Kraków. Ministerstwo zapłaciło miastu 8 mln zł za ŚDM

  • Gazeta Krakowska

Piotr Ogórek

Jacek Majchrowski poinformował, że Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało miastu 8 mln zł za użytkowanie szkół podczas Światowych Dni Młodzieży. Jak dodał, miłym zaskoczeniem jest też zwrot za cześć remontów. W zwrocie zawarta jest opłata 1,2 mln zł, którą miał uiścić Kościół.
Pielgrzymi w trakcie ŚDM w Krakowie i Brzegach
 Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

Na czas ŚDM miasto użyczyło Kościołowi 182 placówki oświatowe, z których korzystali pielgrzymi. W szkołach spali i myli się. Zgodnie z umową strona kościelna miała zapłacić za koszty bieżące użytkowania szkół. Po zakończeniu imprezy miasto wystawiło rachunek – 1,2 mln zł. Kościół zwlekał jednak z zapłatą. Liczył, że pokryje ją państwo. Było to możliwe dzięki specustawie o ŚDM z początku tego roku.

W czwartek prezydent Jacek Majchrowski poinformował, że MEN przekazało miastu 8 mln zł za wynajem szkół na ŚDM. - Miłą niespodzianką jest, że ministerstwo oddało nam także część środków za remonty w szkołach, które przeprowadziliśmy przed ŚDM. Z tej okazji chciałbym wszystkim jeszcze raz podziękować za trud włożony w organizację tego wydarzenia – powiedział prezydent.

Wiceprezydent ds. edukacji Katarzyna Król doprecyzowała, że ministerstwo przekazało miastu dokładnie 7,8 mln zł.

- To decyzja między Kurią, a ministerstwem, że te pieniądze pokryje strona rządowa – mówi wyjaśnia Katarzyna Król. - Dostaliśmy więcej niż się spodziewaliśmy – dodała.

Sekretarz miasta Paweł Stańczyk podkreślił natomiast, że po ŚDM z budżetu państwa Kraków otrzymał ok. 30 mln zł refundacji. - To postęp, bo poprzedni wojewoda zapowiadał, że nie będzie żadnych dotacji dla miasta – zaznacza Stańczyk.

Po południu władze miasta doprecyzowały, że koszty remontów pokryto w wysokości 6 mln 701 tys. zł, a koszty bieżące obsługi szkół w wysokości 1 mln 113 tys. zł.

W przypadku 11 szkół koszty pobytu pielgrzymów w wysokości 78 tys. zł, zgodnie z zawartymi umowami, zostaną pokryte przez Archidiecezję Krakowską.

ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY 2016 W KRAKOWIE ZAKOŃCZONE. ZOBACZ TEŻ:

Wideo

polecane: MiauCzat: Honorata Witańska ostrzega kobiety! Tęskni za PiP?

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

02.12.2016, 20:45

widze ze komunisci z gazety krakowskiej cieko przeda.

02.12.2016, 17:39

Kosztem podwyzek dla nauczycieli, bogaty kosciol dostal jeszcze wiecej!

02.12.2016, 15:03

takie upasione, a wiecznie nienażarte, obrzydlistwo.

02.12.2016, 12:52

1 – 2

szukaj na fb: kz nszz solid.arno.sc orga.nis.tów (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9 i 10)
i opuszczonymi kropkami między literami.

Resztę obejmuje PiS – lamowska CENZURA!

1 – 2

02.12.2016, 09:23

Na jakiej podstawie prawnej MEN uregulowało finansowe zobowiązania kleru?

02.12.2016, 08:32

"Zgodnie z umową strona kościelna miała zapłacić za koszty bieżące użytkowania szkół. Po zakończeniu imprezy miasto wystawiło rachunek – 1,2 mln zł. Kościół zwlekał jednak z zapłatą. Liczył, że pokryje ją państwo. Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało miastu 8 mln zł za użytkowanie szkół podczas Światowych Dni Młodzieży. W zwrocie zawarta jest opłata 1,2 mln zł, którą miał uiścić Kościół."

SPOKO, CZYLI PAŃSTWO ZAPŁACIŁO Z MOICH PODATKÓW ZA IMPREZĘ INSTYTUCJI OBCEJ.
Młodzi ludzie na ŚDM byli spoko, Papież był spoko, Jezus i idea Kościoła - super. Wierzę i ogarnia mnie kilka z grzechów głównych na to co widzę - jak obłudne, nienasycone wieprze w sutannach, grzesznicy i ci co nie powinni nigdy głosić słowa Bożego, są zwykłymi biznesmenami, managerami bardziej bezwzględnymi niż żydzi na Wall Street.

02.12.2016, 07:37

kiedy miasto przekaże je dyrektorom szkół ?? które poniosły faktyczne koszty goszczenia pielgrzymów. ?
Dyrektorzy bardzo chętnie wydaliby je na papier toaletowy, spinacze, środki czystości itp. bo tego w szkołach nigdy za wiele. Termin jest krótki - do Sylwestra !

