Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Jakie wnioski płyną z badania „Urzędnicy słuchają − seniorzy badają i projektują”?

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Jak żyją krakowscy seniorzy, jakie mają zainteresowania, jak spędzają czas wolny, jakie mają marzenia, jak oceniają dostęp do informacji i w końcu: co poprawiłoby ich jakość życia i jakich usług im brakuje? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali realizatorzy badania „Urzędnicy słuchają − seniorzy badają i projektują”.

Seniorzy wolontariusze zrealizowali badanie dotyczące problemów i zagadnień, z jakimi stykają się osoby starsze w naszym mieście. Badanie przeprowadzone w lipcu i sierpniu było skierowane głównie do nieaktywnych osób starszych mieszkających w Krakowie.

21 seniorów badaczy przeprowadziło ponad 170 rozmów z seniorami mieszkającymi w różnych dzielnicach Krakowa. Do analizy statystycznej zakwalifikowano 160 kwestionariuszy, które posłużyły do przygotowania raportu. W badaniu wzięły udział o osoby w wieku 61-91 lat (średni wiek uczestnika badania to blisko 74 lata). Ponad 40 proc. ankietowanych deklarowało się jako osoby nieaktywne, ponad 55 proc. mieszka samotnie.

Badanie odnosiło się do tego, jak żyją seniorzy, jakie są ich warunki mieszkaniowe i finansowe, jakie mają zainteresowania, jak spędzają czas wolny (i czy go w ogóle mają), jakie mają marzenia. Ankietujący sprawdzali także, czy krakowscy seniorzy czują się samotni, jakie mają relacje z najbliższymi, z przyjaciółmi, sąsiadami, jak oceniają dostęp do informacji. Ważnym obszarem było także sprawdzenie, co poprawiłoby jakość życia seniorom w Krakowie, a także jakich usług im brakuje.

Ponad 70 proc. ankietowanych jest zadowolonych z warunków mieszkaniowych, ale wśród obszarów, które wywołują niezadowolenie, uczestnicy badania zwrócili uwagę na problem braku wind, zły stan techniczny i wysokie opłaty za mieszkania. Badani seniorzy wydają pieniądze przede wszystkim na jedzenie, opłaty i leczenie, a czas wolny spędzają głównie czytając, oglądając telewizję i spotykając się z przyjaciółmi. Najbardziej regularne kontakty (przynajmniej raz w tygodniu) utrzymują z sąsiadami (81 proc.), znajomymi (35 proc.) i rodziną (21 proc.).

Około połowa badanych ocena swój stan zdrowia jako raczej dobry i blisko połowa często lub czasami czuje się samotna. 40 proc. badanych dobrze ocenia dostęp do informacji, podobny procent jest odmiennego zdania. Wśród tematów, na której zdaniem seniorów najbardziej brakuje informacji są: służba zdrowia, pomoc techniczna, usługi opiekuńcze, pomoc prawna i pomoc finansowa. Blisko 60 proc. seniorów aktywnie korzysta z internetu – to zaraz po sąsiadach, rodzinie i znajomych ich główne źródło informacji.

A co zdaniem seniorów poprawiłoby ich jakość życia w mieście? Wśród wskazań seniorów znalazły się: zapewnienie drobnych napraw, towarzystwa osoby, która odwiedzałaby seniora i mogłaby na przykład poczytać książkę czy pograć w gry, zapewnienie spotkań z innymi osobami (wspólne wycieczki, gry, rozmowy), zrobienie podstawowych zakupów. Ważny dla seniorów jest także dostęp do oferty kulturalnej oraz możliwość uczestnictwa inicjatywach międzypokoleniowych, wykorzystanie ich czasu, doświadczenia i potencjału.

Obszary wskazane w badaniu mogą wzbogacić realizowany w mieście Gminny Program Aktywności Społecznej i integracji Osób Starszych (PASIOS), w ramach którego odbywają się różnorodne inicjatywy i projekty wspierające starszych mieszkańców Krakowa.

Jak wzmocnić się po COVID-19? Zobacz porady lekarza

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska