Kraków. Hejnał zabrzmiał na ustnej harmonijce [WIDEO]

  Kraków. Hejnał zabrzmiał na ustnej harmonijce [WIDEO]

  Piotr Rąpalski

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Zamiast strażaka grającego na trąbce, dziś (1 kwietnia) hejnał z wieży mariackiej wykonał na ustnej harmonijce bluesman Sławek Wierzcholski. Do tego w przebraniu lajkonika. Władze miasta twierdzą, że wprowadzają nowe elementy do jednej z najstarszych krakowskich tradycji. I to na stałe, ale dziś przecież prima aprilis. - To żart. Jednodniowy. Nie śmielibyśmy odebrać tego przywileju strażakom - stwierdza Radosław Kazimierski, rzecznik Polskiego Radia, które współpracuje z miastem i transmituje hejnał.
  Hejnał na harmonijce ustnej.
  1/12
  przejdź do galerii

  Hejnał na harmonijce ustnej. ©fot. Joanna Urbaniec

  WIDEO: Hejnał na harmonijce ustnej

  Autorka: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska

  Punktualnie o 12 z wieży mariackiej na całą Polskę popłynął hejnał w nowym brzmieniu. Zamiast tradycyjnej trąbki, na antenie 1 Programu Polskiego Radia, usłyszeliśmy nową wersję hejnału graną na ustnej harmonijce. Rolę strażaka przejął bluesman Sławek Wierzcholski.

  "Nowe” w jednej z najstarszych krakowskich tradycji to efekt wielomiesięcznych rozmów władz miasta z kierownictwem Polskiego Radia. – Uznaliśmy, że zwyczaj wymaga odświeżenia. Rozważaliśmy różne instrumenty, ostatecznie do harmonijki przekonał nas Sławek Wierzcholski i to, że osobiście chce zaangażować się w projekt – mówi Rafał Perłowski, dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki UMK. Argumentem za zmianą jest też fakt, że nowe rozwiązanie jest o wiele tańsze.

  Urzędnicy nie chcą wyjaśnić na czym polega obniżenie kosztów takiego rozwiązania. Twierdzą też uparcie, że zmiana to nie chwilowa akcja, ale rewolucja na stałe. Jak podają liczą, że tradycja w takiej formie spodoba się mieszkańcom i turystom. Choć oczywiście zdają sobie sprawę z dyskusji, jakie wywoła nowa wersja hejnału, a szczególnie to, że melodia będzie wykonywana w przebraniu lajkonika. A ten symbolizuje przecież Tatara, który hejnalistę kiedyś ustrzelił.

  – Kraków znany jest z przywiązania do tradycji, ale też z nietuzinkowych pomysłów. Mamy nadzieję, że hejnał wykonywany na harmonijce ustnej przez bluesmana w stroju lajkonika spodoba się krakowianom i będzie kolejną atrakcją turystyczną naszego miasta – uważa Rafał Perłowski.

  Warto wiedzieć, że Sławek Wierzcholski to wirtuoz harmonijki i autor dwóch popularnych podręczników gry na tym instrumencie. Jest dziennikarzem radiowym i prasowym, organizatorem festiwali bluesowych, a przede wszystkim człowiekiem „Chorym na bluesa”!

  Sławek Wierzcholski i stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa w ciągu 30 lat nieprzerwanej działalności osiągnęli sukcesy, którymi można by obdzielić znacznie większe grono artystów. Dwadzieścia wydanych płyt, nagrania z amerykańskimi gwiazdami bluesa jak m.in. Charlie Musselwhite czy Louisiana Red, koncerty supportujace gwiazdy bluesa światowego formatu: B.B.King (Warszawa 1996) czy Blues Brothers (Norymberga 1989) to tylko niektóre sukcesy muzyków. Do tego kilka tysięcy koncertów w Polsce i praktycznie w całej Europie, także w USA, a nawet w Zimbabwe!

  Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
  "Gazeta Krakowska" na Youtube'ie, Twitterze i Google+
  Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce