Mężczyźni nadal rzadko decydują się na wykonanie profilaktycznych badań czy wizytę u lekarza. To głównie kobiety mają większą świadomość konieczności dbania o zdrowie i przykładają większa wagę do troski o nie. Niestety to mężczyźni częściej chorują i żyją krócej. Jak podaje Małopolski Narodowy Fundusz Zdrowia, tylko w naszym regionie z powodu nadciśnienia tętniczego krwi pomocy lekarza potrzebowało blisko 220 tys. mężczyzn. Z kolei ok. 16. tys. Małopolan leczyło się z powodu raka prostaty.
- Przegląd samochodu raz w roku, przegląd własnego organizmu niekoniecznie. Statystyki w tym przypadku nie kłamią – mężczyźni do zdrowia przykładają mniejszą wagę niż kobiety. W ubiegłym roku z programu profilaktyki chorób układu krążenia finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia skorzystały 33 tys. kobiet i tylko 21 tys. mężczyzn. Badania w programie „Profilaktyka 40 Plus” wykonały 133 tys. Małopolan – to grupa o ponad 50 tys. mniejsza niż przebadanych Małopolanek – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. Dodaje: – Dzień Ojca jest dobrym momentem, by przypomnieć bliskim mężczyznom, że męska rzecz dbać o zdrowie. A badania profilaktyczne – bezpłatnie, bez skierowania, bez kolejek – czekają także na nich.
Niepokojące dane
Według raportu "Zdrowie? Męska Sprawa", który został przygotowany pod patronatem Polskiego Towarzystwa Urologicznego - aż 67 procent mężczyzn po 35. roku życia nigdy nie było na wizycie u urologa. Połowa zapytanych mężczyzn nie była również u kardiologa.
Aleksandra Kwiecień z Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie tłumaczy: - To właśnie nowotwory i choroby kardiologiczne należą do tych najczęściej diagnozowanych wśród panów i najczęściej przyczyniających się do ich zgonów. Tylko w Małopolsce z powodu nadciśnienia tętniczego krwi w ub. roku pomocy lekarzy potrzebowało blisko 220 tys. mężczyzn. Ponad 4,5 tys. Małopolan w ub. roku trafiło pod opiekę medyków z zawałem serca, 2,3 tys. z udarem niedokrwiennym mózgu - wyjaśnia.
Możliwości dbania o zdrowie jest wiele, trzeba tylko po nie sięgnąć. Małopolski NFZ przypomina, że program profilaktyki chorób układu krążenia, który finansowany jest przez NFZ, skierowany jest do mężczyzn w wieku 35-65 lat, u których dotychczas nie rozpoznano choroby układu krążenia i którzy w okresie ostatnich 5 lat nie korzystali z takiej profilaktyki.
Program oferuje mężczyznom m. in. sprawdzenie poziomu ciśnienia i cholesterolu. Lekarz informuje również pacjenta o tym jak zadbać o serce, a w razie potrzeby, skieruje na dalsze leczenie. Diagnostyka jest bezpłatna i nie wymaga skierowania.
Z kolei "Profilaktyka 40 Plus" obejmuje m. in. badanie cholesterolu, morfologię, próby wątrobowe, test na krew utajoną w kale czy pomiar poziomu PSA, który może być przydatny w diagnozowaniu problemów z prostatą.
- Nowotwór prostaty należy do najczęściej występujących wśród Polaków. W ub. roku z jego powodu w naszym województwie leczyło się blisko 16 tys. panów - wylicza Małopolski NFZ.
Dla panów po 50. roku życia również przygotowano specjalną ofertę, a dokładniej diagnostykę jelita grubego. Według danych NFZ - nowotwór tego narządu jest trzecim najczęściej rozpoznawanym wśród Małopolan. Czasami choroba rozwija się nawet przez kilkanaście lat. Bezobjawowe zmiany pozwala wykryć i usunąć profilaktyczna kolonoskopia. Mogą z niej skorzystać – bezpłatnie i bez skierowania – panowie w wieku 50-65 lat oraz młodsi w wieku 40-49 lat, jeśli ich najbliżsi krewni chorowali na ten rodzaj raka.
- Badania są wykonywane w 30. placówkach w całym regionie, bez bólu, w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym – decyzję podejmuj - mówi Aleksandra Kwiecień.
Zakaz handlu w niedziele. Klienci będą zdezorientowani?
