FLESZ - Czy Polska jest krajem do rodzenia dzieci?

Zgodnie z zapowiedzią o. Mariusza Tabulskiego, przeora klasztoru oo. paulinów, ogrody zostaną udostępnione grupom z przewodnikiem prawdopodobnie jeszcze w tegoroczne wakacje o określonej porze dnia.
– Dzisiejsze otwarcie łąki jest gestem symbolicznym w związku z 550-leciem obecności oo. paulinów na Skałce. To nasze zaproszenie i ukłon w stronę mieszkańców, którzy szukają ciszy i bezpiecznej przestrzeni w centrum miasta. Okoliczna zieleń podkreśla budynki kościelne i średniowieczne mury. Można tutaj odpocząć w sąsiedztwie ważnych dla kultury i dziedzictwa Polski zabytków – zaznacza o. Mariusz Tabulski.
Zgodnie z umową miasto będzie pokrywać jedynie koszty bieżącego utrzymania łąki, czyli koszenia trawy, sprzątania, wywozu odpadów. Na półhektarowym terenie zielonym pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej zamontowali ławki i niezbędną infrastrukturę.
Otwarcie łąki 1 czerwca w Dzień Dziecka zostało zainaugurowane piknikiem dla najmłodszych krakowian, organizowanym rokrocznie przez zakonników oraz wernisażem prac lokalnych artystów.
Na co dzień na łące będą odbywały się wystawy, spotkania i dyskusje na tematy kulturalne oraz różnego rodzaju inicjatywy sąsiedzkie. W miesiącach letnich planowane są pokazy kina plenerowego.
Mieszkańcy mogą wypoczywać i korzystać z przyklasztornej łąki codziennie. W okresie letnim od godz. 8 do 21, zimowym od godz. 8 do 18. Zgodnie z zapisami regulaminu, wypracowanymi przez strony umowy, na teren łąki nie będzie można wejść z psami.
Jak zaznacza prezydent Jacek Majchrowski, „prowadzimy rozmowy z niektórymi z zakonów, które mogłyby być otwarte dla mieszkańców”. W Krakowie istnieje jeszcze bardzo wiele ogrodów i parków zakonnych o łącznej powierzchni kilkunastu hektarów.
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Wyjątkowe i bardzo tanie domy do remontu wystawione na sprzedaż w Małopolsce!
- Ogromne podwyżki płac w Krakowie i Małopolsce. Kto dostał najwięcej?
- Miss Małopolski 2022 wybrana! Koronę założyła Aleksandra Budnik z Nowego Sącza
- Wielkie wykopy. Totalna zmiana krajobrazu na północy Krakowa