Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Majdzik dostanie 100 tys. złotych za internowanie. Będzie apelacja [WIDEO]

Artur Drożdżak
57-letni Ryszard Majdzik, jeden z założycieli NSZZ "Solidarność" Małopolska otrzyma 100 tys. zł zadośćuczynienia za 10 miesięcy internowania w stanie wojennym
57-letni Ryszard Majdzik, jeden z założycieli NSZZ "Solidarność" Małopolska otrzyma 100 tys. zł zadośćuczynienia za 10 miesięcy internowania w stanie wojennym Fot: Adam Wojnar
Znany opozycjonista 57-letni Ryszard Majdzik, jeden z założycieli NSZZ "Solidarność" Małopolska otrzyma 100 tys. zł zadośćuczynienia za 10 miesięcy internowania w stanie wojennym. Proces w tej sprawie zakończył się przed krakowskim sądem. Majdzik domagał się kwoty 500 tys zł, już zapowiedział, że złoży apelację od tego nieprawomocnego orzeczenia.

WIDEO: Działacz Solidarności otrzyma 100 tys. zł zadośćuczynienia za 10 miesięcy internowania w stanie wojennym

Autor: Artur Drożdżak, Gazeta Krakowska

- Zdecydowałem się na ten krok, bo nie o taką Polskę walczyłem, w której funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa świetnie się mają finansowo i utrzymują się z godziwych emerytur. My, działacze opozycji, wręcz przeciwnie - opowiada na sądowym korytarzu.

- Pokażcie mi państwo, mówił do dziennikarzy na sądowym korytarzu, byłego sekretarza Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, który jest na bezrobociu. Gdy ktoś wskaże mi taką osobę, jestem gotowy jej dać 100 zł – opowiadał.

Sąd przyjął, że kwota 100 tys. zł będzie adekwatna do cierpień fizycznych i psychicznych Majdzika, który w okresie internowania przez 51 dni prowadził głodówkę, a gdy trafił do szpitala uciekł z niego i dalej się ukrywał.

- O tym, że był ważną osobą dla służb bezpieczeństwa, które dbały o porządek w okresie komunizmu może świadczyć fakt, że decyzja o internowaniu Majdzika ma numer 71, a przecież w tamtym czasie represjonowano w ten sposób tysiące ludzi -mówiła sędzia Beata Górszczyk. Przytoczyła relację innych internowanych, którzy o Majdziku mówili wtedy, że był „jednym z najdzielniejszym”.

Wśród świadków na procesie odszkodowawczym Majdzika wystąpił m.in. europoseł Bogusław Sonik i były szef resortu obrony Bogdan Klich.

Majdzik, magazynier w hucie aluminium, ślusarz-tokarz w Zakładzie Konstrukcji Stalowych Elbud w Krakowie, monter turbin parowych w Elektrowni Skawina i wreszcie monter zestawów trakcyjnych w PKP Kraków-Płaszów, od 1978 r. był działaczem opozycji demokratycznej. Najpierw w Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, potem w Konfederacji Polski Niepodległej, tworzył też małopolską "Solidarność"

SB rozpracowywała go podczas operacji "Koło" i "Fanatyk". Wielokrotnie zatrzymywany na 48 godzin, prześladowany, gnębiony.

Jeszcze w 2008 r. starał się o 25 tys. zł za represje, tyle też wygrał w sądzie. Wtedy nie można było zdobyć więcej, ale sytuację zmieniło orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Obecnie nie ma górnej granicy odszkodowania. Teraz dostanie dodatkowe 75 tys. zł, bo 25 tys. już mu wypłacono.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska