego właściciela. Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie kupił teren o wartości 28 mln zł z przeznaczeniem na cele własne uczelni. Ustalona cena wyniosła 15,9 mln zł - dzięki 70-procentowej bonifikacie za działkę zabudowaną fortem oraz 30-procentowej w przypadku pozostałych działek.

- Jest to inwestycja związana z rozwojem Uniwersytetu w zakresie infrastruktury, dająca nadzieję na przeniesienie tych części instytutów, które nie mieszczą się już ani w głównym budynku, ani przy ulicy Studenckiej. Od wielu lat Uniwersytet Pedagogiczny boryka się bowiem z brakiem ziemi na inwestycje obejmujące choćby planowane poszerzenie kampusu czy generalnie zwiększenie przestrzeni akademickiej - tak ten zakup uzasadniał prof. dr hab. Piotr Borek, rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

W rozmowie z nami rektor przyznał, że nie chce na razie składać deklaracji dotyczącej tego, które instytuty przeprowadzą się do zakupionych budynków. Obecnie przeprowadzką zainteresowane są Instytut Techniki, Instytut Psychologii oraz Instytut Neofilologii, który obecnie mieści się przy ul. Studenckiej.

To nie wszystko. Uczelnia planuje bowiem również poszerzenie oferty edukacyjnej m.in na kierunkach związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa. Konieczna jest w związku z tym rozbudowa prężnie rozwijającego się w strukturach UP Instytutu Bezpieczeństwa i Edukacji Obywatelskiej. Na nowo zakupionym terenie UP planuje więc także postawienie strzelnicy, zorganizowanie terenów do ćwiczeń proobronnych, a także utworzenie magazynów i archiwum.

Władze uczelni mają nadzieję, że na wszelkie plany związane z wykorzystaniem zakupionej nieruchomości uda się pozyskać środki z Unii Europejskiej, z Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jak przekazuje dr Krzysztof Wąsowicz, kanclerz UP w Krakowie, pieniądze na zakup samego fortu oraz terenów do niego przyległych pochodziły z obligacji, które uczelnia otrzymała w zeszłym roku i spieniężyła. To jednak jest kropla w morzu potrzeb.

- Największą część prac stanowić będzie rewitalizacja fortu, w którym UP chce stworzyć Centrum Konferencyjno-Naukowe z częścią hotelową i restauracyjną. Znajdą się tu również laboratoria np. mechatroniki czy samochodów elektrycznych, a także przychodnia psychologiczna, sale naukowo-dydaktyczne i kompleks sportowy ze strzelnicą - dodaje Wąsowicz.

Środki finansowe pozyskane przez AMW ze sprzedaży działek przy ul. Rydla tradycyjnie zostaną przekazane na nowe inwestycje związane z realizacją zakwaterowania Sił Zbrojnych RP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska