Kraków. Lustracja prof. Jacka B. Były kontakty, ale czy...

  Kraków. Lustracja prof. Jacka B. Były kontakty, ale czy współpraca?

  Zdjęcie autora materiału
  Artur Drożdżak

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Przed Sądem Okręgowym w Krakowie rozpoczął się proces lustracyjny prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego Jacka B., slawisty i tłumacza.
  Kraków. Lustracja prof. Jacka B. Były kontakty, ale czy współpraca?
  77-letni Jacek B. oświadczenie lustracyjne składał 14 stycznia 2008 r. w związku z pełnieniem funkcji publicznej Dyrektora Instytutu Filologii Słowiańskiej UJ. Po kwerendzie w archiwach krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej uznał, że są wątpliwości dotyczące tego oświadczenia.

  Jacek B. to znana postać nie tylko w Krakowie. Tłumacz, znawca kultury i języka czeskiego, ambasador Polski w Czechosłowacji, a po jej rozpadzie w Czechach (1990-95).

  Pierwsze próby SB

  Z materiałów IPN wynika, że Służba Bezpieczeństwa po raz pierwszy zainteresowała się Jackiem B. w 1962 r., gdy był studentem V roku filologii słowiańskiej na UJ.

  Kontrwywiad zdobył informacje, że spotkał się z Japończykiem studiującym w Pradze. SB chciało mieć wiedzę o charakterze kontaktów Polaka z cudzoziemcem.

  Jacka B. zarejestrowano jako kandydata na tajnego współpracownika i SB miało plan, by informował ich też o japońskich studentach na UJ.

  Jacka B. w mieszkaniu odwiedził oficer SB i wypytywał o Japończyków. Potem na kolejnym spotkaniu odebrał od Jacka B. na ten temat informację na piśmie.

  Podpisał, że nic nie powie

  W IPN jest podpisane przez Jacka B. zobowiązanie do zachowania w tajemnicy faktu rozmowy z SB „związanej z omawianiem pomocy organom bezpieczeństwa”. Były kolejne rozmowy z innymi oficerami SB, ale w 1964 r. materiały na temat Jacka B. złożono do archiwum. Przypomniano sobie o nim w 1969 r. gdy był już pracownikiem naukowym Katedry Filologii Słowiańskiej UJ.

  Do rozmowy ze esbekiem Zdzisławem C. doszło w hotelu Orbis. Jacek B. ograniczył się do ogólnych stwierdzeń, że zna kilku Czechów i Słowaków.

  Potem esbek Stanisław K. z SB rozmawiał z Jackiem B. o pracownikach UJ i na prośbę funkcjonariusza scharakteryzował ich poglądy min. prof. Henryka Markiewicza. Odmówił, gdy padła propozycja stałej współpracy, bo „to nie leży w mojej psychice”- mówił oficerowi SB. Stwierdził też, że sytuacja osobista i cechy charakteru nie sprzyjałyby zachowaniu tej współpracy w tajności. Wyraził wolę podtrzymywania tylko luźnego kontaktu i doraźnych spotkań. W sumie czterokrotnie odmawiał współpracy.

  IPN chce procesu

  Przesłuchiwany w IPN stwierdził, że nigdy opisanych rozmów z funkcjonariuszami nie traktował jako współpracy, ale odczuwał jej „jako nękanie jego osoby w celu pozyskania”.

  Przed krakowskim sądem będzie składał wyjaśnienia na najbliższej rozprawie 15 marca. Zaprzeczył, aby był tajnym współpracownikiem SB. Nie miał pseudonimu i oficera prowadzącego. Kwestionował treść notatki w zakresie w jakim miałby wskazać osoby, którymi SB winno się interesować.

  IPN ma odmienne zdanie i uważa, że była tajna współpraca Jacka B. i doszło do przekazywania SB informacji, w tym trzech na piśmie.

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czerwona Zosia

  filolog (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Powinni się za "Czerwona Zosie" wziąć. Jej kariera pieknie sie rozwijala na wydziale filologicznym UJ, gdyz jak wieku mowi najprawdopodobniej ostro wspolpracowala z SB. Zniszczyła wielu ludzi. Mam...rozwiń całość

  Powinni się za "Czerwona Zosie" wziąć. Jej kariera pieknie sie rozwijala na wydziale filologicznym UJ, gdyz jak wieku mowi najprawdopodobniej ostro wspolpracowala z SB. Zniszczyła wielu ludzi. Mam "Zosia" nadzieje ze wytocza Ci proces i osadza sprawiedliwie zanim umrzesz. zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  Jest wojna o Przyłębskiego... i dobrze! - weryfikowac trzeba od razu, a nie po fakcie..

  Lidia Jasińska

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

  No cóż .... stary i sympatyczny człowiek, ale sprawdzić trzeba ..pełnił ważne funkcje .. był wieloletnim ambasadorem... ambasadorem nie zostaje się ot tak ... i ot tak nie dostaje się odznaczeń ......rozwiń całość

  No cóż .... stary i sympatyczny człowiek, ale sprawdzić trzeba ..pełnił ważne funkcje .. był wieloletnim ambasadorem... ambasadorem nie zostaje się ot tak ... i ot tak nie dostaje się odznaczeń ... Jaki wpływ dla Polski ma usadowienie TW na stanowiskach .. to chyba nikogo nie trzeba przekonywać, ale najgroźniejsze dla Polski było osadzenie BOLKA jako prezydenta!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tajny wspolpracownik

  KRAKUS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

  DAJCIE SPOKOJ CZLOWIEKOWI,,ILE MU JESZCZEZOSTALO.....ROZMAWIAL Z NIMI BO CO INNEGO MIAL ROBIC ZOSTAC PORTIEREM...JEZELI KOGOS SKRZYWDZIL TO DOWALIC A TAK TO SZKODA PAPIERU.....NIE DOZYJE W...rozwiń całość

  DAJCIE SPOKOJ CZLOWIEKOWI,,ILE MU JESZCZEZOSTALO.....ROZMAWIAL Z NIMI BO CO INNEGO MIAL ROBIC ZOSTAC PORTIEREM...JEZELI KOGOS SKRZYWDZIL TO DOWALIC A TAK TO SZKODA PAPIERU.....NIE DOZYJE W SPOKOJU...bnie znam tego czlowieka mam tyle samo co on lat iwiem jak sie czlowiek czuje..UWAZAM ZE W U.J SA GORSZE GNIDY I TAKICH PRZESWIETLICzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kapo

  solidaruch (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  -chybaś tw krakus- ja zostałem zgnębiony na studiach i już wiem przez kogo...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A ochrona dóbr osobowych oskarżonego?

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

  Dlaczego Pan redaktor Drożdżak opisuje tak dokładnie osobę, której przysługuje prawo ochrony dóbr osobowych jako oskarżonemu? Czy Wasza redakcja nie łamie w ten sposób przepisów?

  Zdjęcie autora komentarza
  Nawet na Balucha mają haka?

  Zbigniew Rusek

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Chodzi o prof. jacka Balucha-bohemistę, literaturoznawcę.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ale domyslny...

  adela (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 8

  Popisales sie! zadowolony teraz?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo