FLESZ - Polska gospodarka rośnie. Co z inflacją?

Plan miejscowy dla Piasków Wielkich obejmuje 82,5 ha. Chodzi o tereny w południowej części Krakowa w dzielnicach Podgórze Duchackie oraz Bieżanów-Prokocim. Celem dokumentu jest m.in. wyznaczenie terenów ogólnodostępnych, służących wszystkim mieszkańcom, w tym terenów zieleni, sportu i rekreacji. Zapisy planu budzą wątpliwości wśród mieszkańców, którzy zabrali głos podczas ostatniej sesji Rady Miasta Krakowa.
Kraków. Czyżyny znowu płotem podzielone. Radni dzielnicy zgł...
- Reprezentuję mieszkańców ulicy Słona Woda. Nieustannie na wszystkich sesjach protestowaliśmy przeciwko temu planowi. Bardzo prosimy o rozwagę przy jego uchwalaniu i uwzględnienie próśb mieszkańców o obniżenie zabudowy albo pozostawienie zabudowy jednorodzinnej. Oraz zwrócenie uwagi na komunikację tego terenu - mówiła Ewa Motak. Jej zdaniem rozwiązania drogowe, jakie zostały zaproponowane, w żaden sposób nie zabezpieczają komunikacji tego terenu. - Zaproponowane drogi nie łączą się. Droga KDD.9 prowadzi od nikąd do nikąd - dodała.
Z kolei mieszkanka ulicy Obronnej Katarzyna Chachlowska stwierdziła, że konieczna jest zmiana zapisów planu. - Żeby wszystkim nam, mieszkańcom, żyło się dobrze. Mamy świadomość tego, że miasto musi się rozbudowywać, musi się zmieniać, natomiast nie kosztem mieszkańców - mówiła. Przypomniała, że w ramach studium zagospodarowania przestrzennego, czyli naczelnego dokumentu planistycznego miasta, zaplanowana była droga, łącząca ulicę Kostaneckiego z ulicą Kosocicką. - Ulica ta nie została uwzględniona teraz, z racji tego, że w międzyczasie zostały wydane pozwolenia na budowę, na terenie, który powinien być zabezpieczony pod drogę. Konsekwencje błędów, niedociągnięć urzędników będą ponosić mieszkańcy. Główną ulicą, łączącą Kosocicką z Kostaneckiego jest Obronna, już w tym momencie nie można swobodnie przejechać tą ulicą - dodała.
Tymczasem zabudowa jest tam dość gęsta. - Zabudowania bezpośrednio sąsiadują z tą drogą. Stąd też konsekwencją, tak jak proponuje się w planie, poszerzenia tej drogi do 12 metrów (teraz miejscami ma zaledwie 3 metry), będzie to, że właściciele nieruchomości, graniczących z tą drogą, będą pozbawieni swojej własności. Będzie konieczność przesunięcia ogrodzeń. Właściciele stracą część swoich nieruchomości - mówiła mieszkanka.
Deweloperzy zabudowują kolejne dziedzińce Półwsia Zwierzynie...
Krakowianie przypominają, że plan dodatkowo w wielu miejscach wyznacza nową zabudowę, np. usługową w rejonie ulicy Kostaneckiego, co będzie niosło ze sobą poważne konsekwencje dla krakowian z Piasków Wielkich. - Spowoduje to totalne zakorkowanie tej okolicy. Nie chcemy takiej sytuacji, że mieszkańcy nie będą mogli dojechać do swoich domów. Dlatego zwracam się do państwa z prośbą o rozważenie uchwalenia tego planu dla części, która nie jest sporna, czyli tam, gdzie zabudowa jest, i ewentualnie o wstrzymanie procedowania części wschodniej, po to, aby móc zmienić studium tak, aby zagwarantować tam możliwość jak najbardziej zabudowy, ale jednorodzinnej, która umożliwi swobodne funkcjonowanie dotychczasowym oraz nowym mieszkańcom - dodała Chachlowska.
Radny miejski Michał Starobrat przypomniał, że kontrowersyjny pomysł poszerzenia ulicy Obronnej powstał jeszcze zanim miasto zaplanowało wybudowanie drogi, łączącej ulicę Jakubowskiego z Kosocicką. - Bez tej drogi niestety ulica Obronna musiałaby zostać poszerzona. Ponieważ budujemy inną drogę, charakter ulicy Obronnej powinien zostać w planie zmniejszony do drogi dojazdowej - podkreślał Starobrat. Wówczas ulica zostałaby poszerzona w mniejszym stopniu. Urzędnicy podkreślają jednak, że zmiana zapisów w projekcie niewiele by zmieniła. - Pan radny zapytał, czy droga może mieć zmienione parametry? Zaproponowaliśmy drogę lokalną o najniższych parametrach. Ma przeciętnie około 12 metrów. Drogę dojazdową można o dwa metry zawęzić - podkreśliła Elżbieta Szczepińska, zastępca dyrektora Wydziału Planowania Przestrzennego urzędu miasta.
Radny Starobrat rekomendował również odstąpienie od sporządzania planu dla kilku obszarów, opisanych w dokumencie jako MW.1, MW.2 oraz MW.3. - Wykorzystując 50 proc. zieleni zapisane w Studium dla tego obszaru, nie pozostawałoby nam nic innego jak wyznaczenie dla niego zabudowy wielorodzinnej. Moim zdaniem dla tych terenów można rozważyć zabudowę niską jednorodzinną lub zieleń publiczną, ale do tego niezbędna jest zmiana Studium - zauważył radny. Podczas sesji 17 listopada odbyło się pierwsze czytanie projektu planu dla Piasków Wielkich oraz dyskusja. Głosowanie jeszcze przed nami.
- Nowy sklep w Chrzanowie. Wielkie centrum wyposażenia wnętrz już otwarte!
- Przepych i luksus! Najpiękniejsze i najdroższe mieszkania do kupienia w Krakowie
- Ponad pół tysiąca niechcianych aut na miejskim parkingu. Są perełki
- Gdzie w Krakowie można zrobić najtańsze zakupy? Od 258 do 380 zł za koszyk 50 towarów
- Wielkie otwarcie Ogrodu Świateł. Widowiskowe iluminacje przyciągnęły tłumy!
- Trzecia dawka szczepionki - objawy. Co się dzieje po trzeciej dawce? [LISTA]