FLESZ - Lockdown możliwy od niedzieli
Na początku marca odbyła się nieoficjalna debata o przyszłości popularnego Okrąglaka w parku Jordana. Wzięli w niej udział radni dzielnicowi, aktywiści oraz dyrektor ZZM Piotr Kempf. Większość rozmówców zgodziła się wtedy, że w Jordanówce powinna działać kawiarnia. Jednocześnie Piotr Kempf zapowiadał prace budowlane, po tym, jak Okrąglak będzie trzeba wyburzyć.
Zarząd Zieleni Miejskiej zdecydował o przeprowadzeniu dokładnych oględzin stanu budynku. Wyniki mają wskazywać, że niewiele jego elementów nadaje się w ogóle do remontu.
Okrąglak do zburzenia. Nowy budynek w formie obecnej lub starej mleczarni
Nie ulega natomiast wątpliwości, że obecny budynek będzie wyburzony. - Nie ma możliwości wykonania remontu, który byłby opłacalny. Budynek nie jest w bardzo złym stanie, ale był budowany w standardach lat 70. XX wieku i dostosowanie go do obecnych jest po prostu nieopłacalne - mówi nam dyrektor Kempf.
Problemem jest chociażby to, że Jordanówka nie była przewidziana do całorocznego funkcjonowania. Zimą budynek był nieczynny. Nie da się go ogrzać, bo de facto jest otoczony taflą szkła i zimą temperatura w środku spada poniżej zera. Założenia są takie, że nowy Okrąglak będzie już całoroczny. Ocieplić się go jednak nie da, więc ZZM planuje wyburzenie i budowę od nowa. - Robiliśmy już ekspertyzy. W dobrym stanie są fundamenty, które na pewno wykorzystamy. Całość taniej jest rozebrać i zbudować od nowa w standardach XXI wieku – dodaje Kempf.
Budynek nie jest zabytkiem, w przeciwieństwie do parku Jordana. Jak przekonuje ZZM, miejski konserwator zabytków dał już zgodę na piśmie, aby Okrąglak wyburzyć i odbudować. Warunkiem jest zachowaniem formy, która nie może odbiegać od obecnej.
Kraków. Plac Nowy doczeka się w końcu odnowy? Wybrano wykona...
Koszty całego zadania nie są jeszcze znane, choć ZZM wstępnie szacuje ja na ok. 1,5-2 mln zł. - Chcemy mieć zapewnione pieniądze w budżecie na lata 2022-2023, a do wiosny 2022 mieć dokumentację projektową – mówi Piotr Kempf. Przetarg na projekt został właśnie ogłoszony, a jego szacunkowy koszt to nieco ponad 162 tys. zł. Oferty można składać do końca marca. Poza samą Jordanówką projekt ma też objąć pozostałe budynki w parku Jordana.
W tym roku, po 25 latach, charakterystyczny okrągły pawilon w krakowskim Parku Jordana wrócił w ręce miasta. Wcześniej gospodarowało nim Towarzystwo Parku imienia doktora Henryka Jordana. Jego prezes, Kazimierz Cholewa, zasłynął z tego, że przez lata dokładał do parku Jordana kolejne pomniki, głównie związane z postaciami tzw. Żołnierzy Wyklętych.
- Te ZNAKI ZODIAKU będą obrzydliwie BOGATE
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym
- Pod Krakowem powstaje niesamowity kościół w kształcie... korony!
- Celebryci pokochali śluby w górach! Zobaczcie kto i gdzie się żenił
- Budowa nowego odcinka S7 na północ od Krakowa. Koniec prac coraz bliżej
