Zarówno meningokoki, jak i pneumokoki są groźnymi bakteriami, które mogą powodować różne choroby, m.in. zapalenie uszu, zatok, płuc czy opon mózgowo-rdzeniowych. U dzieci i młodzieży za większość zachorowań odpowiadają meningokoki. Przy czym objawy zakażenia meningokowego łatwo pomylić z przeziębieniem lub grypą. Początkowo pojawia się bowiem wysoka gorączka, bóle mięśniowe, ogólne złe samopoczucie, bóle głowy i gardła. Łatwo zlekceważyć takie symptomy. A tymczasem inwazyjna choroba menigokokowa o piorunującym przebiegu może nawet doprowadzić do zgonu w ciągu zaledwie 24 godzin. Najskuteczniejszą formą ochrony jest szczepienie. Ono może zapewnić najmłodszym nawet wieloletnią odporność na to zagrożenie.
Z programu bezpłatnych szczepień przeciwko zakażeniom pneumokokowym mogą skorzystać dzieci do trzech lat (z wyjątkiem tych urodzonych po 31 grudnia 2016 r.), które uczęszczają do żłobków lub przedszkoli i mieszkają na terenie Krakowa. Natomiast program szczepień przeciw meningokokom skierowany jest do dzieci w wieku od 12 do 24 miesięcy mieszkających w Krakowie.
Warto pamiętać, że ostatecznej kwalifikacji do szczepienia dokonuje lekarz. Rodzice lub opiekunowie dzieci powinni ustalić telefonicznie termin szczepienia. W dniu wizyty należy przedstawić książeczkę zdrowia dziecka, w której odnotowane są dotychczasowe szczepienia (obowiązkowe i zalecane), a także wypełnić oświadczenie, w którym potwierdzi się tożsamość dziecka, PESEL i adres zamieszkania. Dodatkowo, jeśli dziecko ma być zaszczepione przeciw pneumokokom, rodzić w dniu wizyty powinien mieć ze sobą umowę (do wglądu) lub zaświadczenie, że dziecko uczęszcza do żłobka lub przedszkola.
Bezpłatne szczepienia realizowane są w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie (ul. Strzelecka 2), w ramach programów zdrowotnych finansowanych z budżetu Krakowa. Programy szczepień realizowane będą do 28 listopada br. lub do wyczerpania szczepionek.
Więcej informacji o programie i zapisy: od poniedziałku do piątku w godz. 8–15, pod numerem tel.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Dlaczego kupujemy tyle leków bez recepty?
Autor: Dzień Dobry TVN, x-news