01.12.2016, 21:52

Pora skończyć ze wszystkimi ulgami, dopłatami, zwolnieniami z podatków i traktować klechę jak normalnego obywatela, któremu państwo dowala ZUS bez względu na to czy ma dochód czy nie. Niech im kuria opłaca składki jeśli nie są w stanie zarobić na siebie.

01.12.2016, 18:30

Mamy państwo wyznaniowe, dlatego rząd zapłacił. Skąd to zaskoczenie?. Konstytucja jest zawieszona.

01.12.2016, 17:52

Tak głąbie tylko prawdopodobnie taka została by przejedzona w Wawie a tak została wydana remont krakowskich szkół

01.12.2016, 17:32

ales ty glupi jak by tej imprezy nie bylo to kasa by byla wydana w warszawie a nie w krakowie ta sama kasa mowiac jasniej

01.12.2016, 15:19

Ministerstwo Edukacji??? To nie Archidiecezja Krakowska była dłużnikiem, a zarazem benificjentem ŚDM??? KŁAMSTWO!!!

01.12.2016, 14:59

Ilekroć państwo komuś coś dało, pamiętajcie, że najpierw zabrało wam w podatkach. To były wasze pieniądze. To wy wypruwacie sobie żyły w pracy, żeby je zarobić, a potem państwo was z nich okrada. To są pieniądze, za które mogliście kupić coś sobie, waszym dzieciom, żonom, mężom, rodzicom, ale państwo stwierdziło, że będą lepiej wykorzystane na organizowanie wielkiego festynu.

Wpiszcie sobie w dowolnym "kalkulatorze płac" na sieci ile zarabiacie "brutto" i przy okazji zobaczcie ile tak naprawdę wasz pracodawca musi płacić. Różnica między tym ile zapłacił pracodawca, a ile ostatecznie wylądowało na waszym koncie została UKRADZIONA przez państwo... ale to dopiero połowa skali grabieży. Prawie wszystko co kupujecie w sklepie ma 23% podatku VAT (czyli płacicie podatek z tego co wam zostało po opodatkowaniu). Wszystko co kupujecie w sklepie było tam dowiezione samochodem... który jest napędzany benzyną - na którą jest gigantyczna akcyza/opłata paliwowa. To jest kolejny podatek którego nie widzicie.

Bez "pomocy państwa" dostawalibyście wypłatę w wysokości tego ile wynoszą ostateczne koszty pracodawcy, a ceny w sklepach byłyby o jakieś 30% niższe (bez vatu, akcyz i opłat paliwowych).

Moglibyśmy mieć w zasadzie z dnia na dzień 2-3 większą siłę nabywczą czyli BOGACTWO NARODU gdyby nie pazerna łapa urzędników.

Mamy natomiast "przeciętnie bogate PAŃSTWO". Pamiętajcie Państwo to urzędnicy - Naród to my! Chcemy silnego i bogatego narodu NAJPIERW, a silne i bogate państwo będzie jego naturalną konsekwencją. Nigdy nie będzie odwrotnie.

01.12.2016, 14:43

Cytat : " W zwrocie zawarta jest opłata 1,2 mln zł, którą miał uiścić Kościół."

BEZ KOMENTARZA ...

01.12.2016, 14:18

Nie ma błędu, bo czy to są pieniądze samorządu czy rządu, to są pieniądze podatników.

01.12.2016, 14:15

Nie ministerstwo przekazało pieniądze tylko podatnicy. Wielu było przeciwnych organizowania przez kościół tak kosztownej imprezy. W Krakowie nie ma na nic, w tym na walkę ze smogiem i organizowanie takiej imprezy nie powinno mieć miejsca w Krakowie, bo to jest kosztem mieszkańców.

01.12.2016, 14:15

Kasa z naszych kieszeni niech lepiej idzie do Krakowa, a nie do Breslau, czy Danzigu.

01.12.2016, 14:01

A Ja sie pytam kto wziął pieniądze ze sprzedaży pakietów pielgrzyma, i pozwoleń na ich dokarmianie??? Przypominam że wolontariusze też płacili za swoje pakiety!
I kto zarobił? My? Miasto? Państwo? nieeeeeeeeeeeeeeeee :)

01.12.2016, 13:48

Jeżeli nie rozróżniasz tych dwóch "worków" pieniędzy, to nie bierz się za komentowanie.

01.12.2016, 13:40

Państwo polskie zapłaciło samo sobie za wynajem 8 mln zł? Czy Kraków jest teraz prywatny? W sumie to nic złego pod warunkiem, że nikt nie ukradł z tego ani złotówki na "koszty operacji".

01.12.2016, 13:27

Wyraźnie jest napisane, że te pieniądze poszły na remonty szkół przed ŚDM
ale trole nie umieją czytać i już plują jadem w komentarzach

01.12.2016, 13:07

proszę radnych przy te pieniądze poszły na remonty dla naszych dzieci! To są pieniądze, które MEN dostał z naszych podatków.

01.12.2016, 13:05

A Brzegi to kościół już przejął?

01.12.2016, 12:57

Do te eunuchy w czarnych beretach powinni zaplacic i nie 8Mln a 50