https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Hala EXPO zmieniła się w szpital tymczasowy. Od dzisiaj przyjmuje pierwszych pacjentów

PDZ
W piątek 19 marca został uruchomiony szpital tymczasowy w EXPO w Krakowie
W piątek 19 marca został uruchomiony szpital tymczasowy w EXPO w Krakowie Konrad Kozlowski/Polskapress
W piątek rano ruszył szpital tymczasowy w hali EXPO w krakowskich Czyżynach. Na początek dla pacjentów w tym miejscu uruchomionych 66 łóżek, w tym 10 do intensywnej terapii. Docelowo placówka będzie mogła przyjąć blisko 400 zakażonych pacjentów. Pierwszy pacjent do lecznicy trafił zaledwie kilka godzin po otwarciu.

FLESZ - Lockdown w całej Polsce

Pierwszy zakażony pacjent do szpitala EXPO trafił zaledwie kilka godzin po jego uruchomieniu. To 46-letni mężczyzna, który został przewieziony z oddziału ratunkowego szpitala im. Żeromskiego.

W sumie do lecznicy w piątek ma zostać przewiezionych jeszcze trzech pacjentów z innych szpitali. Na początek dla zakażonych będą tu udostępnione 2 moduły (66 łóżek, w tym 10 respiratorowych). Chorymi opiekuje się kadra szpitala patronackiego, którym jest Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie.

Jak zapewniają władze województwa szpital jest w pełni przygotowany i wyposażony, aby zapewnić pacjentom profesjonalną opiekę. Od dziś pod kątem hospitalizacji pacjentów z COVID-19 będą tu udostępnione 2 moduły (66 łóżek, w tym 10 respiratorowych). Jednak w sytuacji kryzysowej szpital może zorganizować nawet 400 łóżek.

Pomoże wojsko

Działanie szpitala wspierać będzie Wojsko. Żołnierze będą pomagać cywilnemu personelowi medycznemu w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19, zabezpieczać transport wewnętrzny w szpitalu oraz zaopatrywanie szpitala z zewnętrznych źródeł.

Biorąc pod uwagę wzrastające potrzeby w zakresie hospitalizacji, wojewoda małopolski Łukasz Kmita podjął również decyzję o tym, że w połowie przyszłego tygodnia zostanie wznowiona działalność pierwszego – 28-łóżkowego – modułu w szpitalu tymczasowym w Krynicy-Zdroju.

Trwają też prace nad uruchomieniem kolejnych modułów w szpitalu w EXPO. Obsada jest kompletowana w oparciu o oddelegowywanie pracowników z innych placówek medycznych.

Rośnie liczna zajętych miejsc

Małopolska jest drugim w kraju województwem pod względem gęstości zaludnienia i czwartym pod względem liczby mieszkańców. Znajduje to odzwierciedlenie w ostatnich danych na temat nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Wczoraj było ich 2192, co w ogólnopolskim raporcie epidemicznym sytuowało Małopolskę na piątym miejscu, m.in. po Mazowszu i Śląsku. Tydzień wcześniej – 11 marca – badania laboratoryjne potwierdziły o ok. 600 mniej zakażeń (1607). Dla przypomnienia: 14 lutego raporty mówiły o 212 nowych zakażeniach. Dzisiejszy wynik to 1914.

Zwiększa się również liczba osób hospitalizowanych z COVID-19. Wczorajsze raporty szpitali mówiły o 1730 pacjentach, zaś te sprzed tygodnia – o 1362. Większa niż w ubiegłym tygodniu jest też liczba zajętych łóżek respiratorowych: 18 marca wyniosła ona 211, zaś 11 marca – 167. Dane z 14 lutego mówiły natomiast o 99 zajętych respiratorach i 806 hospitalizowanych z powodu COVID-19.

Dlatego też pod koniec ubiegłego tygodnia zapadły strategiczne decyzje dotyczące zwiększenia bazy łóżek covidowych w małopolskich szpitalach do poziomu, jaki został osiągnięty u szczytu drugiej fali epidemii. Do końca miesiąca liczba łóżek covidowych w krakowskich szpitalach bazowych zwiększy się o ok. 440, zaś w pozostałych powiatach – o około 1100.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska