Pomieszczenia dla specjalistów z zakresu wiedzy o Państwie Środka powstały w obiekcie, z którego wcześniej korzystali studenci nauk geologicznych. Modernizacja budynku trwała ponad rok. W ramach niej w obiekcie m.in. wzmocniono stropy, zbudowano nową klatkę schodową, wymieniono instalacje, drzwi i okna, a wewnętrzne ściany poprzestawiano.
W efekcie przy Olendrach powstały wygodne sale dydaktyczne, laboratorium językowe wyposażone w nowoczesny sprzęt ułatwiający naukę mandaryńskiego oraz biura dla pracowników. W budynku stworzono również aulę, której do tej pory tam nie było. Może ona pomieścić 126 osób.
- Budynek przy Oleandrach daje nam nieporównywalnie większy komfort i swobodę działania. Nowocześnie wyposażona przestrzeń umożliwia nauczanie na prawdziwie europejskim poziomie – mówi dr Bogdan Zemanek, dyrektor Instytutu Konfucjusza.
Przy okazji remontu zadbano również o teren wokół nowej siedziby specjalistów od Państwa Środka. Przed obiektem powstał pierwszy w Krakowie ogród chiński, otwarty dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców i turystów. Zielona przestrzeń zaprojektowana przez architektów z Koliber Studio powstała na wzór parków, które można spotkać w kraju Wielkiego Muru.
Ogród jest prosty i minimalistyczny. Pomiędzy rosnącymi już na tym terenie drzewami posadzono azjatyckie rośliny, a wśród nich wytyczono kręte ścieżki i ustawiono ławki, na których będzie można odpocząć. Władze UJ liczą, że atrakcyjna, zielona przestrzeń pomoże zainteresować krakowian kulturą Chin i Azji.
Inwestycja przy Oleandrach pochłonęła ponad 17 mln zł. Nieco ponad połowę kwoty potrzebnej na ten cel przekazała strona chińska, resztę władze UJ wyłożyły z własnej kieszeni. Do zmodernizowanego budynku przeprowadził się również Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, który zajął pomieszczenia na parterze obiektu.
Nową siedzibę oficjalnie otworzono w środę 15 maja, a w uroczystości wziął udział m.in. ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce Liu Guangyuan oraz rektor UJ prof. Wojciech Nowak. - Jestem dumny, że podjęliśmy strategiczną decyzję o przekazaniu tego budynku Instytutowi Konfucjusza UJ oraz Instytutowi Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. Te dwie instytucje nie tylko zajmują się nauczaniem języka chińskiego, ale także stanowią niezwykle istotną platformę dla polsko-chińskiej współpracy akademickiej – podkreślał prof. Nowak.
Instytut Konfucjusza UJ powstał w 2006 r. i jest jednym z pięciu tego rodzaju w Polsce. W każdym roku akademickim z jego oferty korzysta ok. tysiąca osób. Placówka prowadzi m.in. kursy języka mandaryńskiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych, organizuje również wydarzenia kulturalne promujące Państwo Środka.
WIDEO: Trzy Szybkie. Ks. Isakowicz-Zaleski: Alarm dla Kościoła. Odpływ wiernych, brak powołań
