Bazylika Mariacka ma na wyposażeniu trzy instrumenty piszczałkowe: organy wielkie, organy chórowe (średnie) oraz organy małe.
Od kilku lat organiści mariaccy oraz inni muzycy koncertujący w bazylice zgłaszali opinie o złym stanie i jakości organów głównych. Potwierdziła te opinie ocena stanu instrumentu, której w 2015 roku dokonała Archidiecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej. Podjęto decyzję o ogłoszeniu konkursu na gruntowną renowację instrumentów.
Parafia mariacka przeprowadziła więc konkurs. W jego efekcie austriacka firma Rieger Orgelbau z siedzibą w Schwarzach (renomowany wykonawca) zajął się rewitalizacją istniejących instrumentów, jak też zbuduje nowe organy główne. Jak podkreślają przedstawiciele bazyliki, Rieger to obecnie jedna z najlepszych na świecie firm budujących organy, ma w swoim dorobku realizacje m.in. w katedrze w Regensburgu, w bazylice w Nazarecie czy w filharmonii w Wiedniu i Paryżu.
Wszelkie prace wykonywane są pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków, archidiecezjalnego konserwatora zabytków Archidiecezji Krakowskiej oraz Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej. - Gruntownie przemyślana i konsultowana w gronie ekspertów koncepcja restauracji organów, a przede wszystkim klasa renomowanej firmy Rieger Orgelbau gwarantują satysfakcjonujący efekt na poziomie światowych standardów, jak również rozwiązań konserwatorskich i technicznych – podkreśla dr Krzysztof Michałek, organista Bazyliki Mariackiej i rzeczoznawca ministra kultury w specjalności organy piszczałkowe.
Nowo budowane organy główne będą miały natomiast 62 głosy, w tym siedem zabytkowych, pochodzących ze starszych mariackich instrumentów. Obsługiwane będą przez 4-manuałowy stół, pozwalający również na grę na organach w prezbiterium. Całe przedsięwzięcie zostanie ukończone na 700. rocznicę konsekracji obecnego kościoła, w 2020 roku. Niezabytkowa część dawnych organów po ich rozebraniu została już przekazana do innego kościoła - do parafii pw. Matki Bożej Dobrej Rady.
Tymczasem w połowie grudnia zeszłego roku w Bazylice Mariackiej został już oddany do użytku po restauracji inny z instrumentów - powstałe w 1912 roku organy średnie autorstwa Kazimierza Żebrowskiego. Odzyskały pierwotny blask i szlachetne brzmienie (o czym można się przekonać codziennie podczas liturgii w bazylice). Odnowiono szafę organową, a niskiej jakości cynkowe atrapy piszczałek zastąpiono piszczałkami pryncypałowymi firmy Rieger. Organy zyskały również głos językowy - obój, mają obecnie 14 głosów. Renowacji zostały poddane również: prospekt organowy, stół gry, miech, wszystkie piszczałki, a uszkodzone elementy zostały wykonane na nowo z wysokiej jakości drewna.
Współfundatorem nowego instrumentu oraz całego projektu rewitalizacji przestrzeni muzycznej w kościele jest krakowska firma informatyczna Comarch SA, od wielu lat współpracująca z parafią mariacką przy organizacji wydarzeń muzycznych, sponsor Mariackiego Festiwalu Organowego.
NASZE NAJLEPSZE MATERIAŁY - KONIECZNIE SPRAWDŹ: