https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Gigantyczna kolejka samochodowa do testów na koronawirusa. Krakowianie boją się Covid-19?

Piotr Ogórek
Kolejka samochodowa do testów na koronawirusa
Kolejka samochodowa do testów na koronawirusa Aneta Żurek
Od kilku dni pandemia koronawirusa daje się nam mocno we znaki. Rośnie dzienna liczba zakażonych, padają kolejne rekordy. Ostatni minionej doby - 726 osób zakażonych. Ludzie zaczynają się obawiać o swoje zdrowie, efektem tego wzmożona ruch przy punkcie drive-thru pod Tauron Areną Kraków, gdzie pobierane są wymazy do testów na obecność koronawirusa. W czwartek do punktu ustawiała się długa kolejka samochodowa.

FLESZ - Covid nie odpuszcza. Będą kontrole

W czwartek rano Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemilogiczna raportowała o 118 nowych stwierdzonych przypadkach zakażeń Sars-CoV 2. To jeden z najgorszych wyników podczas pandemii w regionie.

W miejscach, gdzie zachorowań na koronawirusa jest najwięcej, powróci obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Wśród nich są Nowy Sącz i powiat nowosądecki.

Mieszkańcy Krakowa i Małopolski obawiają się Covid-19, stąd wzmożony ruch pod krakowskim punktem, gdzie można wykonać testy na koronawirusa. Kolejka samochodowa do stacji drive-thru pod Tauron Areną Kraków w czwartek sięgała nawet alei Pokoju.

Mobilny punkt pobrań uruchomione przez Diagnostykę działa w Krakowie od 20 kwietnia. Wykonanie badania kosztuje 495 zł. Punkt działa od 8 do 13 i od 8 do 12 w weekendy.

Test bez wysiadania z auta, na czym polega?

Centra typu drive-thru polegają na tym, że osoba podejrzewająca u siebie infekcję koronawirusem wjeżdża samochodem do specjalnego namiotu, a następnie pracownik laboratorium przez otwarte okno pobiera od niej wymazy. Do punktu można też przyjść pieszo.

Zaletą tego rozwiązania w porównaniu z robieniem testów w szpitalach jest to, że nie naraża się na infekcję innych pacjentów.

Wykonywane w krakowskim punkcie testy są w technologi RT-PCR, rekomendowanej przez Światową Organizację Zdrowia. Takich samych testów używają m.in. laboratoria sanepidu oraz te działające w szpitalach zakaźnych.

Badanie trwa kilka minut, a na wynik pacjent musi poczekać około dwóch dni.

W Krakowie podobnie jak w innych miastach, w których laboratoria Diagnostyka uruchomiły już to rozwiązanie dla lekarzy oraz innych przedstawicieli zawodów medycznych testy będą bezpłatne. By wykonać badanie, muszą oni jedynie okazać dokument potwierdzający prawo wykonywania zawodu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Motoryzacja

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tomasz

Część się boi, a częśc potrzebuje testów by móc wykonywać swoją pracę. Wielu pracodawców finansuje testy swoim pracownikom, by mogli przekraczać granice bez przechodzenia kwarantanny. Dotyczy to głównie kierowców. Dlatego Diagnostyka stworzyła też pakiet testów z opisem lekarskim o wyniku testu z tłumaczeniem

J
Jesteście żałośni

"Ludzie zaczynają się obawiać o swoje zdrowie" - i mają rację; tyle, że chodzi o ich zdrowie psychiczne, skoro dali się aż tak zwariować.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska