Kraków. Karta Dużej Rodziny zwiększa zasięg. A co z 500+ po krakowsku?

  • Dziennik Polski

Małgorzata Mrowiec

Przybywa dostępnych ulg i bonusów dla rodzin. Najnowszy pomysł, lokalnego 500 plus, miałby objąć płacących podatki w Krakowie
Karta - zgodnie ze zgłaszanymi przez lata do ministerstwa postulatami - trafia teraz do wszystkich rodziców dużych rodzin
 Fot. Piotr Krzyżanowski

Pierwsi zainteresowani już ustawiają się w Krakowskim Centrum Świadczeń, by złożyć wniosek o ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny w rozszerzonej formule. Co się zmieniło? Od początku tego roku mogą z tej karty - uprawniającej do zniżek i bonusów - korzystać wszyscy rodzice, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci.

Karta Dużej Rodziny - jak to wygląda w Krakowie i w Polsce

W Krakowie w zeszłym roku Kartę miało 8,1 tys. rodzin (rodzice wychowujący co najmniej trójkę dzieci, a także ich dzieci, które przywileje tracą zależnie od tego, czy się uczą, w wieku 18 lub 25 lat). Bazując na danych z Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 r., urzędnicy obliczają, że w Krakowie ok. 2 tys. nowych rodzin kwalifikuje się od 1 stycznia 2019 r. do otrzymania KDR.

- To miłe, że zostaliśmy dostrzeżeni w polityce państwa - słyszymy od rodziców dużych rodzin. Choć rodzice-seniorzy komentują też z dystansem, że zamiast ograniczonej puli dostępnych rabatów lepsze byłoby podniesienie im emerytur...

Rodziny, które już korzystają z KDR, chwalą z kolei, że karta ma symboliczne znaczenie. Pomaga ona przekonywać, że bycie wielodzietnym to coś, co wyróżnia pozytywnie, a nie stygmatyzuje. Przywileje, do których uprawnia KDR, faktycznie nie przekładają się dziś na znaczące miesięczne oszczędności w portfelu. Ale obserwujący ewolucję karty zauważają, że nabiera ona jednak coraz większego znaczenia finansowego.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej również podkreśla: na samym początku, w 2014 r. w programie KDR uczestniczyło 500 partnerów oferując zniżki w ok. 5 tys. miejsc w kraju, a na koniec 2018 roku było to już ok. 5 tys. podmiotów dających zniżki w ok. 22 tys. miejsc.

Na koniec minionego roku z KDR korzystało 2,10 mln osób w całej Polsce. Ministerstwo szacuje, że z kolei rodzin, które kiedykolwiek posiadały trójkę dzieci i które od początku tego roku też mogą skorzystać z Karty, jest ok. 574 tysięcy.

 Piotr Krzyżanowski

Oto 15 najbogatszych gmin w Małopolsce [RANKING]

Karta Dużej Rodziny daje zniżki na przejazdy kolejowe dla rodziców i małżonków rodziców - 37 proc. na bilety jednorazowe oraz 49 proc. na bilety miesięczne, bezpłatny wstęp do parków narodowych, a także ulgi w opłacie za paszport - 50 proc. dla rodziców i małżonków rodziców, 75 proc. dla dzieci. Z rabatem można robić zakupy w sklepach czy np. cukierniach, które są partnerami programu, pójść do kina, muzeum, zatankować paliwo, zamówić wysyłkowo książki, uczestniczyć w wydarzeniach sportowych itp. Dostępne są nawet dopłaty do zakupu kotła gazowego - dzięki umowie ze spółką Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Wnioski o KDR można wysłać pocztą lub składać osobiście w Krakowskim Centrum Świadczeń (ul. Stachowicza 18), albo też za pośrednictwem platformy Emp@tia (www.empatia.mrpips.gov.pl).

Krakowskie 500 plus?

- Ten projekt będzie rewolucją w dziedzinie świadczeń socjalnych, bo ma zalety rządowego 500 plus, ale nie ma jego wad - tak natomiast radny Łukasz Wantuch reklamuje proponowany przez siebie inny, stricte krakowski program wsparcia dla rodzin. To Krakowskie 500 plus. Propozycja ta zakłada wypłatę docelowo 500 zł miesięcznie (do tej kwoty Kraków miałby dochodzić stopniowo przez kilka lat) na każde dziecko do 26 roku życia (podczas gdy rządowe 500+ przestaje się otrzymywać po ukończeniu 18 lat), które nie dostaje rządowego 500 plus. Ponadto - wypłatę 500 zł miesięcznie na każdą osobę niepełnosprawną bez względu na wiek.

Jak podkreśla pomysłodawca, byłby to program adresowany wyłącznie do pierwszych dzieci, które nie otrzymują rządowego 500+, dalej: tylko dla osób płacących podatki w Krakowie, i to od co najmniej 3 lat, oraz - pieniądze wyłącznie na żywność. Jest jeszcze jeden wymóg - rodzice bezrobotni mieliby odpracowywać to wsparcie. Byłaby to praca na cele społeczne, np. w hospicjum czy sprzątanie trawników. Chodzi o aktywizowanie tych osób.

Projekt radnego zakłada dwukrotnie wyższe limity gdy chodzi o dochód na członka rodziny. Krakowskie 500 plus przysługiwałoby: w przypadku dziecka zdrowego - jeśli dochód ten wynosi maksymalnie 1600 zł, a niepełnosprawnego - 2400 zł. Jak podkreśla Łukasz Wantuch, wyeliminowałby on też tę wadę rządowego 500+, która sprawia, że przekroczenie progu dochodowego nawet o 1 zł oznacza brak świadczenia. W krakowskiej wersji rodzina dostałaby po prostu kwotę pomniejszoną o tę „nadwyżkę” w dochodzie.

W czwartek Rada Miasta będzie decydować o losie tego pomysłu, głosując nad poprawką Wantucha do projektu budżetu miasta, zakładającą 3 mln zł na pilotażowy program Krakowskie 500 plus dla dzielnicy I Stare Miasto.

Krakowska Karta Rodzinna 3+ - Dla rodzin lokalnie

Przypomnijmy, że funkcjonuje już w naszym mieście - od 2013 roku - Krakowska Karta Rodzinna 3+ dla rodzin wielodzietnych. Obecnie korzysta z niej prawie 5,4 tys. rodzin. Uprawnia m.in. do zwolnienia z opłaty za żłobek, 50-procentowej ulgi w opłatach za przedszkole, zniżki 50 proc. na bilety do miejskich instytucji kultury, zoo i basenów. Ponadto stu kilkudziesięciu partnerów programu oferuje różnego rodzaju zniżki na usługi i towary.

W Krakowie wypłacana jest też jednorazowa gminna zapomoga z tytułu urodzenia dziecka, w wysokości 1000 zł. To gminne becikowe przysługuje, gdy rodzic mieszka w Krakowie na rok przed dniem urodzenia się potomka. Dziecko musi być również mieszkańcem naszego miasta. Trzeba też spełniać określone kryterium dochodowe. Rodzinom mającym przynajmniej trójkę dzieci i posiadającym Krakowska Kartę Rodzinną świadczenie przysługuje niezależnie od dochodu.

Karta Dużej Rodziny - co warto wiedzieć

* Składając wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny zaznacza się, czy dotyczy on wydania karty tradycyjnej, elektronicznej (aplikacji na komórki) czy też obu jednocześnie. Warto zaznaczyć, że wnioskuje się o obie formy karty, bo wtedy otrzymuje się je bezpłatnie. Jeśli ktoś zamówi drugą formę karty później, to opłata za nią wyniesie 9,21 zł.

* Elektroniczną formę karty uzyskuje się poprzez zalogowanie do otrzymanej cyfrowo aplikacji, natomiast tradycyjną - odbiera się w Krakowskim Centrum Świadczeń przy ul. Stachowicza 18, po otrzymaniu zawiadomienia. KDR mogą odebrać za rodziców-seniorów ich pełnoletnie dzieci, które oświadczą, że są upoważnione do odbioru karty.

* W Krakowie Dotychczas elektroniczną wersje karty otrzymywało się w ciągu około dwóch tygodni, a karta tradycyjna dostępna była do dwóch miesięcy od momentu złożenia wniosku.
(MM)

NASZE NAJLEPSZE MATERIAŁY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

16.01.2019, 10:36

jak wychowałeś dzieci taką masz pomoc !

09.01.2019, 04:05

Kraków się coraz bardziej rozrasta a korki smog wynika z tego że codziennie do Krakowa przyjeżdżają setki tysięcy ludzi z poza Krakowa do pracy,szkoły czy też na studia...

09.01.2019, 04:05

Kraków się coraz bardziej rozrasta a korki smog wynika z tego że codziennie do Krakowa przyjeżdżają setki tysięcy ludzi z poza Krakowa do pracy,szkoły czy też na studia...

08.01.2019, 17:53

To tak jak Arabowie mieli pracować na emerytury Niemców, tyle że 60 procent siedzi na zasiłku.

08.01.2019, 17:49

Żebyś się nie przeliczyl

08.01.2019, 13:43

Dej.... mi się należy

08.01.2019, 13:19

Kraków jest jedynym w Polsce przeludnionym miastem, wiec powinna być taka polityka, by nie opłacało się mieć więcej niż dwójki dzieci a wzorem powinna być rodzina z jednym dzieckiem. Nie może bez końca rosnąć liczba ludności w jednym mieście, gdyż już na co dzień odczuwamy dyskomfort życia, spowodowany przeludnieniem miasta (korki uliczne, tłok, smog, choroby zakaźne). Promowanie dzietności dobre byłoby w Katowicach czy Łodzi, gdyż tamte miasta się wyludniają a w Krakowie dzieciorobom powinno się odpowiadać: wynocha na wiochę lub zasiedlać wyludniające się Katowice czy jeszcze szybciej wyludniającą się Łódź. Także ludności napływowej odpowiadać: wynocha (na wiochę, lub do Katowic czy Łodzi). Nie chcę, by kiedykolwiek w swoich dziejach Kraków był milionowym miastem.

08.01.2019, 12:52

Jaką dajesz gwarancie ze te dzieci będą na nas pracować .Jak teraz matce czy ojcu niema kto dodać parę groszy .

08.01.2019, 12:17

Piszesz jak jedynak z urodzenia i tzw, singiel z wyboru , albo z nieudolności.
To Ci dopowiem, te dzieci którym teraz dajemy 500 zł będą nas kiedyś utrzymywać płacąc za naszych lekarzy za nasze emerytury....Nie żałuj tylko sam się zabierz za to o czym napisałeś. Dzieci to skarb nie ma innego - zapamiętaj sobie. Dają o wiele większe i niepoliczalne wartości - Tobie tylko napisałem o najpraktyczniejszych abyś łatwiej mógł to ogarnąć !

08.01.2019, 11:56

W jakim celu jeste KDR ogólnopolska ,skoro miasta tworza wlasne??/
Mieszkamy w mmałym mieście i ni korzystamy z usług takowej karty...bo nie mamy gdzie...

08.01.2019, 11:22

Fajnie ale czemu tylko Kraków, czy dzieci mieszkających poza Krakowem są gorsi.posiadam kartę od jakiegoś czasu, niby jest ogólnopolska,ale nie zawsze w Krakowie ją akceptuja,Mimo tego że mieszkamy w powiecie Krakowskim, dziś np.kupiłam opał bo już brakowało,zapytałam o akceptacja KDR,bardzo miła Pani powiedziała że owszem akceptują ale tylko z Krzeszowic lub z Chrzanowa,więc jak to ma się do ogólnopolskiej, Inny przykład,basen wybraliśmy się z rodziną, zapytałam o kartę, owszem też akceptuję tylko że mieszkańców samego Krakowa.Więc pytam.Czy dzieci z obrzeża Krakowa sa gorsze

08.01.2019, 09:20

Pić, seksować, nie żałować, bida musi pofolgować! Módlcie się i płódźcie się, podatnicy będą was utrzymywać!

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3